Bank

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Jkv5 (vitalap | szerkesztései) 2012. január 18., 18:27-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „Tartalomjegyzék: - Adatok - Feldolgozott adatok - Coco.online - Pivot =Forrás= http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/hr_szi.xls =Tervezett alkalmazás/megoldás címe...”)

(eltér) ← Régebbi változat | legfrissebb változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Tartalomjegyzék:

- Adatok - Feldolgozott adatok - Coco.online - Pivot

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/hr_szi.xls


Tervezett alkalmazás/megoldás címe

Szeretném bemutatni a célközönségnek, aki az én esetemben lehet egy külső cég, aki kiválasztási stratégiákkal foglalkozik, hogyan is épül fel egy helyes, jól megszerkesztett, minden tekintetben tökéletes rendszer, amely alkalmas elvégezni helyettünk a munkát. Célom az, hogy rádöbbentsem az embereket arra, hogy a manapság használatos munkaerő toborzás és kiválasztás mennyire elmaradott, nem helytálló.


Feladat előtörténete

A kiválasztási szakemberek egyik legösszetettebb feladata, hogy megtalálja a pozícióra alkalmas munkaerőt. Ezért is mélyültem bele a feladat rejtelmeibe. Tevékenykedtem hosszú ideig egy kereskedelemmel foglalkozó cégnél. Amikor új munkaerő érkezett mindig figyeltem a történéseket. Roppant egyszerű volt bekerülni a céghez. Ez szép mosoly és már meg is kaphatta a munkát a jelentkező. Én ezt nagyon elítélem. Főleg azért, mert amikor én elkezdtem ott dolgozni kétfordulós elbeszélgetés volt, és csupa tehetséges emberrel munkálkodhattam együtt. Tudomásom szerint mára a cég a csőd szélén áll. Lehet, hogy ez is szerepet játszott benne.


A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A feladat megoldás jelenlegi helyzete ott tart, hogy már tudom, hogy ki a legalkalmasabb a boltvezetői pozícióra. Ha nem találkozok ezzel a tantárggyal tanulmányaim során, valószínűleg én is a fentiekben leírt kétfordulós elbeszélgetős sémát alkalmaztam volna. Ami ugyebár nem éppen kielégítő. Ez az egyik legrosszabb módja a megfelelő munkaerő megtalálásának. Miért is? Mindkét fél részéről több hátrány is keletkezik. Munkáltató oldaláról legfőképp az, hogy a benyomások, érzések nagyon gyakran torzulnak, illetve egy beszélgetés során nem deríthető ki a jelöltről, hogy alkalmas-e vagy sem. Viszont a döntés mindenképp megszületik, ami ha nem kielégítő, az a cég rengeteg idejébe és pénzébe kerülhet, hiszen oktatni, tréningezni kell. Munkavállaló oldaláról pedig a sikertelenség érzete jelentős, illetve az ő idejét is ugyanúgy rabolják. Az elbeszélgetéses kiválasztási stratégia alapján is felállítható egy rangsor. Véleményem szerint a táblázatomban felsorolt kompetenciák közül értékelhető akár egy interjú során is a beszédkészség, a türelem és a tolerancia. Ezekben a kompetenciákban kapott pontszámokat átlagoltam. Eszerint a rangsor: 1. K.L. 2. P.U. 3.T.I. Hivatkoznék itt az Xls-en fájlom Adatok munkalapjára az A1-től I10-ig tartó cellatartományára. Ezen a fajta leegyszerűsített kiválasztáson mindenképpen és minél gyorsabban kell változtatni számos cégnél, mert a fent említett mellékhatások nem válhatnak ennél is erőteljesebbé. Kötelezővé tenném a nagyobb, multinacionális vállalatoknál külső közvetítő cég alkalmazását, így elkerülhetők lennének a kellemetlen következmények.


= A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)


Az adatok tekintetében a legnagyobb problémának azt említeném meg, hogy rendkívül nehéz megállapítani azt, hogy az adott munkakörben melyek azok a kompetenciák, amik befolyásolhatják a munkakör sikeres elvégzését, illetve, hogy ezek a kompetenciák mennyivel játszanak nagyobb szerepet, mint a többi. Én ezt úgy próbáltam meg kiküszöbölni, hogy az alap kompetenciákat nem vettem számba, inkább a speciális képességeket. Azokat is úgy, hogy körülbelül ugyanannyira legyenek fontosok.


Objektumok (sorok)

K.I., L.K., P.U., T.I., K.D., K.L., R.A., E.A.


Attribútumok (oszlopok)

Beszédkészség Monotóniatűrés Problémamegoldó képesség Tolerancia Csapatmunka Kitartás Önállóság Türelem. A felsorolt kompetenciák mértékegysége minden esetben pont. Irány meghatározása a következő: minél magasabb pontértéket kaptak a jelöltek a kompetenciákkal kapcsolatban, annál nagyobb esélyük van a munka megszerzésére, az irányom ezért 0.


A feladat által érintett célcsoportok

Ez az elemzés minden olyan cég számára hasznos lehet, ahol túl sok a munkakör, illetve munkavállaló, és ahol nincs jól felkészült HR osztály, akik elvégeznék a kiválasztást. Tehát a külső közvetítő cégeknek jelentene ez leginkább bevételi forrást.


A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Indokolt az erőforrás ráfordítás annak érdekében, hogy a cég a megfelelő munkaerőt alkalmazza. Ha a kiválasztási stratégia kielégítő, akkor a cég egy hasznot hozó munkaerőt alkalmaz, amelynek időbelisége állandó. Tervezhető hasznosságot elég bonyolult forintban kifejezni. Tegyük fel, hogy az elbeszélgetéses séma alapján felvett boltvezető úgy képes csak dolgozni, hogy az üzlet a környékbeli üzletekhez képest feleannyi bevételt tud elérni egy nap alatt. Míg a mátrix alapján felvett munkaerő többet tud értékesíteni, mint a környékező boltok. Sokkal jobb probémamegoldó képességgel rendelkezik, csapatban tökéletesebben helyt áll, átveszi és átérzi a leaderi szerepet. Egy ilyen tulajdonságokkal rendelkező egyént csak a coco alapján tudunk alkalmazni. Forintban kifejezve: A boltok átlagban 1 250 000 Ft-ot árulnak egy nap. Az első kiválasztott csak 625 000 Ft-ot képes eladni, míg a második 1 350 000 ft-ot. A különbség jelentős. Ösztönös szakértői vélemény költségvonzatai:

         Adatvagyon megszerzése
         Szakértő felkutatása
         Szakértői munkaidő

Hasonlóságelemzés költségvonzatai:

         Adatvagyon megszerzése
         Számításokhoz szükséges keretrendszer megszerzése(MY-x)
         Szakértői munkaidő
         Költségkülönbözet becslése: A két boltvezető 8-8 órát dolgozik, tehát költségben ugyanannyit jelentenek.
         Önkényes vélemény: 60 perc
         hasonlóság elemzés: 20 perc
         Hasznosság különbözet becslése: a két boltvezető realizált bevételkülönbsége 725 000 Ft.

Tehát az első munkavállaló jóval kevesebb bevételt képes létrehozni, mivel az ő általa vezetett csapat nem végez kielégítő munkát, így a vásárlókban előnytelen kép alakul ki. Valószínűleg jól elbeszélgetnek, és türelmesek, viszont ha probléma merül fel, borul minden. Probléma pedig mindig akad bőven.


A saját megoldás bemutatása

A feladatom adatok részében röviden összefoglaltam miről is szól a feladatom. A feldolgozott adatok részben találhatók az alapadatok rendszerezve. A PIVOT munkalapon található kimutatás-varázslóval elkészített darab és összeg kimutatás. Az adatok fülnél található az alaptáblám és a rangsortáblám. Az alaptáblázatom az adatbázis, amely fiktív adatokból áll. Ez a táblázat az alapja a további elemzésnek. Az attribútumok irányát is meg kellett adnom, ez az én esetemben minden kompetenciánál nulla, ami azt jelenti, hogy minél magasabb pontértéket kaptak a jelöltek, annál több esélyük van a munka betöltésére. Az irány és az alapadatok segítségével elkészítettem a rangsortáblát, amely sorszámozta a munkavállalókat. A rangsortábla az alapja a COCO-elemzésnek, amelyek a COCO.online lapon tekinthetőek meg. A COCO-tábla arról ad információt, hogy a jelöltek átlagosan mennyire magas szinten rendelkeznek a kompetenciák meglétével.


Az eredmények értelmezése(EREDMÉNY)

A Coco.online elemzés alapján a boltvezetői munkára a legalkalmasabb személy P.U., mert a becslés alapján ő érte el a legmagasabb különbséget pozitív irányban.


Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az elemzés és az elbeszélgetés alapján kapott eredmények eltérőek. Ugyanis az elemzés alapján P.U. a legalkalmasabb, másik esetben pedig K.L. A best practise azért megbízhatatlan, mert semmi nem támasztja alá a döntés helyességét, nem tekinthető a vezető választása meghatározónak, hiszen véleményem szerint, szubjektívnak tekinthető, mivel elkerülhetetlen a személyes benyomás érvényesülése. A fentiek alapján úgy gondolom, hogy csakis a hasonlóságelemzésre szabad hagyatkozni a döntés meghozatalakor, mert az abszolút objektív, így megfelelő képet ad a jelöltek tulajdonságairól, és semmi nem akadályozhatja meg a legjobb munkaerő alkalmazását.


Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Mindenképpen megérte ezt az elemzést elvégezni, mivel a második hasonlóságelemzés kimutatta, hogy összességében a cég nem működik hatékonyan a kiválasztás terén. Azt gondolom, hogy a hasznosságeltérés a két esetben nem kevés, tehát abszolút megérte elvégezni mind a két elemzést. A hasonlóságelemzés elvégezése nélkül várható lett volna, hogy a cég nem tudott volna megfelelő és elvárható nyereséget termelni.