Beilleszkedés
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Milyen kapcsolatban áll a munkahelyen való szerepléssel az új munkatárs beillesztésének folyamata az új munkakörnyezetébe?
A feladat előtörténete
Sokszor gondot jelent az új munkatárs megfelelő beillesztése az új munkahelyére. Amennyiben ez a folyamat nem megfelelő, személyes ellentétek, kudarcok, elszigetelődés lehet a végeredmény az új dolgozó részéről. Csak személyiségtől függ a beilleszkedés? Mit tehet a HR-es? Mit tehet a felettese az új munkatársnak? Szakdolgozatomban az új munkatárs beilleszkedésére térek ki részletesebben. Érdekel a téma, mivel minden dolgozó embert érint legalább egyszer az életében.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Diageo, szeszesitalok gyártásával és forgalmazásával foglalkozó multinacionális cég szerint a két napos formális indukciós program a megfelelő, ahol megismerkednek a cég működésével, értékrendjével. Megismerik prezentációk keretében a belső folyamatokat és a teljesítményértékelést. [Sipőcz Iván, a Diageo HR managere] Legújabb cikkek szerint ez nem elégséges eljárás, ha hosszú távon meg akarjuk tartani az alkalmazottat. [ HR Portál] Nem elegendő információkkal ellátni az új munkatársat a szervezetről. Figyelni kell a személy lelki változására és mentorálni kell. [Bölcskei Mónika]
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Nehéz pontosan mérni a beilleszkedés hatékonyságát, illetve hogy melyik attribútumnak van a legnagyobb súlya. A közösségi életet és magát a feladatok elvégzését is figyelembe vettem a vizsgálat során.
Objektumok (sorok)
Munkatárs1 Munkatárs2 Munkatárs3 Munkatárs4 Munkatárs5 Munkatárs6 Munkatárs7 Munkatárs8 Munkatárs9 Munkatárs10 Munkatárs11 Munkatárs12 Munkatárs13 Munkatárs14
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Munkahelyi rendezvényeken részvétel, Sikeresen elvégzett feladatok, Sikertelen feladatok, Kollégák száma akikkel jóban van, Elégedettség, Önként vállalt feladatok, Túlóra.
A feladat által érintett célcsoportok
Minden olyan cég, szervezet számára hasznos lehet, ahol van munkavállaló felvétel, vagyis nincs létszámstop. Szervezeten belüli áthelyezések esetén is alkalmazandó lehet. Nem kell a versenyszférában lennie a szervezetnek, hogy hasznos legyen számára az elemzés.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Mindenképp hasznos az elemzés megcsinálása, mivel időt, pénzt és fáradtságot lehet vele megtakarítani. Ha jobban beilleszkedik a munkatárs, jól érzi magát és hasznosnak, akkor jobban végzi a munkáját és nem vált hamar állást. Ezzel elkerülhetjük a nem kívánt fluktuációt, így újabb toborzástól kíméljük meg a HR osztályt. Toborzás pénzbe és időbe kerül, valamint lehet, hogy addig senki sem tölti be az adott munkakört. Ami újabb pénz kiesést jelent a szervezetnek. Aki jóban van a többi dolgozóval a munkahelyén, könnyebben kér segítséget, információkat. Javítva ezzel az egyéni feladatvégzést. Szívesebben dogoznak vele együtt, hatékonyabb lesz a csoportmunka.
Hatékony munkavégzés következtében realizál haszon havonta: 27.900 Ft Új beillesztési módszer tervezet költsége (ráfordított órák munkabére): 60.000 Ft Csökkentett fluktuáció becsült haszna havonta: 14.600 Ft
Összesen 102.500 Ft megtakarítás reményében indíthatjuk el az új módszer bevezetését.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Objektumok és attribútumok meghatározása után össze kellet gyűjteni az adatokat (jelen esetben fiktív adatok). Ezután kimutatás-varázslóval el lett készítve az összeg és darab kimutatás. Ennek a segítségével tudtam tovább elemezni. Rangsor táblázatot kaptam a munkatársakról, amit a COCO-elemzéshez használtam fel. Ez azt mutatja meg, hogy a dolgozók milyen szinten illeszkedtek be a szervezetbe.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A Coco.online elemzés alapján a beilleszkedés a Munkatárs13 kóddal ellátott egyénnek sikerült a leghatékonyabban. Ő érte el a becslés alapján a legnagyobb pozitív különbséget.