3 személy kiválasztása

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Hnn (vitalap | szerkesztései) 2012. január 28., 16:34-kor történt szerkesztése után volt.

(eltér) ← Régebbi változat | legfrissebb változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Tartalomjegyzék [elrejtés]

   1 Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2011osz/ha2.xls

   2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A feladat a három legalkalmasabb jelölt kiválasztása, a nemzetközi cég fejlesztői osztályára

   3 A feladat előtörténete

A kiválasztás a HR szakma alapvető feladata. Lépéseit, lehetséges módozatait már elsajátítottam az elméletekből, ez a feladat lehetővé teszi, hogy még inkább megismerjem ezt az összetett folyamatot.

   4 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája

Hasonlóságelemzés nélkül a kiválasztás fő lépéseit a vezető véleményére alapoztam volna. Ebben az esetben a szubjektív tényezők valószínűen jobban előtérbe helyeződött volna, hiszen ezektől csak igen nehezen tudunk döntéseink során elvonatkoztatni. Helyesebb úgy fogalmazni, hogy gyakorlatilag képtelenek vagyunk szubjektív véleményünktől elhatárolódni, illetve azt figyelembe nem venni. Ez természetesen negatív és pozitív irányban is torzíthatja végső döntéseinket. A vezetői értékelés alapján a következő rangsor került felállításra: 1. helyezett: Nagy Márton 2. helyezett: Szántó Pál 3. helyezett: Berki Barbara Ez a rangsor nem egyezik teljes mértékben a módszer alapján készült végeredménnyel, de a módszert nem alkalmazva a végső döntés e három jelentkezőre esett volna. A hasonlóságelemzés rendkívüli előnye, hogy a szubjektivitást kizárja, így objektív úton nyújt információt a jelöltekről. A rendszer e pozitív tulajdonságából következik, hogy egy jelentkező sem vádolhatja a vállalat kiválasztás folyamatában résztvevőket azzal, hogy bármilyen hátrányos megkülönböztetésben részesült.


   5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az attribútumok meghatározásánál figyelembe kellett venni több szempontot is, hiszen a megfelelő jelentkezőnek rendelkeznie kell a vállalati elvárásoknak megfelelően bizonyos kompetenciákkal, egyéb jellemzőkkel. Az attribútumok között feltétlenül szerepeltetnem kellett így a kort, illetve a német nyelvtudást, hiszen egy fiatalos fejlesztő team-be, német nyelven jól beszélő munkavállalókat keresnek.

       5.1 Objektumok (sorok)

Berki Barbara Csabafi Petra Gaál József Horváth Réka Kaszás Attila Kéve Zoltán Kiss Szandra Nagy Márton Szántó Pál Székely Tamás Szirtes Bálint

       5.2 Attribútumok (X, Y oszlopok)

• Életkor (év) Irány: 1. A jelentkezőknél számít a kor, hiszen annál esélyesebb a személy a munkakör betöltésére, minél fiatalabb. • Iskolai végzettség (kód) Irány: 0. Három kategória alapján lett meghatározva az adott kód (pontérték). Megkülönböztetésre került: alapfokú, középfokú, illetve felsőfokú végzettség. Az esélyt növeli a minél magasabb végzettségi szint. • Szakmai tapasztalat (év) Irány: 0. Mivel a cég inkább a fiatalabbakat, pályakezdőket keresi, így a szakmai tapasztalat elhanyagolhatóbb feltétel abban az esetben, ha a többi feltételnek megfelel. • Német nyelv ismerete (kód) Irány: 1. Egyértelműen fontos kritérium, a minél magasabb szintű nyelvtudás, hiszen német anyanyelvű vállalathoz keresnek alkalmas jelentkezőt. Három kategória: alapfokú, középfokú, felsőfokú nyelvtudás. • Jogosítvány, saját gépjármű (kód) Irány: 0. A jelentkező esélyeit nem rontja számottevően, ha nem rendelkezik jogosítvánnyal és saját gépjárművel. A többi feltétel megléte esetén további előnyként szerepel.

