Késztermék szállítók

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Hhf (vitalap | szerkesztései) 2013. február 3., 01:51-kor történt szerkesztése után volt.

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2012osz/kesztermek_szallitok.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A Mogyorósi Sütemény Kft. lehetséges késztermékszállítóinak értékelése és összehasonlítása

A feladat előtörténete

A szakdolgozatom témájaként a Mogyorósi Sütemény Kft. logisztikai folyamatainak elemzését választottam. A Mogyorósi Sütemény Kft. egy élelmiszeripari vállalat, ami előrecsomagolt aprósütemények, torták, hűtött és krémes édességek, hidegtálak stb. készítésével foglalkozik. A vállalat az évek során bővült, új termékek gyártásába kezdett. Jelenleg a vállalat maga szállítja a késztermékeit a vevőkhöz, de a folyamatos fejlesztés és bővítés következtében ez egyre költségesebbé válik a számára. A beadandómban keresek néhány potenciális áruszállító vállalatot, és kiválasztottam közülük a vállalat számára a legmegfelelőbbet az ár és a nyújtott szolgáltatások függvényében.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Aki még nem járt erre az órára, valószínűleg rangsorolással oldaná meg ezt a feladatot ahogyan ezt én is megtettem a Best practice munkalapon (B18:H23). Az objektumokat az egyes értékelési szempontok (attribútumok) alapján külön-külön sorrendbe állítottam. Először megállapítottam az egyes attribútumok irányát (Best practice munkalap B10:H10), és ehhez viszonyítva számoltam ki sorszám függvény segítségével az objektumok sorrendjét. Ezután összegeztem objektumonként a kapott sorszámokat (Best practice munkalap J18:J23), és végül ezek alapján számoltam ki a végleges sorrendet (Best practice munkalap K18:K23). A legkevesebb összpontszámot elért objektum került az első helyre, a legtöbbet összpontszámot elért objektum lett az utolsó a rangsorban.

A végső sorrend, amit a best practice módszer segítségével kaptam: első helyre került az „E” kódú szállító, második lett az „F” szállító, harmadik-negyedik-ötödik helyre sorrendben a „A”-„B” és a „C” került. Az utolsó lett a rangsorban a „D” szállító.

Ezzel a módszerrel is kialakítható egy sorrend, de a COCO módszer egy stabilabb és sokkal objektívebb rangsort képes felállítani.


A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

Attribútumok (X, Y oszlopok)

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet