Oradijigeny
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
Óradíj[1]
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
A legmegfelelőbb oktató kiválasztása hasonlóság elemzés segítségével.
A feladat előtörténete
Mint az oktatási területet átlátó gazdasági szakemberként naponta találkozom az oktatók mind humán mind költség oldalról történő objektív kiválasztásának problémájával. Sokszor okoz problémát a nem megfelelően értékelt oktatók kiválasztása a képzési program sikeres megvalósításához. Előfordul, hogy kellő összehasonlítás hiányában nem a minden szempontból megfelelő személyre esik a választás.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A képzésszervezés egyik döntő momentuma a képzési programot legjobban megvalósító oktató személyzet kiválasztása, valamint a jelentkezők bérigényeinek és a realitásnak összehasonlítása. Ez – különösen egy szűkebb elemszámú sokaságból merítve – gyakran mellőzi az objektivitást és személyes – szubjektív – értékek mentén történik. Egy szűkebb oktatói gárdába bekerülni gyakran nehéz, illetve gyakran nem valós fizetési igényekkel jelentkeznek a jelöltek. Ezért szükséges egy olyan módszer, ami a jelöltek objektív – akár számszerűsíthető - tulajdonságainak értékelésével segíti a kiválasztási folyamatot. A megfelelő módszerrel eredményesen pályázónak számít, akinek kvalitásai összhangban vannak az elvárásokkal és az általa megtestesített értékek. Az objektív értékelésnél természetesen fontos, hogy milyen képzésre keresünk oktatót. Az tekinthető megfelelő és univerzális módszernek, ahol a mérhető tulajdonságokat a felmerülő igény szerint rangsorolni lehet. Az általam felmért tíz jelentkező közül Kovács Kata oktatót választanám ki mert kellő szakmai tapasztalattal rendelkezik és a fizetési igénye sem látszik túlzónak! A többiek bér igénye vagy magasabb vagy nem rendelkeznek megfelelő idejű tapasztalattal!
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az oktatók alanyait megilleti az anonimitás, ezért e feladat "objektumai" fiktív szereplők.
Objektumok (sorok)
- Budai Miklós
- Horváth Attila
- Kertész Maya
- Kis Rozália
- Kovács Béla
- Kovács Kata
- Nagy Márta
- Németh István
- Orosz Klára
- Péntek János
Attribútumok (X, Y oszlopok)
- kor / év
- neme / férfi/nő
- szakmai gyakorlat /év
- számítógépes tapasztalat /év
- végzettség / főiskola, egyetem
- fizetési igény / forint/óra
A kor, az jelentkezett oktatók életkora, években, minél fiatalabb a jelentkező, annál nagyobb esélye van a felvételnél (iránya 1 a számomra kevésbé fontosnak ítélt tulajdonság, mert életkor alapján nem diszkriminálok).
A jelentkezők neme 1-es szám a férfi és a 2-es szám a nők. (iránya 1 a számomra kevésbé fontosnak ítélt tulajdonság mivel a jelentkezők között a nemük alapján sem lehet hátrányos megkülönböztetést tenni. Azonban az esetleges további statisztikai elemzés szempontjából ezen attribútumnak jelentősége van.)
Szakmai gyakorlatot években adták meg. Ez az egyik legfontosabb, mivel ezzel a munkatapasztalatot az oktatandó szakterületen szerzett gyakorlati tudást értjük (minél több a szakmai gyakorlata annál esélyesebb az illető a felvételnél és magasabb lehet a bérigénye (iránya 0)
Az számítógépes tapasztalatokat is években adtam meg, mely azt az időt takarja, mióta használja rendszeresen a számítógépet (feltételezem tehát, hogy minél régebben használja a számítógépet, annál több típusú alkalmazást ismerhet, ezért magasabb lehet a bérigénye). (iránya 0)
Végzettséget szintén értékelési szempontnak veszem (3 egyetemi végzettség, 4 Főiskolai végzettség, hiszen minél magasabb az iskolai végzettség annál magasabb lehet az oktató bérigénye) (iránya 0)
Ezen tulajdonságokat hasonlítom az oktatók által támasztott fizetési igényhez, melynek dimenziója Forint / óra
A jelentkezések elbírálásánál annál alkalmasabb egy jelentkező, minél kevesebb bért kér, de a kvalitásai a többi jelentkezőjével eklatánsan megegyezik. A jelentkezők kiválasztásánál természetesen tudatában kell lenni, hogy a kvalitás és a tapasztalat magasabb szintjével arányosan /néha aránytalanul/ növekszik a órabér igény. Döntés hozatalnál, az aránytalanul nagy órabér igényt kell tudnunk kiszűrni a néha rengeteg hasonló tulajdonságú jelentkező közül. Illetve megtalálnunk a számunkra alkalmas oktatót.
A feladat által érintett célcsoportok
- HR munkatársak,
- oktatási központ vezetője
- egység vezetők segítik a megfelelő oktató kiválasztását.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A feladatban vázolt megoldás kapcsán feltétlenül mérlegelni szükséges az ár-érték arányt. Jelen feladat szempontjából ez egyrészt a kiválasztásra fordított idő számszerűsíthető költség szükséglete, illetve a fizetésében nem megfelelően - gyakorlatban leginkább felül - pozicionált oktató kiválasztásával realizált többletköltség. A megfelelő mérlegeléshez, kettő a gyakorlatban alkalmazott módszer költségigényét tekintettem át, illetve vetettem össze az objektív alapú összehasonlító elemzés költség igényével. Ezek; egy belső szervezet, projekt team alkalmazása, illetve egy külső, oktatókat szervező cég megbízása.
Belső szervezet (projekt team) költsége 55,000 Ft.
- szervezet kialakítás adminisztratív költsége: 5,000 Ft.
- oktatói adatok bekérése (elektronikus adatbekérés) időszükséglet 1 munkaóra 4,500 Ft.
- használt technológia (informatikai rendszer, hardver, szoftver, internet) költsége 500 Ft.
- adatrögzítés időszükséglete 1 munkaóra 4,500 Ft.
- adatok alapján a szervezet (projekt team) döntési folyamatára fordított idő (legalább 3 főt és 3 munkaórát feltételezve) 9 munkaóra költsége 40,500 Ft.
Külső cég megbízása oktatók toborzására 60,000 Ft.
- 3 oktató kiválasztása megadott igények alapján: 20,000 Ft / fő
- számszerűen nem kimutatható a külső cég által ajánlott 3 jelentkező közül a végleges jelölt kiválasztásának költsége.
Komponens alapú összehasonlító elemzés használata 23,000 Ft.
- oktatói adatok bekérése (elektronikus adatbekérés) időszükséglet 1 munkaóra 4,500 Ft.
- használt technológia (informatikai rendszer, hardver, szoftver, internet) költsége 500 Ft.
- adatrögzítés időszükséglete 1 munkaóra 4,500 Ft.
- Elemzéshez használt szoftver beszerzése, használata 0 Ft.
- az adatok feldolgozása, döntéshozatali mátrix megalkotása és döntéshozatal (legalább 3 főt és 1 munkaórát feltételezve) 3 munkaóra költsége 13,500 Ft.
A fent számszerűsített adatok alapján egy adott képzési programot megvalósító oktató költséghatékony kiválasztására az összehasonlító elemzés módszere a megfelelő. Szignifikáns eltérés mutatkozik a többi módszer költségszükségletével szemben. A feladatban az oktatók önértékelése és objektív tulajdonságainak alapján a legmegfelelőbb kiválasztása a cél, melyre természetesen a legalacsonyabb költségű módszert célszerű választani. Meg kell említeni azt a tényt, hogy a döntések eredményeként kiválasztott oktató tényleges “hasznossága” illetve a többiekkel szembeni “érték különbsége” a döntés pillanatában még nem bizonyítható, számszerűsíthető egyértelműen. Az esetleges hiteltelen elemzési eredményeket, éppen a legköltséghatékonyabb módszer kiválasztásával kerülhetjük el, mivel ez a módszer az objektivitásra törekszik. A fentiek alapján arra a következtetésre jutottam, hogy a leginkább idő- és költséghatékony módszer a komponens alapú objektum összehasonlítás, mellyel objektív, a személyes érzelmeket és önértékelési hibákat kizáró döntések születhetnek.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
1, felvesszük az alapadatokat egy excel táblába
2, az adatok felvétele után készítünk egy kimutatás a kimutatás varázsló segítségével
3, készítünk egy második kimutatás, melynek nagy adat halmaz esetén van szerepe, hogy egy adat került-e minden cellába pontosan
4, a tulajdonságokhoz beállítjuk az “irányokat” amit mi döntünk el, hogy melyik fontos és melyik kevésbé fontos tulajdonság
5, készítünk egy sorszámfüggvény segítségével egy rangsor táblát
6, készítünk egy COCO mátrixot amihez a megfelelő sorokat és oszlopok adatait használjuk fel a rangsor táblából
7, ha megkaptuk és a COCO mátrixot bemásoltuk az excel táblánkba és utána egy összetett HA függvénnyel csinálunk, hogy az adatokat össze tudjuk hasonlítani
8, levonjuk a következtetést, hogy az ideális oktatót választottuk volna ki az elemzés előtt
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Belső szervezet (projekt team) költsége 55,000 Ft.
A belső szervezet általi döntéshozatali módszer a leginkább szubjektív. Ebben rejlik a döntés hiteltelenségének legnagyobb kockázata. A belső szervezet választása OROSZ KLÁRA volt.
Külső cég megbízása oktatók toborzására 60,000 Ft.
Egy külső cég a jelentkezők számát leszűkítik de nem határozzák meg konkrétan a kiválasztandó személyt. Ez a módszer amellett, hogy a legköltségesebb, gyakorlatilag csak döntés előkészítést jelent, nem magát az ideális oktató kijelölését. A külső cég megbízásánál az adott módszert nem ismerhetjük csak feltételezhetjük, hogy szubjektív összetevőket nem tartalmaz. Külső cég a jelentkezők közül a következő három személyt ajánlotta. KERTÉSZ MAYA, KOVÁCS KATA, NÉMETH ISTVÁN. További döntések eredménye képen a választás KERTÉSZ MAYA oktatóra került.
Komponens alapú összehasonlító elemzés használata 23,000 Ft.
A szubjektivitás ennél a módszernél zárható ki leginkább ezért itt a legnagyobb a hitelesség valószínűsége. Az összehasonlítás elemzés eredményeként NAGY MÁRTA jelentkezőre esett a választás.
Mint a feladat hasznosságát bemutató pontjában is említettem, a legoptimálisabb módszerrel kiválasztott oktató “hasznosságát”, a gyakorlati teljesítményével, hosszabb időn keresztül lehet csak mérni mert nem csak az elemzett tulajdonságok befolyásolják egy ember értékét. Mint minden humán kiválasztásban, az oktatói személyzet kiválasztásában is benne van az “emberi tényező” kockázata, ami meghatározza döntéseink végső eredményességébe, a kiválasztott személy “hasznosságába”.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Olyan kollégáknak ajánlom, akik már kerültek olyan helyzetbe, hogy rossz döntést hoztak egy esetleges új oktató felvételével kapcsolatban.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az oktatók kiválasztásának hasonlóság-elemzéssel segített módszerének többletértékének megértését erősen segíti, ha a használója túl van már néhány olyan döntési helyzeten, amikor is, a szubjektív vélemények alapján a vállalat számára kevésbé előnyös döntést hozott. Az oktatók foglalkoztatása egyöntetűen 100 órára vonatkozik. Az oktatók egyéni vállalkozóként kerülnek foglalkoztatásra.
Belső szervezet (projekt team) költsége 55,000 Ft.
A kiválasztott oktató OROSZ KLÁRA óradíja 3,500 Ft teljes bér költség 350,000 Ft A bérköltséget egyéb munkáltatói járulék nem terheli. Összköltség 405,000 Ft
Külső cég megbízása oktatók toborzására 60,000 Ft.
A kiválasztott oktató, KERTÉSZ MAYA óradíja 3,000 Ft teljes bér költség 300,000 Ft A bérköltséget egyéb munkáltatói járulék nem terheli. Összköltség 360,000 Ft
Komponens alapú összehasonlító elemzés használata 23,000 Ft.
A kiválasztott oktató, NAGY MÁRTA óradíja 3,000 Ft teljes bér költség 300,000 Ft A bérköltséget egyéb munkáltatói járulék nem terheli. Összköltség 323,000 Ft
A három módszerrel történt kiválasztás teljes képzésre vetített költségeit összevetve megállapítható, hogy a komponens alapú összehasonlító elemzés használatával értük el a legalacsonyabb teljes költséget. Ezen módszerrel zártuk ki a hiteltelenséget és az esetlegesen a döntést befolyásoló szubjektivitást.
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Kiv%C3%A1laszt%C3%A1s