   6 A feladat által érintett célcsoportok

Elsősorban a HR-esek, hiszen a kiválasztás lebonyolítása az ő fő feladatuk. • Érintett azonban egészében véve az adott vállalat • A vállalat vezetői, pénzügyi szakemberei, akik a procedúra anyagi hátterét biztosítják • Ezen belül a HR osztály alkalmazottai

   7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Ösztönös vezetői vélemény költségvonzatai: Adatvagyon megszerzése Kiválasztáshoz szükséges keretrendszer megszerzése(Excel/Open office) Vezetői munkaidő

Hasonlóságelemzés költségvonzatai: Adatvagyon megszerzése Kiválasztáshoz szükséges keretrendszer megszerzése(MY-x) Vezetői munkaidő

Költségkülönbözet becslése: 12.500 Forint megtakarítás a tananyag javára Adatvagyon megszerzése= azonos költségek ( különbözet =0) Számításokhoz szükséges keretrendszer megszerzése: ingyenes licencek Vezetői munkaidő, az adatvagyon rendelkezésére állásától számítva Önkényes vélemény: 60 perc hasonlóság elemzés:10 perc Hasznosság különbözet becslése: Önellenőrzési mechanizmusok: Önkényes vezetői vélemény ellenőrzése a kiválasztást lebonyolító bizottság beszélgetésének keretén belül, 2 óra : 30.000 Forint Önellenőrző számítások része a szolgáltatásnak: 0 Forint Szuboptimális megoldás kockázata: Önkényes vezetői vélemény ellenőrzése szakirodalom, illetve további tesztek, interjúk felvétele alapján: min.:30.000 Forint,( ha a bizottsági beszélgetés elbizonytalanít) Tehát, mindösszesen 72.500 Forint reményében kezdjük el az alternatív megoldás létrehozását, ami 10 perc munka.

   8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

• Az elején kitaláltam a feladatot, majd ez alapján elkészítettem az alaptáblázatot, ahova fiktív személyeket és adatokat töltöttem fel. Meghatároztam továbbá a vizsgálandó tényezőket : kor, iskolai végzettség, szakmai tapasztalat, német nyelvtudás, jogosítvány, saját gépjármű • A következő lépés a metaadatbázis elkészítése volt. Célja a szűrők létrehozásán át a jobb áttekinthetőség volt. • Ezután kimutatást készítettem darabra vonatkozóan, ezáltal le tudtam ellenőrizni az adatok helyességét. • Ezt követte az érték alapján készült kimutatás táblázata • Majd elkészítettem az elemzés-sorrend című lapfület, ahol beállítottam az egyes attribútumokhoz kapcsolódó irányokat is, és felvettem az Y0 értékeket (1000 pont) • Végezetül lefuttattam a Coco online-t és elemeztem a kapott eredményeket, összehasonlítottam az alaptáblázatban leírtakkal.


   9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A felállított sorrend a következő: 1. helyezett: Nagy Márton 2. helyezett: Horváth Réka 3. helyezett: Szirtes Bálint Bár Szirtes Bálint már nem szignifikánsan tér csak el az 1000 pontos határtól, mégis megfeleltethető a munkakörre, hiszen nyelvtudása középszintű, fiatal, és hat év tapasztatalattal rendelkezik. Mindezek segítségével értékes tagjává válhat a fejlesztő team-nek. Mindenképp érdekes lehet a következő 4 személy is, akik pontosan ugyanannyi pontot értek el az elemzés során, nem sokkal lemaradva az első három után. Előfordulhat az is, hogy visszalép az első három helyezett személy. Ebben az esetben e négy jelöltet kell figyelembe venni. Tehát holtversenyben a 4. helyezettek: Csabafi Petra; Gaál József; Kéve Zoltán; Székely Tamás Az eredmények számszerűsítve, illetve a további helyezettek megtalálhatók az XLS dokumentumban. A Coco lapfülön belül, a Coco mátrix táblázatban.

   10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az első három helyezett ugyan nagyobb pontszámot szerzett, mint a holtversenyben lévő negyedik helyezett személyek, mégis azt mondom, hogy nem biztos, hogy ők a legalkalmasabbak a munkára. Ezen a ponton a vezető feladata eldönteni a legjobbak (legtöbb pontot elértek közül), hogy kik azok, akik számára a legmegfelelőbbek lesznek. A három legjobb közül Nagy Márton esetében nem vitathatjuk a döntést, hiszen ő minden területen kimagaslik a többiek közül. Azonban például Horváth Réka és Szirtes Bálint esetében találhatunk olyat, akik náluk jobb nyelvtudással rendelkeznek, ami ennél a vállalatnál döntő kérdés lehet. Természetesen bármikor előfordulhat az is, hogy az emberek mondják vissza a munkát, vagy a fizetési feltételek miatt, vagy egyéb más szempontok miatt. A best practice és a hasonlóságelemzés eredményét összehasonlítva arra a döntésre jutottam, hogy mindkettőre szükség van az ideális jelölt kiválasztásához. Hiszen a módszer kiválasztja a legjobbakat, objektív módon, akik közül a vezető kiválaszthatja a számára legjobbakat szubjektív módszerek alapján.

   11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A tervezett 72.500 Forint helyett csak 42.500 forint tűnik reális hasznosságnak, mert a szuboptimális kockázatok költségei kiesnek.

   12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
   13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok