Termelésiérték-arányos jövedelmezőség
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Ideális üzem kiválasztása (termelésiérték-arányos jövedelmezőség alapján)
A feladat előtörténete
Több szintű feladat. 26 tényező alapján minősített üzem bizonyítása a fő cél. Ezen belül a feladatom a termelésiérték-arányos jövedelmezőség által kimutatható anomáliák feltárása és a normával való összevetése. Ahol a normával megegyező értékek vannak(semleges) vagy azt meghaladó értékek vannak ott jóság pontot adunk.
A gazdasági válság negatívan hatót a termelőüzemekre. Az elemzésemmel szeretnék irányt mutatni az említett cégek számára hogy mely üzemek lehetnek számukra, költséghatékonyak,takarékos és gyors teremeléshez.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Dolgozatom témájául egy termeléssel foglakozó céget választottam, a vizsgálatom arra írányul, hogy melyik térségben érné meg a vállalat számár az üzemet kialakítani/bérelni.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Objektumok: Az objektumok régiók szerinti felosztást mutatják meg.
Attribútumok: Az attribútumok, azaz oszlopok különböző "nézőpontok", melyek segítségével tudjuk vizsgálni a régiókat
Objektumok (sorok)
Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld, Észak-Magyarország, Közép-Dunántúl, Közép Magyarország, Nyugat-Dunántúl
Attribútumok (X, Y oszlopok)
-Adózott eredmény *összesen*na.*na. -Anyagköltség (vásárolt anyagok) *növényterm. közvetlen anyagktg.-ei*műtrágyák *összesen -Anyagköltség (vásárolt anyagok) *növényterm. közvetlen anyagktg.-ei*növényvédőszerek *összesen -Anyagköltség (vásárolt anyagok) *növényterm. közvetlen anyagktg.-ei*összesen*na. -Anyagköltség (vásárolt anyagok) *növényterm. közvetlen anyagktg.-ei*vetőmag, szaporítóanyag *összesen -Gépek, berendezések, járművek *összesen*na.*na. -Személyi jelleg# ráfordítások *összesen*na.*na. -Búza *összesen*na.*na. -Őszi árpa *összesen*na.*na. -Szemes kukorica *összesen*na.*na. -Napraforgó *összesen*na.*na. -Burgonya *összesen*na.*na. -Egyéb bevételek *agrártámogatások*összesen*na. -Termelési érték-arányos jövedelmezőség *összesen*na.*na. -Tőkeellátottság *összesen*na.*na. -Cash-flow *összesen*na.*na. -Eszközérték *tárgyi eszközök értéke *összesen*na. -Értékesítés nettó árbevétele a mg.-ban *szántóföldi növ.term., gyepgazd.*összesen*na. -Össztőke jövedelmezősége *összesen*na.*na. -Munka-jövedelmezőség *összesen*na.*na. -MT átlagos aranykorona értéke *összesen*na.*na. -Munkaerő állomány *összesen*na.*na -Munkaerő állomány *összesen*na.*na. -Mezőgazdasági terület (MT) *gyep *összesen*na. -Parlag terület *összesen*na.*na. -Forgóeszközök *készletek *összesen*na.
A feladat által érintett célcsoportok
Az érintettjei ennek az elemzésnek:
Mezőgazdászok
Befektetők
Állam
Olyan vállalatoknak szeretnék választ adni a vizsgálta adatok alapján amelyek termeléssel foglalkoznak, hogy ki tudják választni a számukra megfelelő üzemet. Ebben segítségemre vannak olyan adatok mint például az, hogy helyileg hol helyezkedig el az üzem.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Az érintetteknek ez feltétlenül fontos segítség.A mezőgazdászok feltárhatják vállalkozásuk nyereségességét ,vagy éppen az ellentétjét. A válság rájuk való hatásait. Ezen paraméterek eligazítást nyújtanak, a problémás rész feltárására, helyének megjelölésére. A döntéseket előkészítsére és egy átfogó kép kialakítására a problémáról, hogy a jövőben ebből előnyt szerezhessenek (profitálhassanak). A befektetők az elemzés által képet tudnak alkotni,hova érdemes tőkét invesztálni. A termelésiérték arányos jövedelmezőség egy befektetésnél fontos szempont.Így valószínűsíthető ,hogy ahol ez a jövedelmezőség a legideálisabb ott a beruházás a leghamarabb térül meg. Az állam pedig a támogatások, fejlesztések és korlátozások szintjén várhat ettől hasznosságot, hiszen célja a kevésbé ideálisan működő régiók felzárkóztatása, hogy ezzel optimalizálja a különbséget.
Lényegében: Elképzeléseim szerint vizsgált adatok arra mutatnak rá, hogy mely üzemet lenne előnyös választani, és így a vállalkozás hogyan tudja a felmerűlő költségeket csökkenteni.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
• Adatgyűjtés (www.miau.gau.hu)
• Adatbázis készítése
• Saját attribútum kiválasztása (termelésiérték-arányos jövedelmezőség)
• Rangsor tábla készítése
• COCO-online módszer használata
• Kapott eredmény kiértékelése
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A Solver vizsgálat lefuttatása után három eredményt kaptam melyek a következők voltak:
- Alulértékelt: Az a kapott eredmányek alapján egy olyan év volt amelyik az alulértékelt kategóriába tartozik ez a következő volt, Dél-Dunántúl 2009.
- Kiegyensúlyozott: A vizsgált évekeben 31 olyan régió volt ami kiegynesúlyzott kategoriába tartózik.
- Túlértékelt: Az a kapott eredmányek alapján egy olyan év volt amelyik a túlértékelt kategóriba tartózik és ez a következő volt, Közép-Magyarország 2002.
Az online Coco program lefuttatása után ugyan ezen eredményeket kaptam.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A két program lefuttatása után a coco online jobban átláthatóbb eredményt adott mint a solver program.