Vetőmagok
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/ke.xls
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Az Elitmag Kft. Pannon Prémium típusú búza vetőmagok összehasonlítása hasonlóságelemzéssel.
A feladat előtörténete
A családunk mezőgazdasággal foglalkozik, és minden évben kipróbálunk egy kisebb földterületen egy új típusú búza vetőmagot. Az Elitmag Kft-től vásároljuk a vetőmagot. Szeretném megvizsgálni a SOLVER segítségével, hogy a következő évben melyik vetőmagot válasszuk kísérletre.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Az egyik ismerősünk azt mondta, hogy ő már vetett a VM Toldi fajta búzából és meg volt vele elégedve. Mi is úgy gondoljuk, hogy jó tulajdonságai vannak ennek a fajtának. Ha az egyes vetőmagok rangsor pontjait összeadjuk, amelyik a legkisebb pontszámot eléri, az a vetőmag kapta a legtöbb a helyen az előkelőbb helyezést. Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy ezzel a módszerrel még nem vettük számításba az árakat, ami nagy mértékben befolyásolhatja a választásunkat. Ha csak a tulajdonságokat nézzük, akkor MV Suba lenne a győztes.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az elemzésben felhasznált adatokat a cég honlapjáról szereztem be (http://vetomag.elitmag.hu/) itt bárki megtalálhatja ezeket. Az árakat csak regisztrált felhasználók nézhetik meg.
Objektumok (sorok)
A sorokban a következő 6 fajtát vizsgáltam: MV Palotás MV Toldi MV Suba MV Ködmön MV Kolo MV Mazurka
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Az oszlopokban a különböző fajták 5 fontosabb tulajdonságát pontokban megadva kaptam meg. ( A honlapon egy 1-től 9-es skálán így vannak megadva tulajdonságok.)
Átlagos kalászolási idő: vagyis az a nap amikor a növények 50%-nál a kalász megjelenik. 1-től 9-ig kaphatnak pontokat a növények, a kevesebb pontszám számít a jobbnak. Betegségek ellenállósága: A növény mennyire képes ellenállni azoknak a betegségeknek, amik megtámadhatják. Itt a különböző növényeknél 6 lehetséges betegségtípus (lisztharmat, levélrozsda, szárrozsda, kalászfuzárium, sárgarozsda, sárga levélfoltosság) volt felsorolva és ezek voltak pontozva (1-től 9 pontig), a szerint, hogy mennyire ellenálló neki az adott növény. Ezeket a pontokat összeadtam és így kapott a vetőmag egy végleges pontot. A magasabb pont számít a jobbnak. Érésidő: az az idő, amire a búzaszemeknek szüksége van, hogy betakaríthatóak legyenek. 1-től 9-ig kaphatnak pontokat, és a kevesebb a jobb. Növénymagasság: Itt a legfontosabb, hogy a szár milyen magasra képes megnőni. 1-től 9-ig kapnak pontokat a növények, és minnél magasabbra nő meg a búzaszár annál jobb, vagyis a magasabb pont a jobb. Pot. termőképesség: az egyes búza fajták hány mázsa búzát képesek teremni. 1-től 9-ig kaphatnak pontokat, és a nagyobb pontszám a jobb.
A feladat által érintett célcsoportok
Azok a magán személyek, vállalatok, akik búza vetőmagot szeretnének vásárolni.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Ösztönös szakértő vélemény: - Adatvagyon megszerzése - Érdeklődés ismerősöktől (telefon költség) - Internetes fórumokon utánaolvasás (időigényes) - Szakértői magazinok olvasása (egy magazin ára 1500 Ft)
Értékelés: - lassú - drága - szubjektív - nem biztos, hogy rossz
Hasonlóság elemzéssel: - Adatvagyon megszerzése - Számításokhoz szükséges keretrendszer megszerzése (Excel/ Open Office)
Értékelés - gyors (10 perc) - olcsó - otthonról elvégezhető - az összes adat figyelembe vehető - objektív
Tehát a hasonlóság elemzéssel egy biztosabb eredményt kaphatunk gyorsabban egy olcsóbban.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Első lépésként kiválasztottam azokat a vetőmagokat, amelyek számításba jöhetnek, hogy jövőre vessünk belőlük. A Pannon Prémium típusú vetőmagokról már jókat hallottam, ezért ezek mellett döntöttem. Kiválasztottam ezeknek a vetőmagoknak 5 fontos tulajdonságát, amit beírtam a Meta adatbázisba. Ezek után a meglévő adatokból elkészítettem a Pivot táblázatot. A Pivot táblázatból kimásoltam az értékeket, és egy új munkalapon, ennek alapján elkészítettem egy Rangsor táblázatot. Ha az irány 1 volt akkor az azt jelentette, hogy kisebb érték a jobb, ha az irány 0, akkor a nagyobb érték a jobb. A Rangsor táblázat mellé odaírtam az egyes termékek árát is. Következő lépésként készítettem egy lépcső nevű táblát, amit üresen hagytam, mert ennek majd a Solver használatnál lesz jelentősége, mert itt futtatja le a program azokat a számokat, amik majd végül a COCO táblázatba kerülenk. Hogy a Solver ne kövessen el hibát szükség van egy segédtábla létrehozásra, hogy a lépcső táblázatban egymás alatt levő számok egymásból kivonva soha ne lehessenek kisebbek mint 0. A COCO táblázatban pedig az fkeres függvény segítségével a lépcsők a termékekhez rendeződnek. A COCO táblázat utolsó oszlopában százalékos formában megvizsgáltam, hogy melyik növény számít drágának, olcsónak illetve reálisnak.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A Solver lefuttatása után, nagyon érdekes eredményt kaptunk. A vizsgált vetőmagok között nem tudok győztest kihirdetni, mert a Solver által kiszámolt árak, és az eredeti árak között nincs különbség. Ezt a direkt munkalap J oszlopának 32. és 37. sora között láthatjuk, ahol az eltérés mindenhol 100%-ot mutat, ami azt jelenti, hogy 0 Ft az eltérés a Solver által kiszámolt árak és az eredeti árak között.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A Solver lefuttatása után nem tudjuk azt mondani, hogy az egyik búza vetőmag olcsóbb vagy drágább lenne, mint a másik búza vetőmag. Az árak az összes vizsgált attribútumnál reálisnak mondhatók, vagyis mindenki azt a búzavetőmagot válassza, amelyik árával elégedett.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A megfelelő ár/érték arányos fajta kiválasztása sok időt vesz igénybe, hiszen egyesével kell végigmenni az egyes fajtákon és kiválasztani a számunkra legjobban tetszőt, és ezek után nem is biztos, hogy a legjobb mellett döntöttünk. Az elemzés elvégzése után a tervezett hasznosság sikeresnek mondható, hiszen gyorsan, otthonról, a számunkra fontos adatok figyelembevételével, azt az eredményt kaptuk, hogy a cég olyan árakat kínál ezeknél a búza vetőmagoknál, amelyek reálisnak mondhatók, ha ezen tulajdonságait vizsgáljuk a búzának. Érdemes lenne az elemzés elvégzése több, vagy más tulajdonságaival is az egyes búza vetőmagoknak.