Nőifoglalkoztatás

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Fodlili (vitalap | szerkesztései) 2012. január 24., 01:17-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/hr_fl.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Női foglalkoztatási adatok vizsgálata a 2010-es évre vonatkozóan.

A feladat előtörténete

Az elemzés alapját az adta, hogy ugyanerről a témáról írok a szakdolgozatomban: a női foglalkoztatás néhány dimenziójáról. Így hasznos nekem, ha ezt a témakört járom körbe. Továbbá érdekel, hogy hazai női munkaerőviszonyok hogyan vizsgálhatók.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A célom az volt, hogy meghatározzam a 7 régióban történő női foglalkoztatási viszonyokat több szempont alapján. Az adatokat 7 attribútum szerint vizsgáltam meg. A KSH adatai alapján dolgoztam. Ha a tantárgy keretein belül nem találkoztam volna a hasonlóságelemzéssel, a foglalkoztatási adatokat a KSH honlapján hasonlítottam volna össze, majd ezeket egy excel fájlba behelyezném a könnyebb átláthatóság kedvéért. A női foglalkoztatottak számát szeretném a leginkább megvizsgálni, ez alapján alakulna ki a régiók közötti rangsor: 1. Észak-Alföld, 2. Nyugat-Dunántúl, Közép-Magyarország, 4. Észak-Magyarország, 5. Dél-Alföld, 6. Dél-Dunántúl, 7. Közép-Dunántúl.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Azokat a tényezőket vettem figyelembe, amik a 2010-es évre jellemzőek voltak a női munkavállalás, foglalkoztatás és munkanélküliség szempontjából.

Objektumok (sorok)

Közép-Magyarország Közép-Dunántúl Nyugat-Dunántúl Dél-Dunántúl Észak-Magyarország Észak-Alföld Dél-Alföld


Attribútumok (X, Y oszlopok)

Foglalkoztatási ráta (%) Foglalkoztatottak száma (1000fő) Alkalmazottak száma (1000fő) Munkanélküliségi ráta (%) Munkanélküliek száma (1000fő) Gazdaságilag aktívak száma (1000fő)


A feladat által érintett célcsoportok

A célcsoport a nők, a foglalkoztatottak, az alkalmazottak, a gazdaságilag aktívak, a munkanélküliek.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A női foglalkoztatás felmérése hasznos lehet a hatékony munkaerő gazdálkodásnál, továbbá segítséget nyújthat a női munkavállalói adatok, a gazdaságilag aktív munkaerő elemzéséhez.


A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladat kezdeténél, rögzítettem az objektumokat és az attribútumokat, az alapadatokat, majd összegyűjtöttem az érték oszlop alatt található számokat. A adatokat a KSH honlapjáról szedtem le. Az érték oszlop mellett pedig meghatároztam az adott számokhoz tartozó mértékegységeket. A kimutatás varászló segítségével elkészítettem a pivot fül alatt található táblázatot. Az irányok alapján felállítottam egy rangsort a régiók között a SORSZÁM függvény segítségével. Végül elvégeztem a COCO elemzést.


Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A COCO vizsgálat eredményei alapján látható, hogy Észak-Alföldi régióban a legmagasabb számú a női foglalkoztatottak, alkalmazottak aránya.


Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A gazdasági aktivitás változása egyenes arányban változik a foglalkoztatás alakulásával. Illetve az alkalmazottak aránya is hasonlóan változik régiónként, mint a foglalkoztatottaké.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok