Gdpnemetorszag

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Noémi75 (vitalap | szerkesztései) 2011. december 19., 20:24-kor történt szerkesztése után volt. (Objektumok (sorok))

Forrás

XLS

Historical Statistics

Index Mundi

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Németország GDP alakulásának becslése a következő évre, 30éves minta alapján

A feladat előtörténete

Külföldi tulajdonú bankban, corporate finance területen dolgozom, ahol a kollégákkal tét nélküli jóslatokba szoktunk bocsátkozni. Mindig is érdekelt, hogy meg lehet e jósolni a gazdaság alakulását, és amennyiben igen, akkor mekkora valószínűséggel? Amennyiben igen, akkor miért nem teszik meg az elemzők? Ezen ötleten felbuzdulva készítettem el Németország GDP alakulásáról egy becslést.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A régi módszer az, hogy ha nincs baj, és évek óta fejlődik a gazdaság, akkor nem mondja senki, hogy baj lesz. Eddig senki nem mondta, hogy a jövő év jobb lesz, vagy rosszabb azért, mert 17 évvel ezelőtt is rossz volt. Bebizonyítottuk, hogy igaz, és a módszer jól működik, hiszen rendelkezésünkre áll a 2001-es GDP. Eddig csak azt tudták elemzőink mondani, hogy nincs semmi olyan ok, amiért jövőre rosszabb lenne. Tessék nézni apró lépésekkel 10 éve folyamatosan javul a gazdaság. Erre mi bebizonyítottuk, hogy ez igaz, azonban a 2001-es év hanyatló lett. Jobb ez a módszer, mert ad egy új eszközt a kezünkbe, egy másik nézőpontot mely nem csak arra alapoz, hogy eddig is jó volt, miért ne lenne ezután is? Stratégiai menedzsment szinten minden valós információ hasznos, hiszen támogatja a döntéseket oly módon, hogy ad egy világképet, egy várható jövőt. Amennyiben alapítanék egy céget, akkor biztosan igényt tartanék egy olyan elemzésre, melyre ugyan senki nem teszi a fejét, de ad egy más képet a világról, így segítve (megerősítve vagy elbizonytalanítva) a döntéseimet. Mindezek mellett elmondhatjuk, hogy ha valaki meri is jelenleg azt mondani, hogy ugyan most nagyon jó és fejlődünk, de jövőre baj lesz akkor annak nem hisz a világ. Tessék megnézni a 2008-as gazdasági világválságot. Számos elemző 3-4 évvel előtte már megjósolta, a globális problémát, de senki nem figyelt rájuk, mert nem látszottak a jelek. A gazdaság fejlődött, a díszletek mögött azonban a valós dolgok egyszer összedőlnek. A meteorológiai példa nagyon jól bemutatja ezt, valóban 3 hét napsütés után nyugodt szívvel azt meri kijelenteni meteorológusunk, hogy holnap esni fog az eső, erre mi elmegyünk esernyő nélkül, mert nem hittük el, mert nem látszottak a nagy fekete felhők, épp úgy, mint a mostani válságnál.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

Ebben a feladatban Németország GDP adataival dolgoztam. A GDP adatokat különböző elemzők különböző forrás alapján dolgozzák fel, így azokban eltérés lehet. Célszerű egy jól megbízható adatforrást alkalmazni.

Attribútumok (X, Y oszlopok)

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet