Tarifák

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Lexia (vitalap | szerkesztései) 2012. május 9., 11:49-kor történt szerkesztése után volt. (A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER))

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2012tavasz/tarifa.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Hazai mobilszolgáltatók kis- és középvállalkozásoknak kínált üzleti tarifacsomagjainak összehasonlítása

A feladat előtörténete

Míg irodán belüli kommunikációban (pl. telemarketing) továbbra is a vezetékes megoldások dominálnak, alapvető szükséglet, hogy a dolgozók az irodán kívül is folyamatosan kapcsolatban tudjanak lenni egymással és az ügyfelekkel. A mobilszolgáltatók a lakossági szektor mellett az üzleti szektort is legalább azonos erővel bombázzék frissebbnél frissebb ajánlatokkal. A felkínált tengernyi lehetőségben azonban könnyű elveszni, így ebben a munkában igyekszem egy áttekinthető és lényegre törő elemzést adni, hogy a vállalatok a számukra legmegfelelőbb alternatívát választhassák. Forrásként az internet szolgált.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Törekedtem minél könnyebben áttekinthetőbb és lényegre törőbb kimutatást adni, amely kifejezetten a hanghívásokra koncentrál és a kis- és középvállalkozásokat célozza meg. A jövőben viszont reális elképzelésnek tartom egy másik, ehhez hasonló keretrendszerű kimutatás létrehozását, ami viszont az MMS/SMS, valamint az adathívási díjakra koncentrálna, így az érdeklődők könnyen összevethetnék az adatokat, függően, hogy mely aspektusokban a leginkább érdekeltek.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A munkában szereplő adatok a szolgáltatók internetes oldalairól kerültek letöltésre 2012. 01. 13-án. A szolgáltatók üzleti tarifacsomagjaiból a következő paraméterek szolgáltak forrásul: Havidíj (Ft) Lebeszélhető forgalom értéke (Ft) Percdíj hálózaton belül (Ft) Percdíj más mobilhálózatba (Ft) Percdíj vezetékes hálózatba (Ft) Szerződés időtartama (év) Számított értékek: Hozzávetőleges összesített költség havonta (Ft) – a lebeszélhető forgalom értéke kivonásra került a havidíjból és hozzá lett adva a vezetékes, hálózaton belüli, valamint a más mobilhálózatokba irányuló hívások tervezési értékekkel (alapértelmezetten 90 perc) való szorzata; ezek végeredménye adta az értékeket Rangsor havi összesített költség szerint – növekvő rangsor felállítása (és valósidejű frissítése) a fent említett adatok kiértékelésével Rangsor az egyéb attribútumok átlagos helyezése szerint - növekvő rangsor felállítása (és valósidejű frissítése) a havidíj, a lebeszélhető forgalom értéke, a hálózaton belüli, a más mobilhálózatokba és vezetékes hálózatba irányuló hívások percdíjai rangsorolásának átlagolása

A feladat által érintett célcsoportok

Minden olyan vállalkozás, amely négy SIM kártyára való előfizetésből kívánja megtalálni az aktuálisan legolcsóbbat és a készülékvásárlást külön tervezi.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A szolgáltatók folyamatosan bővülő ajánlatai és frissülő szolgáltatás-palettái miatt nem biztos, hogy hosszú ideig teljes mértékben naprakész marad ez a munka, azonban viszonyítási alapként, s egy átfogó piaci körképként úgy gondolom, naprakészségéből veszítve is hasznos információforrás tud lenni.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az internet segítségével kigyűjtöttem az alapadatokat és adatbázisba rendeztem őket. Ezután egy Pivot táblát készítettem külön munkalapra, a beírt adatokból. Ezután, a könnyebb áttekinthetőség érdekében, a rekordokat összefűztem a megfelelő szövegfüggvény segítségével – ezt alkalmaztam a későbbi hivatkozásokban is. A havidíjból levonásra került a lebeszélhető forgalom értéke, melyhez hozzá lettek adva a percdíj mezők és a tervezési értékek szorzata (mely alapértelmezetten 90 perc). Ez adta ki a havi összesített költséget, mely Solver futtatása után COCO és csökkentett lépcső segédtáblára hivatkozva, index és hol.van mátrix függvények alkalmazásával növekvő rangsorba rendeztem. A mezők szintén rangsorba lettek rendezve, s összesítésként átlagolva lettek. Ennek célja az volt, hogy a költség mellett például a szerződés időtartama is mérvadó legyen az értékelésnél. Ezután, külön munkalapon végső összesítésre kerültek a kiértékelt adatok.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet