Szerkesztővita:Ram

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Ram (vitalap | szerkesztései) 2012. május 16., 15:41-kor történt szerkesztése után volt. (A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság: (új szakasz))

Önismeret

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2012tavasz/onismeret.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Önismeret, avagy ki ismeri jobban saját magát? Két vizsgált csoportom pedig,a budapestiek és a vidékiek.

A feladat előtörténete

A feladatom a szakdolgozatomhoz kapcsolódik szorosan, mivel egyéni kutatásomban, arra voltam kíváncsi, hogy a tizenéves korosztály, avagy az érettebb, negyven év körüliek ismerhetik-e jobban önmaguk és a környezetükben élők nem verbális jelzéseit. Az ott felhasznált kérdőív szolgáltatott adatokat ahhoz, hogy elkezdhessem ezen feladatomat. Kicsit módosítottam az úgynevezett hipotézisen, és így került fő szempontként a lakóhely szerinti önismeret a jelenlegi kutatásba.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A feladat megoldását azzal kezdtem, hogy a meglévő adataimat szelektáltam, megszámoltam mennyi budapesti lakos töltötte ki előzetesen a kérdőívemet, és kiválasztottam ugyanannyi vidéki válaszadót is. Így 30-30 fős csoportokat kaptam. A megadott szempontokból is elég sokat ki kellett vennem, és csak azokat hagytam meg, amikből az önismeretre tudok következtetni. Nem minden állításom egyértelműen kapcsolható az önismerethez, de a bevallás mértékére is kíváncsi voltam. Tehát, hogy ha nem is pont úgy gondolja, de be meri-e vallani elsőként saját magának, másodsorban pedig nekem, hogy mondjuk rendelkezik-e előítélettel. A kérdésekre adott válaszok skálás kiértékelés alapján, 1-5 közötti intervallumon alapulnak, az így kapott sorok és oszlopok alapján pedig, COCO elemzés segítségével kiderült, hogy hiteles, avagy hiteltelen az egyes kitöltők véleménye/önismerete. A táblázatot kitöltők közül, aki a legtöbb helyes/reális választ adta, azok számítanak hitelesnek, akik pedig túl eltérő, vagy túl azonos válaszokat adtak, tehát nyilvánvalóan nem sokat gondolkoztak a válaszaikon, azok számítanak hiteltelennek.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Elsőként a meglévő adataimat szelektáltam, és kirajzolódott az a halmaz, amiből dolgozni tudok. 17 szempont maradt a táblázatban, valamint a 60 kitöltő válaszai. Ez 1020 adatot jelent. Tehát ezen információk birtokában tudtam kiszámolhatóvá tenni azt, hogy a Budapesten élők, vagy pedig a vidékiek ismerik-e jobban önmagukat. Az adathalmaz alapján kevéssel ugyan, de a budapestiek rendelkeznek nagyobb mértékű önismerettel, és önbevallással.

Objektumok (sorok)

A kitöltés anonim volt, így csak a 60 fő sorszáma látszik a következő módon:

1.

2.

3.

4.

5.

...

60.

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Életkor

Iskolai végzettség

Lakhely

Hangsúly

Hangszín

Szemkontaktus

Amilyen arckifejezést mutat felém társam, én azt viszonozom neki

Gesztus

Testtartás

Szeretem, ha idegenek közel állnak hozzám

Barátaimhoz közelebb szoktam állni, mint idegenekhez

Ruházkodás

Másokat a ruházatuk alapján ítélek meg

Frizura

Szeretem a tetoválásokat/testékszereket

Előítéletem van a tetováltakkal szemben

El szoktam pirulni

Becslés

Tény+0

Delta

Delta/tény

Ellenőrzés

Ösztönös

A feladat által érintett célcsoportok

Három fő célcsoportom van:

1. A Budapesten élők, mindazok, akik kitöltötték a tesztet,

2. A vidékiek, akik szintén a tesztalanyok közül kerültek ki,

3. Azok az emberek, lakhelytől függetlenül, akik érdeklődnek az ilyen irányú különbségek iránt, és vevők mindarra, amire én jutottam.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

!