Szerkesztő:84.1.208.152
HASONLÓSÁGELEMZÉS-KATASZTRÓFA 2012
Tartalomjegyzék
A TERVEZETT ELEMZÉS CÍME
Az elemzésem az legfőképp az emberek káros szenvedélyeire, valamint életmódjukra tér ki. Célom a világ országainak összehasonlítása volt az alábbi kritériumok alapján :
- Országok pénzügyi helyzete alapján
- Halálozás
- Szegénység
- Bűnözés
- Munkanélküliség
Legfőképpen az érdekelt, hogy a mi országunk hányadik helyet foglalhatja el a ranglistán a fenti kritériumok alapján.
FELADAT ELŐTÖRTÉNETE
Tulajdonképpen jelen elemzésem, talán egyfajta kísérlet is lehet, hiszen a fentebb megemlített kritériumokat bármilyen külső vagy nem külső környezeti hatás befolyásolhatja. Jelen elemzésemet legfőképp az motiválta, hogy a mi országunk vajon mennyire van elmaradva, illetve felzárkózva, szocializálódva a többi országhoz képest, habár az is érdekel, hogy az 50-es évektől az országunk a fenti tulajdonságok alapján pozitív vagy negatív irányba mozdult el, azonban ezt majd egy másik elemzésemben fogom demonstrálni. Mivel a magyar médiában sokszor lehet hallani, hogy országunkban az egészségtelen életmód általi elhalálozások száma egyre csak növekszik, és hogy bizonyos daganatos betegségekben statisztikailag az első helyen állunk, így az elemzésemben a halálozások számát is megfogom vizsgálni.
Azonban szeretnék rátérni az elemzésem fő mondaniválójára, az emberek, illetve az országok összetartására. Mi történik akkor ha egy környezeti katasztrófa lesújt egy országra ? A katasztrófa után vajon mennyivel növekszik meg a munkanélküliség száma, és az milyen hatást gyakorolhat a bűnözésre, illetve elszegényedésre. Van-e valamilyen összefüggés a bűnözés, az elszegényedés valamint a halálozások között ? Mikor kerül egy esetleges államcsőd szélére az ország ? Milyen az adott ország életszínvonala ? Az elemzésemben leginkább erre keresem a válaszokat.
AZ ELEMZÉS JELENLEGI HELYZETE, ÉS ANNAK ÉRTÉKELÉSE
Mivelhogy leginkább arra kerestem a választ, hogy egy ország hogyan kezeli az esetlegesen bekövetkező külső környezeti katasztrófát, és hogy ez a katasztrófa milyen hatással van maga az országra, illetve annak lakosságára, valamint az őt körülvevő országokra, így hivatalos (Eurostat, Nationmaster)oldalakról összegyűjtöttem adatokat ( Lásd : A tervezett megoldás bemutatása c. Fejezetben ) , amelyek által a különböző országokban bekövetkező esetleges katasztrófák, ill. elszegényedés okozta károkat össze tudtam hasonlítani. Tulajdonképpen jelen elemzésem rámutatott arra, hogy országunknak akad még bőven tennivalója, hiszen egy esetleges környezeti katasztrófa bekövetezése esetén a káosz venné át a hatalmat országunkban.
A TERVEZETT MEGOLDÁS FORRÁSAINAK BEMUTATÁSA
Az elemzést alkotó információkat legfőképpen az Eurostat, Unece és Nationmaster hivatalos oldaláról töltöttem le, azonban a félreértések elkerülése végett, szeretném leszögezni, hogy az elemzés végső kimenetelét kizárólagosan csak az elemzésben szereplő országok adatai határozták meg, amelyek (legfőképp időhiány miatt) nem minden esetben lehetnek hitelesek. Országok mint objektumok :
- Belgium
- Bulgaria
- Czech Republic
- Denmark
- Germany (including former GDR from 1991)
- Estonia
- Ireland
- Greece
- Spain
- France
- Italy
- Cyprus
- Latvia
- Lithuania
- Luxembourg
- Hungary
- Malta
- Netherlands
- Austria
- Poland
- Portugal
- Romania
- Slovenia
- Slovakia
- Finland
- Sweden
- United Kingdom
- Iceland
- Norway
- Switzerland
- Croatia
- Turkey
- Irány
Tulajdonságok mint X,Y oszlopok
- Halálozás
- Bűnözés
- Munkanélküliség
- Szegénység
- Állam kiadásai, pénzügyi helyzete
AZ ELEMZÉS ÁLTAL ÉRINTETT CÉLCSOPORTOK
Gyakorlatilag jelen elemzésben különböző országok lakosai, illetve kormányai az érintettek.
AZ ELEMZÉS ÁLTALI EREDMÉNY HASZNOSSÁGA
Az elemzés általi eredmény kapcsán leginkább országunk negatív irányba elmozduló életszínvonalára szeretnék rámutatni. Jelen elemzésem egyértelműen rámutat országunk elmaradt életszínvonalára. AZ EREDMÉNYT BEFOLYÁSOLÓ TÉNYEZŐK Ekvivalens a „Tervezett megoldás forrásainak bemutatása” című fejezetben leírt attríbútomokkal.
AZ EREDMÉNYEK ÉRTELMEZÉSE
Mivel a fentebb leírt országokban bekövetkező esetleges külső környezeti vagy nem környezeti katasztrófák bekövetkezése időben nem azonos, így az elemzés általi eredmény nem tekinthető állandónak. Amikor valaki egy ország életszínvonali helyzetét szeretné összehasonlítani egy másikéval, rögtön az ország pénzügyei kerülnek előtérbe, ami nem feltétlenül jelenti azt, hogy egy ország életszínvonala jobb, mint egy másik országé.
A coco programmal egyértelműen rá lehet mutatni arra, hogy Magyarország nem követi, ill. csak részben követi a fejlettebb országokat.
MEGOLDÁS BEMUTATÁSA ( MÓDSZER )
- Információgyűjtés ( legfőképp internet, keresők )
- Országok specifikációja , országok kiválasztása
- Tulajdonságok specifikációja
- Kimutatás ( Pivot ) tábla elkészítése
- Rangsorok kialakítása
- COCO tábla elkészítése
- Átlagszámítás
- COCO elemzés
AJÁNLÁSOK MEGFOGALMAZÁSA (KÖVETKEZTETÉS)
Elemzésemben szerettem volna az országok katasztrófavédelmi intézkedéseiről hasonlósági vizsgálatot csinálni, azonban ez időhiány miatt nem valósult meg, így az országok életszínvonaláról készítettem hasonlóság elemzést
Az elemzés rámutat arra, hogy egy esetlegesen bekövetkező nagyobb háború, vagy nagyobb külső ill. nem külső környezeti katasztrófa teljes mértékben leamortizálná az országokat.