Hidrogeológia
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
- 3 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 4 A feladat által érintett célcsoportok
- 5 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 6 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 7 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 8 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 9 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 10 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 11 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
Feladatomban olyan környezetvédelemmel foglalkozó cégek elemzését végeztem el, melyek profiljában a hidrogeológia, vagyis a felszín alatti vizek vizsgálata is jelentős szerepet játszik. Az adatok értékelését követően szeretném kiválasztani a legmegfelelőbb vállalatot, mely egy rendkívül jelentős, jövedelmező és évekig is elhúzódó beruházás kivitelezésére a legalkalmasabb, illetve szakértői véleményezéssel is megbízható. Gazdaságilag és szakmailag is szeretnénk a legmegfelelőbb, legmegbízhatóbb társaságra bízni az elvégzendő munkát, így e két érvet szem előtt tartva szereztem be az elemzés adatait.
Hasonló feladatokat szinte kizárólag pályázati úton lehet elnyerni, azonban a jó pályázatírás még nem elégséges feltétel. A kivitelezéshez megfelelő létszámú szakértői csapatra is szükség van, akik akár a terepmunkákban, akár a laboratóriumi elemzésekben kellő jártasságot szereztek az évek során. Ehhez pedig nélkülözhetettlen egy olyan munkáltató, aki évek óta megbízható, biztos hátteret biztosít mind munkavállalói, mind a vállalkozás további fejlődése érdekében.
A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
Az adatok beszerzését követően megkezdődhet az eredmények kiértékelése. Az adott helyzetben előnyt és hátrányt is jelenthet az emberi tényező a végeredmény szempontjából. Előnyt jelenthet a döntési folyamat alatt felszínre kerülő egyéb információk, pozitív vagy negatív személyes tapasztalatok, korábbi együttműködések eredményei. Ezek az információk amellett, hogy hasznosak, lassíthatják a döntési folyamatot, valamint torzíthatják a döntés végeredményét.
Az adatok feldolgozása legegyszerűbben egy excel táblázattal valósulna meg, ahol az értékeket ponszámokká alakítanánk ahogy az a forrás tábla Adatbázis munkalapján látható. Az így kapott pontszámokat összesítenénk, (Alaptábla munkalap G5-G11 értékek)és a legtöbb pontot szerzett vállalkozást bíznánk meg a munka elvégzésével. E módszer alapján a 9. sorban szereplő cég lenne a nyertes.
A módszer nem hibás, azonban...
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az elemzés adatainak kiválasztása céltudatosan történt, így felesleges, esetleg nehezen beszerezhető adatokkal nem kellett dolgoznom.
Objektumok (sorok)
Aquacust Kft, Béta-tipp Kft, Envicom 2000 Kft, Geohidroterv Kft, Geoszféra Geológiai Kft, Mecsek Öko Zrt, Smaragd GSH Kft
Attribútumok (X, Y oszlopok)
- alapítva: a vállalkozás alapításának éve, mértékegysége év. Minél korábbi az érték, annál jobb.
- Alkalmazottak: a cég alkalmazottainak száma a 2010 évben. Mértékegysége fő. Az alkalmazottak számánál szintén a nagyobb létszám jelent nagyobb előnyt, vagyis ez fog több pontot érni.
- Elnyert pályázatok 2010-ben: Azon páyázatok darabszáma, melyet a vállalkozás szerzett meg a 2010 évben. Minél több ilyen pályázatot ért el, annál nagyobb értéket képvisel, vagyis a pontszám is magasabb lesz.
- Mérleg szerinti eredmény (2010): az adóval és osztalékkal csökkentett eredmény a 2010 évben. Mértékegysége eFT. A nagyobb eredmény nagyobb megbízhatóságot jelent, így ezen érték is több pontot ér értékelésemben.
- Székhely: A vállalat székhelye, mértékegysége város/megye. Budapestiként a budapesti székhely éri a legtöbbet, a fővárostól távolodva egyre kissebb értékkel számolunk.