Mobiltelefonok összehasonlítása

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Gm (vitalap | szerkesztései) 2012. február 9., 19:20-kor történt szerkesztése után volt. (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))

Forrás

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Hasonló árkategóriájú és tudású mobiltelefonok ár-teljesítmény összehasonlítása hasonlóságelemzéssel.

A feladat előtörténete

A mobiltelefonok folyamatos fejlődése miatt régóta gondolkodom azon, hogy már az elavultnak számító 2 éves telefonomat lecserélem egy újabb típusura. Kiválasztottam azokat a márkákat, amik szóba jöhetnek és természetesen hasonló árkategóriába tartoznak.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Legújabb telefonok választéka elég nagy, de tudásuk azonban eltérő, amit az áruk is jól tükrözi. Ha az elemzés nélkül kellene, választani valószínűleg az első fontos szempont az ár lenne, mivel nem engedhetem meg magamnak azt, hogy nagyon drágán vásároljak mobiltelefont. A másik szempont az, hogy olyan márkát válasszak, amit már ismerek és így könnyebben tudnám használni.

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat célcsoportjai azon nagyüzemek, vállalatok akik a feladat során vizsgálva voltak illetve mindazon személyek, melyek az adott téma kapcsán érintettek.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A várható hasznossága a feladatnak nagyon nagy, hiszen választ kapunk egy nagyon fontos kérdésre, hogy Magyarországon mely régió (üzem) emelkedik ki a többi közül, miben kell változást generálni illetve egy általános képet is kapunk a feladat végeztével.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1.Excelben létrehozok egy munkalapot, ahova a kamerákat és adataikat gyűjtöm ki. (linkek megtalálhatók) 2. Privot táblát hozok létre az előbb kigyűjtött adatok alapján egy új munkalapra 3. Új munkalapra létrehozok egy objektum-attribútum mátrixot a privot tábla segítségével, majd ez alapján a sorszám függvénnyel rangsor táblát hozok létre 4. Létrehozom a "lépcsők forintban" táblát a Solver segítségével határozzuk meg 5. Fkeres függvénnyel a "lépcsők forintban" táblából a COCO táblát hozom létre. 6. Létrehozom a COCO inverz munkalapot, ahol fordított irányokkal végzem el a Solver segítségével az elemzést 7. Ellenőrzésként a COCo és COCO inverz munkalapot vizsgálom (COCO inverz munkalap "inverz delta" oszlop)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az elemzés lefuttatása után megkapjuk, hogy a LG Optimus Black P90 mobilkészülék ár/érték aránya magas, vagyis túlértékelt így őt már nem vesszük figyelembe.

A további öt termék név szerint (HTC Wildfire S, Black Berry 9360, Motorola Defy, Nokia 700 valamint a Sony Ericsson Ray) ára reálisan van meghatározva, megfelel az ár-érték aránynak.

Egy mobiltelefont Samsung GalaxyAce viszont alulértékelt.

Így kijelenthetjük, hogy a győztes mobiltelefon a Samsung GalaxyAce , mivel az árát 9 ezer Ft-tal alacsonyabban határozták meg, mint amennyit valójában ér, így célszerű ezt a készüléket megvásárolni.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A hasonlóságelemzés végeztével, most már látjuk, hogy melyik mobilkészüléket érdemes megvásárolni. Megtudtuk továbbá azt is, hogy melyek azok a telefonok, amelyeknek még jó az ár-érték arányuk. A bestpractice és a hasonlóságelemzés győztese nem ugyanaz, de ezek után láthatjuk, hogy leginkább a Samsung GalaxyAce-t érdemes megvenni.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Tehát már azzal nagyon sokat spóroltunk, hogy saját magunk végeztük az elemzést pontosan 10000 Ft-t. A végső győztes SamsunkGalaxyAce mobiltelefon alulértékelése miatt pedig 9020 Ft-t spóroltunk. Így a végösszeg 19020 Ft-t ami nem kevés pénz, nem beszélve a megspórolt időről.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet