Vetőmagok

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Krekievi (vitalap | szerkesztései) 2011. december 7., 15:52-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/ke.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Az Elitmag Kft. Pannon Prémium típusú búza vetőmagok összehasonlítása hasonlóságelemzéssel.

A feladat előtörténete

A családunk mezőgazdasággal foglalkozik, és minden évben kipróbálunk egy kisebb földterületen egy új típusú búza vetőmagot. Az Elitmag Kft-től vásároljuk a vetőmagot. Szeretném megvizsgálni a SOLVER segítségével, hogy a következő évben melyik vetőmagot válasszuk kísérletre.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Az egyik ismerősünk azt mondta, hogy ő már vetett a VM Toldi fajta búzából és meg volt vele elégedve. Mi is úgy gondoljuk, hogy jó tulajdonságai vannak ennek a fajtának.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az elemzésben felhasznált adatokat a cég honlapjáról szereztem be (http://vetomag.elitmag.hu/) itt bárki megtalálhatja ezeket. Az árakat csak regisztrált felhasználók nézhetik meg.

Objektumok (sorok)

A sorokban a következő 6 fajtát vizsgáltam: MV Palotás MV Toldi MV Suba MV Ködmön MV Kolo MV Mazurka

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Az oszlopokban a különböző fajták 5 fontosabb tulajdonságát pontokban megadva kaptam meg. ( A honlapon egy 1-től 9-es skálán így vannak megadva tulajdonságok.)

Átlagos kalászolási idő Betegségek ellenállósága: itt a különböző növényeknél 6 lehetséges betegségtípus (lisztharmat, levélrozsda, szárrozsda, kalászfuzárium, sárgarozsda, sárga levélfoltosság) volt felsorolva és ezek voltak pontozva, a szerint, hogy mennyire ellenálló neki az adott növény. Ezeket a pontokat összeadtam és így kapott a vetőmag egy végleges pontot. Érésidő Növénymagasság Pot. termőképesség

A feladat által érintett célcsoportok

Azok a magán személyek, vállalatok, akik búza vetőmagot szeretnének vásárolni.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A feladat megoldása után azt várom, hogy az 5 vetőmag közül eltudjam dönteni, melyiket éri meg megvásárolni. Az első évben egy kisebb földterületen tesztelhetjünk a vetőmagot, majd ha beválik többet is vethetünk belőle, így nagyobb bevételre tehetünk szert.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Első lépésként kiválasztottam azokat a vetőmagokat, amelyek számításba jöhetnek, hogy jövőre vessünk belőlük. A Pannon Prémium típusú vetőmagokról már jókat hallottam, ezért ezek mellett döntöttem. Kiválasztottam ezeknek a vetőmagoknak 5 fontos tulajdonságát, amit beírtam a Meta adatbázisba. Ezek után a meglévő adatokból elkészítettem a Pivot táblázatot. A Pivot táblázatból kimásoltam az értékeket, és egy új munkalapon, ennek alapján elkészítettem egy Rangsor táblázatot. Ha az irány 1 volt akkor az azt jelentette, hogy kisebb érték a jobb, ha az irány 0, akkor a nagyobb érték a jobb. A Rangsor táblázat mellé odaírtam az egyes termékek árát is. Következő lépésként készítettem egy lépcső nevű táblát, amit üresen hagytam, mert ennek majd a Solver használatnál lesz jelentősége, mert itt futtatja le a program azokat a számokat, amik majd végül a COCO táblázatba kerülenk. Hogy a Solver ne kövessen el hibát szükség van egy segédtábla létrehozásra, hogy a lépcső táblázatban egymás alatt levő számok egymásból kivonva soha ne lehessenek kisebbek mint 0. A COCO táblázatban pedig az fkeres függvény segítségével a lépcsők a termékekhez rendeződnek. A COCO táblázat utolsó oszlopában százalékos formában megvizsgáltam, hogy melyik növény számít drágának, olcsónak illetve reálisnak.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet