Anomarlag
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
((Fájl))
(MIAU GAU-n található megyei negyedéves KSH adatok alapján készült)
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
A 2013. évi turisztikai támogatásra jogosult megye kiválasztása
A feladat előtörténete
A feladat célja az, hogy kiválasszunk egy megyét, melyben érdemes turisztikai befektetéseket megvalósítani. A szerzőt elsősorban a megoldás technikai háttere érdekelte, a témaválasztáshoz gyenge érzelmi szálak csupán korábbi tanulmányai alapján fűzik.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A feladat feltárásakor olyan szempontokat kerestem, melyek az adott megye gazdasági helyzetét befolyásolják. Így a foglalkoztatottság, a népesség, illetve turisztikai jellemzők helyzetét próbáltam felmérni. Minél magasabb a munkanélküliség, várhatóan annál olcsóbb lesz a foglalkoztatás, valamint a munkára fogható emberek száma is magasabb.
Hazánk gazdag turisztikai látványosságokban, földrajzi elhelyezkedésének köszönhetően nagy természeti kinccsel rendelkezik. A megye kiválasztásánál tehát nem feltétlenül szempont, hogy milyen földrajzi adottságokkal rendelkezik, hiszen elmondható, hogy valamilyen formában adott vagy létrehozható a turisztikai vonzerő. Mindezek ellenére érdemes olyan területet kiválasztani, mely már eleve kedvelt desztináció, akár külföldiek számára is.
A fenti szempontoknak megfelelően a kutatásomhoz statisztikai elemzés szükséges. A KSH adatbázisából összegyűjtött adatok elemzésének első lépéseként minden oszlopban (Foglalkoztatottak száma, munkanélküliek száma, vendégek száma, kereskedelmi szálláshelyek vendégéjszakáinak száma, kereskedelmi szálláshelyek külföldi vendégéjszakáinak száma, regisztrált vállalkozások száma)kiválasztottam a legmagasabb értékeket, munkanélküliségben Borsod-Abaúj-Zemplén megye előtt Szabolcs-Szatmár-Bereg vezet. Vendégek számában Vas és Zala, utóbbi a vendégéjszakák számában és azon belül a külföldiek arányában is vezet. A legtöbb vállalkozás Szabolcsban-Szatmár-Beregben és Bács-Kiskunban található.
Jelenlegi tudásomnak megfelelően (átlagolással, és a legmagasabb - illetve értelemszerűen a legalacsonyabb értékek kiválasztásával) Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén vagy Szabolcs-Szatmár-Bereg a megyék közül választanám ki azt, amelyik a támogatást megkapja, és eloszthatja új turisztikai vállalkozások között.
A három közül azonban a fenti tényezők alapján már nem tudnék választani, további kutatást végeznék a három régió jelenlegi turisztikai vonzerejének felmérésére. Például felmérném a gyógyvizek, termálvizek, természeti látványosságok gyakoriságát, vagy kulturális - történelmi kincsét.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Objektumok (sorok)
Bács-Kiskun, Baranya, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Budapest, Csongrád, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Nógrád, Pest, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna, Vas, Veszprém és Zala megye.
Attribútumok (X, Y oszlopok)
- A kereskedelmi szálláshelyek vendégéjszakáinak száma
- A kereskedelmi szálláshelyek vendégéjszakáinak száma - külföldi
- Foglakoztatottak száma
- Munkanélküliek száma
- Népesség száma
- Regisztrált vállalkozások száma
- Vendégek száma
A feladat által érintett célcsoportok
- megyei önkormányzatok, megyei jogú városok önkormányzatai, azok turisztikai osztályai
Akik majd a megyei forráselosztásra pályázhatnak:
- vendéglátó egységek üzemeltetői
- idegenforgalomban tevékenykedni akaró vállalkozók
- turisztikai, közhasznú egyesületek, társulások
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- Objektumok meghatározása
- Attribútumok meghatározása
- Adatbázis összeállítása
- Pivot táblák majd helyezés tábla létrehozása (sorszám sz.)
- COCO[1] futtatása
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A megoldás szerint Borsod-Abaúj-Zemplén megyére esett a választás, a felsorolt attribútumok szerint BAZ megyében érdemes befektetni.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A megyére fordítható támogatás keretösszegének elosztásához pályázatot írnék ki, melyben a B-A-Z megyei vállalkozások, társulások, egyesületek vehetnek részt, és a nyertesek között a felállított szempontok alapján osztanám el a felhasználható pénzt. A szempontok között szerepeltetném: a befektetés megtérülésének várható idejét (év), a várható turisztikai fellendülés mértékét (vendégéjszakák számának növekedésében mérném), hány embernek adna munkát a vállalkozás, milyen anyagi illetve szociális hozadéka van annak, hogy a forrást adott projektre fordítsuk.