Katasztrofa
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Vajon melyik országot érintené kritikusabban egy adott jellegű katasztrófa?
A feladat előtörténete
Katasztrófa témában kezdtem meg az elemzésemet. Uniós országok katasztrófa kitettségét vizsgáltam és arra kerestem a választ, hogy van-e összefüggés a katasztrófa kitettség és a gazdasági helyzet között.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Ha arra gondolunk, hogy befolyásolja-e egy folyómeder Magyarország kitettségét akkor válaszként elmondhatjuk, hogy igen, mert ha nem tartják karban a folyómedreket, akkor elönti az adott térséget a folyó az áradáskor. Feltételezésem szerint Magyarország kitettsége nagy. Mivel Magyarországon már évtizedek óta nem tartják karban a gátrendszereket és folyómedreket. Fel kell készülni az esetleges folyó kiöntésre mint pl.: a Tisza áradására. A vörösiszap katasztrófára ha visszagondolunk ott is hasonló volt a probléma a tározó túltelítődött és ezért az iszap kiömlött és elárasztotta a környező falvakat, településeket a térségben. Egy ilyen katasztrófa a gazdasági helyzetet is befolyásolja a katasztrófa megelőzésének szempontjából, hogyha nincs megfelelő védekezés a kitettség egyre magasabb. Magyarország a jelenlegi helyzet szerint rossz gazdasági helyzetben van. Fontos az, hogy az ország az anyagi ráfordítást az éppen szükséges célra fordítsa, hogy épp adott helyzetben mire vagy minek a fenntartására fordít. Tehát itt az objektumok közül Magyarországot vettem az első helyre fentebb indokoltam is, hogy miért. A második és harmadik helyre Belgiumot és Bulgáriát helyezném mert köztudott a média hírekből, hogy szélviharok és áradások jellemzik azt a területet és ez növeli kitettséget is. Itt sem készülnek fel a megelőzésre.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Mivel elég nehéz és összetett a témám ezért sok időt töltöttem adatok keresésével különböző adatbázisokban. Nehézséget okozott, hogy nem minden országhoz találtam adatokat ez az elemzésemben is látható.
Objektumok (sorok)
Országok mint objektumok :
- Belgium
- Bulgaria
- Czech Republic
- Denmark
- Germany (including former GDR from 1991)
- Estonia
- Ireland
- Greece
- Spain
- France
- Italy
- Cyprus
- Latvia
- Lithuania
- Luxembourg
- Hungary
- Malta
- Netherlands
- Austria
- Poland
- Portugal
- Romania
- Slovenia
- Slovakia
- Finland
- Sweden
- United Kingdom
- Iceland
- Norway
- Switzerland
- Croatia
- Turkey
- Irány
Attribútumok (X, Y oszlopok)
- Halálozás
- Bűnözés
- Munkanélküliség
- Szegénység
- Állam kiadásai, pénzügyi helyzete
A feladat által érintett célcsoportok
karitatív szervezetek, katasztrófavédelem, állam és az érintett emberek akik a katasztrófa általi negatív hatásokat átélték.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Az elemzés általi eredmény kapcsán leginkább országunk negatív irányba elmozduló életszínvonalára szeretnék rámutatni. Jelen elemzésem egyértelműen rámutat országunk elmaradt életszínvonalára.
Tananyag szerint: Adatvagyon megszerzése az egyes országokhoz Eurostat és különböző internetes adatbázisokból: 140 perc
- Az adatok bevitele Excel táblázatba: 10 perc
- Az országok rangsorainak kialakítása: 10 perc
- Szakmai vélemény megfogalmazása: 20 perc
- Összesen 180 perc 40000 forint
Szakértői megoldás szerint:
- Adatok begyűjtése: 10 perc
- Excel használata a számoláshoz: 10 perc
- Szakmailag véleményezés a módszer és összefüggések értékelése : 20 perc 60 000 Ft
- A vélemények kiértékelése: 20 perc
- Összesen: 60 perc 60 000 Ft
Különbözet: 20 000 Ft melynek reményében kezdjük el az alkalmazást.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Információgyűjtés ( legfőképp internet, keresők ) Ezt követően az excel táblázatot készítettem el megadtam az irányokat az x és y tényezőkre vonatkoztatva. Az Y-t 1-es jelöltem az X tényezőket pedig 0-val. Ami azt jelenti, hogy minél kisebb az Y vagyis az állam kiadása (gazdasági helyzete) annál nagyobb a katasztrófák által okozható kár amelyeket az x tényezők jelölnek. Az országokat rangsoroltam amelyekhez az említett tényezőket kötöttem ezek Uniós országok voltak a rangsor elkészültével még átlagot számoltam aztán a COCO elemzést készítettem el ez a lefuttatás igazolja, hogy hiteles vagy nem az adott ország az az melyikben magas közepes illetve alacsony a kitettség. Az 1000 alatti országokban alacsony a kitettség az 1000 fölött egy kicsivel ott közepes és ami 1000-től a legmagasabb ott magas a kitettség.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- A feltételezésem nem igazolódott be mely szerint Magyarország magas kitettséggel rendelkezik.
- Magyarország a direkt elemzés alapján amely az xls- ben szerepel hitelesnek bizonyult így a kitettsége nem túl nagy (HU>1000)
- A legkisebb kitettséggel rendelkező ország Bulgária az indirekt táblázat alapján mivel: Bulgária 942,6<1000.
- A legmagasabb kitettséggel rendelkező ország pedig Iceland 1039,8 >1000.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az elemzésemmel azt próbáltam elérni, hogy megállapítsam, hogy mely országokban magas illetve alacsony a kitettség. Az attribútumokból kevés adat állt rendelkezésemre ezért csak a direkt elemzés tábla eredményeire tudok szorítkozni. Ha több országhoz találtam volna adatot akkor jobb elemzést tudtam volna készíteni. Magyarországot kiemelve az attribútumok közül a szegénységre kaptam alacsony adatot így úgy tűnik, hogy az elemzésben a szegénységnek nem volt annyira meghatározó szerepe. A többi tényezőnek viszont igen, különösen a halálozásnak a gazdasági helyzet, amelyet fontosnak tartottam közepes eredményt mutat. Elég sok országra jött ki hiteles eredmény valószínű, hogy adat hiány miatt.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az elemzés segítségével eldönthetjük, hogy melyik országban magas illetve alacsony a kitettség a gazdasági helyzetre vonatkoztatva a megelőzés szempontjából. Itt azt szeretném kiemelni, hogy ahol a legmagasabb a kitettség ott még vizsgálódni kellene az ország kiadásaival kapcsolatban, megnézni, hogy a katasztrófa megelőzésre fordítanak-e gondot. Oda ellenőrző szervezeteket kellene küldeni, hogy rendben legyen minden a megelőzéshez, egy esetleges katasztrófa kivédésére. Amelyik országban már előre látható és nyilvánvaló egy katasztrófa bekövetkezése ott intézkedéseket kell végrehajtani.