Husleves

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Ts (vitalap | szerkesztései) 2012. április 12., 21:04-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése)

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2012tavasz/ts.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Kedvenc éttermeim húslevesének összehasonlító elemzése bizonyos attribútumok alapján optimális ár/teljesítmány arányokra törekedve

A feladat előtörténete

Családom által sűrűn látogatott éttermek húsleves kínálatainak összehasonlító elemzése különböző szempontok alapján. Célom a legideálisabb összetétel kiválasztása versenyképes étlapár mellett.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A feladatot úgy oldottam volna meg magamtól, hogy az egyes éttermeknek külön-külön minden szempontot figyelembe véve kategorizáltam volna fejben és a sznobhatás következtében valószínűleg a Gundel éttermet választottam volna. Előnye ennek a módszernek, hogy különösebb időráfordítást nem igényel. Hátránya, hogy a kérdést túlságosan leegyszerűsítjük, nyitott kérdéseket hagyunk magunk után, számokkal válaszunk nem alátámasztható, így nem kapunk objektív képet az adott problémáról.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Adataimat az adott éttermek honlapjáról illetve személyes megkeresés alapján szereztem. Hat éttermet hasonlítottam össze négy szempont alapján.

Objektumok (sorok)

1)Bagolyvár étterem 2)Biedermeier étterem 3)Gundel étterem 4)Kucsma 5)Mátyás vendéglő 6)Réz vendéglő

Attribútumok (X, Y oszlopok)

1)fehérje tartalom 2)helyszín (kerület) 3)kategória (osztály) 4)"származás" alapján (francia, magyar spanyol)

A feladat által érintett célcsoportok

Ajánlom azon személyeknek, akik az említett éttermekbe sűrűn járnak és fontos nekik a minőség optimális árak mellett.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A solver program segítségével reális képet kaptam a családom által látogatott éttermek húsleveseiről a figyelembe vett szempontok alapján.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. Objektumok meghatározása – Éttermek kiválasztása 2. Attribútumok meghatározása 3. Cél megfogalmazása 4. Adatok gyűjtése 5. Pivot tábla elkészítése 6. Rangsortábla elkészítése (Sorszám függvény) Helyezés 7. Solver tábla elkészítése 8. Solver-Módosuló cellák bejelölése 9.Solver- lépcsők beállítása korlátozó feltételek megadása mellett 10. Solver, becslés készítése 11. Eredmények értékelése.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A vizsgált éttermek esetében a számítások segítségével alátámasztható az az állítás, miszerint az adott éttermek húslevesének árazása pont megfelelő a figyelembe vett attribútumok alapján.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Ajánlom, az általam készített feladat által érintett célcsoportoknak, akik a vizsgált éttermekbe sűrűn járnak és kiváltképp szeretik a húslevest. Akár az éttermeket üzemeltető vállalkozók is lehetnek a célcsoport akik versenytársaikkal szeretnék összemérni magukat, vagy csak arra kíváncsiak, hogy túl drágán, vagy túl olcsón kínálják-e a húslevet.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Ha objektíven szeretnénk dönteni, akkor azt pusztán intuitív módon nem célszerű véghez vinni. Komplex kérdéseknél a Solver, mint beépített Excel bővítményt tudom ajánlani. Úgy gondolom, hogy már gimnáziumban kellene a számítástechnika órán tanítani ennek használatát, illetve azt a logikai gondolkodást, mely a mai oktatási rendszerből hiányzik!

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet