Bevonas

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Hnorbert (vitalap | szerkesztései) 2012. január 12., 19:33-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság)

Forrás

[1]

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Megfelelő-e a kiválasztás?

A feladat előtörténete

Minden vállalkozás életében elérkezik előbb-utóbb egy fontos ponthoz. HA sikeres növekedjen vagy maradjon meg a jelenlegi méreténél, ha veszteséges, akkor megszüntessék. Ennél a vállalkozásnál az előző történt meg. A vállalkozás vezetői a sikeres évek után elhatározták, hogy bővülnek, vagyis a vállalkozás működését kiszélesítik. A megvalósulás előtt azonban rengeteg előmunkálat szükséges, hogy a bővülés valóban bővüléssé váljon, ne pedig visszafejlődésre a sok veszteség miatt. Az egyik ilyen előmunkálat, amely elég meghatározó szerepet tölt be, az a megrendelők kiválasztása a meglévők közül. Azért a meglévők közül, mivel a bővülés a jelenlegi nagy megrendelők igényeire épül. A vizsgálat után az alábbi eredmény született:

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A vállalkozás a bővítés sikeressége érdekében kiválasztott 5 fő szempontot, ezek a pontosság, készletezés, megbízhatóság, rugalmasság és szállítási rendszeresség. Ezeket a mutatókat a vállalkozás a számára megfelelően súlyozta. A B30:B55, C30:C55 és E30:E55 tartományba az alaptáblázatban is megtalálható adatok kerültek be a pontosság, készletezés és a szállítási rendszerességs. A D30:D55 tartományba az alapadat tábla két oszlopának értékei kerültek szummázásra, a megbízhatóság és a rugalmasság. Az F30:F55 tartományban az alaptáblázatban szereplő összbeérkezés lett értékelve egy segédtáblázattal (J14:K25), melyben az értékek 0-1 közötti értéket rendeltünk egészen 651 db-os megrendelési mennyiségig. A 651 feletti értékek 1,05 értéket kaptak, mivel ez már potenciális partneri kapcsolatot feltételez. A G30:G55 tartományban az előző 5 oszlop értékei kerültek összesítésre (szumma). Végül az I30:I55 tartományba a státusz került megállapításra, amely az értékek alpján megmutatja, hogy mely minősül:

  • bevonhatónak: értéke magasabb, mint az ’Összesen’ oszlop mediánja (3)
  • nem bevonhatónak: értéke alacsonyabb, mint az ’Összese’ oszlop mediánja (3)

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az elemzés elvégzéséhez anonim vállalati adatokat használtam fel.

Objektumok (sorok)

A sorokban a vállalakozással kapcsolatban lévő 38 beszállító közül a legjobb 25-t tüntettem fel, amely alkalmas lehet a bővítésbe való bevonásba. -sorszámmal ellátott megrendelők (szám szerint 25)

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Pontosság

A pontosság azt az teljesítményértéket adja meg, amennyivel a szállító cég hozzájárul a tevékenység elvégzéséhez. Az itt szereplő érték amennyiben negatív, úgy hátráltatja a folyamat gyors lebonyolítását; amennyiben pozitív, úgy hozzájárul a folyamat gyors elvégzéséhez (például nem megfelelő fuvarlevél).

 Nincs konkrét mértékegysége.
 Iránya: 1, mivel minél kisebb az itt szereplő érték, annál gyorsabb a folyamat végrehajtása. 

Készletezés

A készletezés azt az értéket adja meg, amennyivel a szállító cég hozzájárul a vállalkozás készletezésre kiadott költségeihez. Az itt szereplő érték 0-1 közötti értéket vesz fel.

 Nincs konkrét mértékegysége.
 Iránya: 1, mivel minél kisebb az itt szereplő érték, annál kevesebb költséggel járul a cég kiadásaihoz. 

Megbízhatóság

A megbízhatóság azt az értéket adja meg, amennyivel a szállító cég hozzájárul a saját megbízhatóságának megítéléséhez. (pl.: teljesíti a megígért formában, költséggel…)

 A értékek százalékban értendőek. 
 Iránya: 1, mivel minél kisebb az itt szereplő érték, annál megbízhatóbb a megrendelő 

Rugalmasság

A szállító cégek azon minősítési adata, hogy milyen mértékben képesek az esetlegesen hirtelen fellépő megrendelést kielégíteni. – például 100 megrendelésből hetvenhétszer teljesít, akkor ennek értéke 0,77.

 A értékek százalékban értendőek. 
 Iránya: 0, mivel a vállalat leginkább ennél az attribútumnál törekszik a lehető legnagyobb érték elérésére; a rugalmasság több és jobb igény kielégítést eredményez, amely növeli a profitot.

Szállítói rendszeresség

A szállító cégek azon minősítési adata, hogy milyen mértékben végzik a szállításukat fix munkanapokon – például 10 szállításból hétszer ugyanazon a napon, akkor ennek értéke 0,7.

 A értékek százalékban értendőek. 
 Iránya: 0, mivel a vállalat leginkább ennél az attribútumnál törekszik a lehető legnagyobb érték elérésére; a pontosság jobb munkaütemezést von maga után.

Összbeérkezés

Az adott gazadási évben végrehajtott összes beszállítás.

 Az értékek darabban értendőek. 
 Iránya: 0, mert elméletben minél több megbízást kap egy bizonyos szállító cég, annál inkább preferált a vállalat szempontjából. 

Y-változó

Eleve minden beszállító kiválasztásra alkalmas, így mindegyik esetben ez az érték 1000.

A feladat által érintett célcsoportok

Célcsoportnak a szóban forgó vállalkozás vezetőit lehet megnevezni, hiszen a bővítés nagy profitot hozhat a következő gazdasági években. A vizsgálat eredményei még fontosak lehetnek a hasonló területen, feltételekkel és környezetben működő versenytársak számára.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A kiadásokat tekintve azonosnak tekinthető mindkét esetben

  • adatvagyon „beszerzése”

-belső munkafolyamatok vizsgálata: 3 fő; (kiemelt) díjazás: 1500 Ft/óra

-beszállítási módok, szállítási rendszerességek, valamint az összbeérkezések vizsgálata: 1 fő, meglévő belső informatikai rendszerből kinyerhető adatok; (kiemelt) díjazás: 1500 Ft/óra

-belső vizsgálat időtartama: hozzávetőlegesen 4 alkalommal 4 óra (összesen 16 óra); összköltsége: 1500*16 = 24.000 Ft

-belső rendszerből való adatkinyerés: 6 óra; összköltsége: 1500*6 = 9.000 Ft

  • Excel program (vagyis Microsoft Office programcsomag) megléte

-beszerzési értéke: 121.171 Ft (Office Home and Business 2010 [1] (amennyiben a vállalat még nem rendelkezne vele) Mindkét módszer azonos munkafeltételekkel rendelkezik.


Tényleges hasznosság:


A folyamatok lezajlása után eldönthető, hogy a kiválasztott beszállítók közül melyek azok, amelyek megfelelnek a bevonás kritériumainak. A bevonás után ajobb ütemezést von maga után, mely révén a realizálható nyereség is növekszik.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet