Zugloi szallodak

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Veritas (vitalap | szerkesztései) 2012. május 25., 18:18-kor történt szerkesztése után volt.

Forrás

[1]

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Zuglói háromcsillagos szállodák infrastrukturális vizsgálata.

A feladat előtörténete

Személyes kötődésem van a szállodaiparhoz, ebben az ágazatban dolgozom, egészen pontosan a 14. kerületben. A négy csillagos szállodákat nagyon jól ismerem, kíváncsi voltam, hogy mennyire felelnek meg infrastrukturális szempontból a három csillagosak a vendégek szemszögéből, elvárásaiból kiindulva. Ez egy jó analízis lehet ahhoz, hogy ezzel az elemzés segítségével feltérképezzem a konkurenciát, hogy mely szegmensű Budapestre érkező réteget lehet megcélozni az ilyen jellegű szolgáltatásokkal és megfelelő ár-érték aránnyal ebben a térségben.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Amennyiben ez a hasonlóságelemzés lehetősége nem mehetett volna végbe, az alábbiakat tettem volna: - az általam összes vizsgált szállodából lekértem volna egy árajánlatot de minimum hármat és összevetettem volna egyéb lehetőségekkel amik dominánsan meghatározzák az adott hotel profilját (elhelyezkedés, megközelíthetőség, parkolóhelyek száma...) - a három vezető szállodát, amely legközelebb állt volna az elvárásaimhoz, felkerestem volna személyesen is, hogy megnézzem a lehetőségeket - áttekintettem volna a hotel prospektusait - megvizsgáltam volna a személyzetet - ezen információk birtokában adtam volna tippeket, a színvonalasabb kiszolgálás és ajánlatadás vonatkozásában.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Nem okozott problémát ezen adatok megvizsgálása, mert ezeket az adatokhoz viszonylag könnyen hozzá lehet férni. A vizsgálatomban az objektumok=sorok az alábbiak:

- Gerand Hotel Ében - Híd Hotel - Amadeus - Hotel Matus - Veritas - Hotel Zugló - Szőnyi Hotel

A vizsgálatomban az attribútumok=oszlopok az alábbiak:

- (X1) - A keleti pályaudvartól való távolság (km) - Annál kedvezőbb lehet a megközelítés, minél kisebb a távolság mértéke. (irány=1)

- (X2) - Repülőtértől való távolság (km) - Annál kedvezőbb lehet a megközelítés, minél kisebb a távolság mértéke. (irány=1)

- (X3) - Van e parkolója a hotelnek (Kód)0=nincs, 1=van) - Annál vonzóbb lehet a szolgáltatáscsomag, minél nagyobb a változó érték. (irány=0)

- (X4) - Van e wellness részlege a hotelnek (Kód) 0=nincs, 1=van) - Annál kevésbé lehet vonzó a hotel, minél kisebb a változó érték. (irány=0)

- (X5) - Van e konferencia részlege a hotelnek (Kód) 0=nincs, 1=van) - Annál kedvezőbb lehet a szálloda ajánlata, minél nagyobb a változó érték. (irány=0)

- (X6) - Van e internetezési lehetőség a hotelben (Kód)0=nincs, 1=van) - Annál vonzóbb a hotel minél inkább közelít 1-hez.


- (Y) Helyzet mutató (%) - Annál kedvezőtlenebb a hotelek infrastrukturális lehetősége minél kisebb a változó érték. (irány=1)

A feladat által érintett célcsoportok

A vizsgálati anyag annál kedvezőbb minél több szempontnak megfelel az adott szálloda. Célcsoportnak tekinthető minden olyan utazó, külföldi vagy belföldi vendég, akinek pénzt ér meg az adott hotelben igénybe vehető szolgáltatás (szoba, étkezés, parkolás, wellness, internet).

Bevételi forrás jelentő szervezetek: - magánszemélyek - cégek - non profit szervezetek - csoportok (szabadidős és üzleti) - sport klubok

A szállodáknak biztos vagyok benne, hogy megérne egy ilyen elemzés részletes áttekintése, hogy mely területek szorulnak fejlesztésre.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Szakértői elemzés:

- Adatvagyon megszerzése - Az elemzéshez szükséges technikai háttér biztosítása (Microsoft Office programcsomag) - A szakértői munka, elemzés lefolytatása


Hasonlóságelemzési módszer:

- Adatvagyon megszerzése - Az elemzéshez szükséges technikai rendszer (MY-X online elemző program és/vagy Microsoft Office programcsomag Excel programja) - Szakértői munka, elemzés lefolytatása


A ráfordítások költségvonzata:

- Adatvagyon megszerzése: ingyenesen a rendelkezésre áll. - Az elemzéshez szükséges technikai rendszer: a MY-X online elemző program ingyenesen rendelkezésre állnak. - Szakértői munka, elemzés lefolytatása: Elemzési munkaidő: 6 óra x 4000 Ft/óra = 24000 Ft/óra Hasonlóságelemzés Microsoft Excel COCO-analízissel: 2 óra x 4000 Ft/óra = 8000 Ft

A hasonlóságelemzés módszerével elvégzett feladat által megtakarított érték hozzávetőlegesen: 16000 Ft.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

- objektumok meghatározása

- attribútumok meghatározása

- az adatokat összegyűjöttem (Objektum-Attribútum mátrix)

- Pivot tábla elkészítése az alapadatok segítségével

- rangsor tábla elkészítése

- COCO-analízis

- Eredményértékelés

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A számítások eredményeként:

- Minden esetben hiteles eredmény született.

- a leghitelesebb szálloda a Gerand Hotel Ében és a Veritas, a legkevésbé hiteles pedig az Amadeus és a Híd Hotel lett.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

  • Az eredeti győztes ASD helyett, noha jól árazta be szolgáltatásait, relatív vonatkozásban jobb választás lett volna a Sogno.
  • Az eredeti pályázati elbírálás és a COCO-elemzés eredményeinek összehasonlításában ez utóbbit lehet inkább mérvadónak tekinteni, mivel kizárja a korábban taglalt szubjektivitást és módszertani hiányosságokat az értékelésből és az elemzésből.
  • A jövőre való tekintettel, hasonló online tender esetében megfelelőbb módszer lehet a COCO-elemzés alkalmazása a legutóbbi pazarló és véleményem szerint rossz eljárásmóddal szemben.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A tervezett 150000 Ft helyett 12500 Ft tényleges költséggel meg lehet valósítani az elemzést.

Realizálható haszon:

  • A vizsgálatra jutó össz-, és egységköltségek, illetve az elemzésre fordítandó munkaórák és munkaerők száma is radikális csökkenést mutatnak a hasonlóságelemzésnek köszönhetően a jelenlegi metódussal szemben.
  • Az elemzésnek köszönhetően ár/érték arány torzulás nélkül, jelentősen csökkenthetőek az online tevékenységre fordítható havi kiadások.
  • Egy ilyen vizsgálattal ráadásul lehetőség nyílik egy második körös tenderre is, vagy akár az elképzelések, preferenciák megváltoztatásának függvényében egy negatív ajánlati árverseny kikényszerítésére is. Természetesen mérlegelni kell azt, hogy a későbbi jó üzleti kapcsolat nem-e sérül ebből kifolyólag.
  • A jól és forintálisan is definiálható előnyök ellenére egy belső szervezeti ellenállás esetében, csupán mint kiegészítő döntéstámogatási eljárás is alkalmazható az általunk tanult és ismertetett elemzés.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet