Utazási szokások

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Tof (vitalap | szerkesztései) 2012. május 15., 13:45-kor történt szerkesztése után volt. (Attribútumok (X, Y oszlopok))

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2012tavasz/kor.xls

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Vajon a megkérdezett személyek kora befolyásolja, hogy reális döntést tudjanak hozni a gazdasági válság utazási szokásokra gyakorolt hatásáról?

A feladat előtörténete

Szakdolgozatom egyik alap kérdése, hogy a gazdasági válság, hogyan befolyásolta az utazási szokásokat. 86 potenciális utas töltötte ki online kérdőívem, melyben a válaszadók több mint fele fiatal korosztályba sorolható. Egy ötfokú skálán mérve, lehetett meghatározni, hogy milyen mértékű a gazdasági válság hatása az utazási szokásokra nézve. Ösztönösen azt feltételeztem, hogy a fiatalok kevésbé vannak tisztában a válság negatív hatásaival. Hiszen foglalkozás szempontjából, szintén a kitöltök több mint fele tanuló, tehát nem rendelkeznek saját fizetéssel. A korok és az ötfokú skála eredményeivel kerestem állításomra a választ.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Hogy megoldást kapjak, a kérdőívembe szereplő adatokat táblázatba foglaltam. Külön oszlopokba feltüntettem a kitöltők számát, a négy kérdésben foglalt álláspontjukat, kifejtve: befolyásolja-e az utazási szokásokat, az utazás gyakoriságát, az utazás időtartamát és a cél állomás kiválasztását a jelenlegi gazdasági válság? Valamint a korokat. Egy logikai függvény segítségével pedig meghatároztam, hogy az egyes válaszadók szerint milyen mértékben volt befolyásoló hatása -tehát hogy kismértékben vagy nagymértékben- a válságnak. Így jobban átlátható vált számomra, hogy a válaszadók közül ki hogyan vélekedik a témában. Két kritériumot szabtam meg: 1 Ha nagyobb a kor, akkor nagyobbak az értékelés 2. Ha alacsonyabb a kor, akkor alacsonyabb az értékelés Miért döntöttem úgy hogy ilyen kritériumokat szabok? Egy példával illusztrálva, egy 40-es korosztályú személy, nagyobb értékeket kell, hogy adjon, hiszen jobban tapasztalhatja a válság hátrányát, míg egy tinédzser éveit élő fiatalnál nagyobb az esélye annak, hogy kisebb értéket ad, mivel nem rendelkezik önálló tapasztalatokkal. Az eredmény ragsorolással, szűréssel, a COCO program hasonlóság elemzésével vált megtekinthetővé.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A kérdőívemből származó adatokat Excel táblázatba foglaltam. A négy kérdést összesítve 344 darab, illetve a válaszadók számát és korát tekintve, külön-külön 86 darab számadat biztosította az adatvagyont. Objektumok és attribútumok meghatározása a következők voltak.

Objektumok (sorok)

Potenciális utasok

1 utas

2 utas

3 utas

4 utas

5 utas

6 utas

7 utas

8 utas

9 utas

10 utas

80 utas

81 utas

82 utas

83 utas

84 utas

85 utas

86 utas

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Irányelvek:

0= Ha az utazási szokások értéke nagyobb, akkor nagyobb a kor.

0= Ha az utazási szokások értéke kisebb, akkor kisebb a kor.

1.X1= Befolyásolja-e utazási szokásokat a jelenlegi gazdasági helyzet

2.X2= Gazdasági válság befolyása az utazás gyakoriságára

3.X3= Gazdasági válság befolyása az utazás időtartamára

4.X4=Gazdasági válság befolyása a cél állomás kiválasztásakor

5.Becslés

6.Tény+0 (kor)

7.Delta

8.Delta/tény

9.Ellenőrzés

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet