Parasitok
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Hideg párásítók
A feladat előtörténete
Kislányom nemrégiben kórházba került kruppos köhögéssel. Szeretném természetes gyógymóddal megelőzni a hasonló rohamokat, illetve betegségének további fejlődését, ezért az ultrahangos hidegpárásítók tekintetében vizsgálódtam és gyűjtöttem néhány alkalmasnak ítélt készülékről adatot, amelyekből hasonlóságvizsgálattal kimutatom a lehető a legjobb ár-érték arányú szerkezetet.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A hideg párásítók piaca rendkívül összetett. A minőségtől függően az ár széles skálán mozog. Az elemzés előtt felkerestem egy elektronikai áruházat, ahol fizikailag megtekintettem a potenciális kínálatot és tájékozódtam a műszaki paraméterekről. Alsó, közép, illetve felső kategóriás készülékeket is vizsgáltam, de csak a számomra elérhető felső összeghatárig. Mielőtt a hasonlóságelemzéshez hozzákezdtem volna, találomra kiválasztottam néhány párásító típust, eltérő minőségi és ár kategóriákban. A kiválasztott párásítók adatait az interneten kerestem meg. Tapasztalatom alapján, azonos típusú készülékekről különböző oldalakon találtam eltérő adatokat, ezért az elemzés alapadatának az általam megtekintett adatok közül a legjellemzőbbeket használtam fel. Az adatgyűjtés során nehézséget jelentett, hogy a különböző készülékeknek a műszaki paraméterei nem minden esetben voltak összehasonlíthatók, mert a forgalmazók eltérő adatokat közöltek egy-egy készülékről. Valamint mértékegység átváltásra is szükség volt, mert a kibocsátott páramennyiség eltérő mértékegységekben volt meghatározva.
Az elemzés elvégzése előtt a STEBA LB 50 típusú párásítót vásároltam volna meg, mert az általam fontosnak vélt tulajdonságok alapján ez a készülék felelt meg legjobban az elvárásaimnak. Melyek: halk működés, nagy teljesítmény, nagy víztartály és nem utolsó sorban az ára is megfizethető számomra. Első ránézésre a legrosszabbnak pedig Beurer LB 44 és a Bionaire BU 1500-I típusú készülék mutatkozott az alacsony teljesítmény, a zajos működés és a kicsi űrtartalom miatt.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Esetemben 10 fajta készülék (objektum) 5-5 jellemző tulajdonsága (attribútum) alapján végeztem el az összehasonlítást.
Objektumok (sorok)
- AIR-O-SWISS U650
- Beurer LB 44
- Bionaire BU 1500-I
- Boneco 7131
- Hauser UH 58
- Scarlett Sc 989
- Solac HU 1060
- Steba LB5
- Tefal TD4100 Disney Aroma
- Vivamax GYVH9
Attribútumok (X, Y oszlopok)
- X oszlopok
- Teljesítmény (W), Űrtatalom (l), zajszint (dB(A)), pára kibocsátás (ml/h), max.helyiség méret (m2),
- Y oszlop
- Vételár (Ft)
A feladat által érintett célcsoportok
Elsősorban a hasonló egészségi problémákkal küzdő gyermekek szüleinek fontos az eredmény, akik hozzám hasonló anyagi helyzetben vannak. A kórházban eltöltött idő alatt szinte minden anyuka azt kérdezte a "doktor nénitől", hogy "szerinte milyen készüléket érdemes venni?"
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A feladat megoldásával megállapítható az objektív ár/érték arányú rangsor a vizsgált termékek között, mely alapján eldönthető, hogy az egyes párásítók árában mely tulajdonságok milyen súllyal vesznek részt. Lehet, hogy a vásárlásra szánt összegből szeretnénk a legjobb döntést kihozni, ekkor a hasonló árfekvésű termékek közül azt választhatjuk, amely árának kialakításában az általunk preferált jellemzők nagyobb súlyt kapnak.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Első lépésként az objektumok és attribútumok (jellemző tulajdonságok) meghatározása volt a célom. Majd az adatok összegyűjtése és a kiinduló adatbázis létrehozása (Adatbázis munkalap). Ezekből kimutatás varázslóval PIVOT táblát készítettem és egy segédtáblában az értékmezőket összegeztem darab szerint, hogy kiszűrjem az adatvesztést - minden értékmezőben legyen adat. Az adatokat rangsoroltam sorszám függvény segítségével
- hibapontos rangsor → iránya: 0 = nagyobb a jobb, 1 = kisebb a jobb
ahol a legkevesebb a hibapont, az a legjobb - min
- jóságpontos rangsor → inverz irányokkal
ahol a legtöbb a jóságpont, az a legjobb - max
Végül elkészült a COCO STD tábla FAST FEED használatával a rangsor táblák adataival.(COCO STD és COCO STD Inverz munkalapok)
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Ha a becsült ár kevesebb, mint a tényleges ár, akkor túl árazott, ha több, akkor alul árazott a készülék. A Bionaire BU 1500-I készülék tényleges ára 1525.-Ft-al meghaladja a becsült árat, a Hauser UH 58 pedig 1525.-Ft-al alatta van. A többi készüléknél a kapott eredmény vizsgálatakor megállapítottam, hogy nincs eltérés a valódi és a becsült ár között. Megfelelő az ár-érték arány.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Érdemes kipróbálni a kisebb hírnévvel rendelkező termékeket is, kizárva ezzel a reklámok befolyásoló hatását. Ha az olcsóbb termék megfelel az általunk támasztott követelményeknek, és minőségi paramétereknek, akkor pénztárcánkat kímélve választhatjuk azt. Aki több pénzzel rendelkezik az átlagosnál az általában a márkás, illetve drágább terméket részesíti előnyben vásárlásai során. A kevesebb pénzű árérzékeny emberek, pedig az olcsóbb terméket, ami szintén nyújthat kedvező ár-teljesítmény arányt. Nem biztos, hogy "olcsó húsnak híg a leve."