Szerkesztő:Jkv1
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (következtetés)
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/hr_gyakorlatihely_vip.xls
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Hogyan választható ki a számunkra ideális gyakornoki álláslehetőség?
A feladat előtörténete
Végzős hallgatóként személyesen érintett vagyok, ami a gyakornoki álláslehetőségeket illeti, ahogy velem egykorú egyetemista társaim is. A hasonlóságelemzést, ami hét (fiktív adatok alapján felvázolt) munkahelyet mutat be, azért készítettem, hogy a jövőben felkészültebben hozhassak döntést, ami az elhelyezkedési lehetőségeimet illeti.
A feladat megoldásának jelenlegi helyzete
Ami a megoldásokat illeti, egy ilyen döntési helyzetben a tanulók többnyire előtérbe helyezik a kereseti viszonyokat. Manapság, az állásközvetítéssel foglalkozó szakemberek véleménye szerint, az álláskeresők többsége arra fókuszál, hogy minél kevesebb munkával minél nagyobb jövedelemre tegyen szert. Ahogy megfigyeltem, nincs ez másként a gyakorlati álláslehetőségek iránt kutató egyetemisták helyzetében sem. A hallgatók számára tehát az az ideális gyakornoki álláslehetőség, ami viszonylag sokat fizet, egy héten csupán 3-4 napot vesz igénybe, s ezeken a napokon sem 8, hanem inkább 6 óra munkát követelnek meg tőle. Ha választani lehet, természetesen szívesebben fogadnak el egy-egy, a lakóhelyükhöz közelebb eső álláslehetőséget, ám ez csupán másodlagos szempont. Tapasztalataim alapján a magasabb fizetés reményében a diákok többnyire akár fél órával is hajlandóak többet utazni.
Eddig én is elsősorban ezek alapján hoztam döntést bizonyos álláslehetőségeket illetően. Vegyük például az általam hét szempont alapján megvizsgált hét, gyakornoki munkát kínáló (fiktív) munkahelyet! A munkahelyeket, illetve jellemzőiket az alábbi xls fájl „Pivot” munkalapjának első táblázata foglalja össze: http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/hr_gyakorlatihely_vip.xls
Ezek között a munkahelyek között a fent említett gyakorlatnak megfelelően én (mint végzős egyetemi hallgató) munkaerő közvetítéssel foglalkozó szakemberek, vagy diákszövetkezetek szakértői segítségének igénybevételével, az alábbi rangsort alakítanám ki:
- Munkahely 5
- Munkahely 4
- Munkahely 1
- Munkahely 2
- Munkahely 3
- Munkahely 6
- Munkahely 7
A rangsor kialakításánál tehát elsősorban a fizetések mértéke, majd azt követően a heti munkanapok, valamint munkaórák száma vezérelt.
Ez az eljárás azonban nem a megfelelő, hiszen a megadott szempontok közül, ezen az egy-két szemponton túlmenően további szempontokat nem vettem figyelembe, aminek köszönhetően a későbbiekben több okból is megbánhatom a döntésemet. A jövőben ugyanis lehet, hogy kínálkozik egy jobb gyakornoki lehetőség, amit azonban nem tudok elvállalni, mert a Munkahely 5-öt választottam, ahol 12 hónapos gyakornoki időt vagyok köteles eltölteni. Vagy éppen adódik egy ugyanolyan jól fizető gyakornoki álláslehetőség a lakóhelyemtől mindösszesen 15 percre, amit már szintén nem tudok elvállalni, mert elvállaltam a Munkahely 5, vagy Munkahely 4 által ajánlott álláslehetőségek egyikét.
A döntési folyamat során tehát nem elegendő egy, esetleg két szempontra fókuszálni, és azok alapján kiválasztani a gyakornoki pozíciót; lehetőleg minél több szempont alapján kell meghozni a döntést, hogy minél ideálisabb állást találhassunk. Figyelembe kell venni olyan tényezőket is, amelyeket általában szintén tartalmaznak a felkínált állásajánlatok (álláshirdetések), azonban eddig kevéssé tartottuk fontosnak őket.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az adatok (objektumok, attribútumok, értékek, mértékegységek) beazonosítását nem nehezítette semmi. Az interneten közzétett gyakornoki álláslehetőségek ismerete alapján állítottam össze a kiindulási adatbázist. Korábbi álláskeresési tapasztalataim adták az alapot az attribútumok, értékek és mértékegységek meghatározására; ezek alapján hoztam létre fiktív objektumokat. A gyakornoki állásajánlatokban általában közzétett szempontokat mind felhasználtam az attribútumok meghatározásánál.
Objektumok (sorok)
Fiktív objektumaim a következők voltak:
- Munkahely 1
- Munkahely 2
- Munkahely 3
- Munkahely 4
- Munkahely 5
- Munkahely 6
- Munkahely 7
Attribútumok (X,Y oszlopok)
Attribútumok (mértékegységek)-irány
A hetente minimum ledolgozandó napok száma (darabszámban kifejezve)- Minél kevesebb, annál jobb!
A munkahely távolsága a lakóhelytől (percben kifejezve)- Minél rövidebb, annál jobb!
A próbaidő mértéke (a hetek számában kifejezve)- Minél kevesebb, annál jobb!
Ennyi idő után várható fizetésemelés (a hetek számában kifejezve)- Minél kevesebb, annál jobb!
Mennyi időre kötelező elvállalni a munkát? (hónapban kifejezve)- Minél rövidebb, annál jobb!
Naponta kötelezően ledolgozandó (órában kifejezve)- Minél több, annál jobb!
Nettó bérezés (ezer forint/hét-ben kifejezve)- Minél több, annál jobb!
A feladat által érintett célcsoportok
A feladat kapcsán elsősorban az egyetemi, főiskolai tanulmányokat végző hallgatók érintettek, akik igyekeznek minél ideálisabb gyakorlati pozíciót találni maguknak. Másrészt úgy vélem, hogy célcsoportot képezhetnek maguk az egyetemek, főiskolák is. Ennek okát abban látom, hogy a megfelelő gyakorlati hely kiválasztásában segítségére lehetnek a diákoknak, hozzájárulhatnak (elősegíthetik) karriertervezési szándékaikat. Szintén érintettek lehetnek a diákszövetkezetek, karriertervezési központok is, akik a feladat módszereinek segítségével a diákok számára megfelelőbb, ideálisabb munkahelyet találhatnak, közvetíthetnek.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A best practice alapján alkalmazott módszer, tehát a megfelelő (munkaerő közvetítéssel foglalkozó) szakértői vélemény költségvonzatai:
- Adatvagyon megszerzése
- A számításokhoz szükséges feltételek megteremtése (Excel/Open Office beszerzése)
- A szakértői munkaidő költségei
A hasonlóságelemzés költségvonzatai:
- Adatok megszerzése
- A számításokhoz szükséges feltételek megteremtése (MY-x beszerzése)
- A számítások elvégzéséhez szükséges munkaidő költségei
Költségkülönbözet becslése, a hasonlóságelemzés javára: 8000 Forint
- Az adatvagyon megszerzése azonos költségvonzattal jár
- A számításokhoz szükséges feltételek megteremtése (tehát a licencek megvásárolása/letöltése) szintén egyező költségeket jelent
- Szakértői munkaidő az adatvagyon meglététől számítva:
- hasonlóságelemzés: 10 perc
- szakértői vélemény 45 perc
Hasznosság különbözet becslése
Önellenőrző mechanizmusok:
- Szakértői vélemény ellenőrzése egy személyes találkozó alkalmával (1,5 óra): 16 000 Forint
- Önellenőrző számítások elvégzése: 0 Forint
Szuboptimális megoldások kockázata
- A szakértői vélemény ellenőrzése szakirodalmak, szaklapok (vagy folyóiratok), online hivatkozások segítségével: max. 5000 Forint
Tehát mindent egybevetve mintegy 29 000 Forint megtakarításának érdekében látnék hozzá a mindösszesen 10 perc munkát igénylő hasonlóságelemzés elkészítéséhez.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- Adatok gyűjtése, fiktív cégek jellegzetességeinek összeállítása
- Objektum-attribútum mátrix elkészítése
- PIVOT tábla készítése
- Sorszám függvény elkészítése
- Coco-online táblázat elkészítése
- Az eredmények kiértékelése
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A Coco-elemzés alapján a legideálisabb gyakornoki pozíciót kínáló munkahelynek a „Munkahely 2” bizonyult. A becslés során ez a munkahely érte el a legmagasabb értéket pozitív irányban. Míg a legkevésbé ideális gyakornoki munkahely címét a „Munkahely 4”-nek sikerült bezsebelnie, hisz negatív irányban ez a munkahely érte el a legmagasabb értéket. Ez annak ellenére alakult így, hogy a „Munkahely 4” heti 19 200 forintot kínált leendő gyakornokainak, míg a „Munkahely 2” csupán heti 15 600 forintot. Önmagában tehát e a két munkahely esete is remekül mutatja azt, hogy az ideális munkahely kiválasztásánál nem a fizetés mértéke az elsődleges szempont.
Az eredmények szerint tehát a gyakornoki pozíciókat kínáló munkahelyek sorrendje a következő:
- Munkahely 2
- Munkahely 3
- Munkahely 1
- Munkahely 6
- Munkahely 7
- Munkahely 5
- Munkahely 4
Ajánlások megfogalmazása (következtetés)
Az eredmények tehát nyilvánvalóan eltérnek attól a rangsortól, amit én, mint felsőoktatási hallgató, saját (a diákok által általában fontosnak tartott) szempontjaim alapján előzetesen felállítottam a fiktív munkahelyek között. Ez arra hívja fel a figyelmet, hogy a gyakornoki állásajánlatok egyéb, meghatározó jellemzőire is kiemelt figyelmet kell fordítania a jelentkezőknek.