Biomassza

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Jkv7 (vitalap | szerkesztései) 2013. február 14., 16:59-kor történt szerkesztése után volt.

Tartalomjegyzék [elrejtés]

   1 Forrás http://miau.gau.hu/oktatas/2012osz/legjobb_regio.xlsx
   2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Legideálisabb régió a potenciális biomassza ellátottság szempontjából.

   3 A feladat előtörténete

A szakdolgozatom címe: megújuló energiák alkalmazásának lehetősége a PANNONPOWER HOLDING Zrt-ben, melyben kitérek Pécs vonzáskörzetében fellelhető potenciális biomassza ellátottságra. Azonban szélesebb képet szeretnék kapni, arról, hogy az ország mely régiója a legideálisabb biomassza tüzelésű kazánok létesítésére.

   4 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája

A feladat legfőbb célja, annak meghatározása, hogy melyik régió a legalkalmasabb biomassza kazán telepítésére. Ha nem ismerkedtem volna meg a COCO elemzéssel, erre a kérdésre úgy kerestem volna meg a választ, hogy összeszedem az elmúlt 2 év termését, és ahol a legmagasabb azt a régiót gondoltam volna legideálisabbnak. Az alábbi táblázat alapján képeztem volna a rangsort. Szummáztam volna 2008 és 2009 adatait régiónként, majd összeadtam volna a két év eredményét, és így Dél-Dunántúl lett volna a győztes, Dél Alföld pedig a második helyen szerepelne. Nem vettem volna figyelembe régebbi adatokat, mert úgy gondoltam volna, hogy torzítja az eredményt. Az alábbi táblázat tartalmazza az így kapott eredményt.

15254819-2. helyezett-Dél-Alföld 15329121-1. helyezett-Dél-Dunántúl 14532879-3. helyezett-Észak-Alföld 5189040-6. helyezett-Észak-Magyarország 8755079-4. helyezett-Közép-Dunántúl 3620490-7. helyezett-Közép-Magyarország 8082268-5. helyezett-Nyugat-Dunántúl


   5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adatgyűjtés során komoly nehézséget okozott, hogy regionális szinten nagyon kevés adat áll rendelkezésre. Főleg országos adatok állnak rendelkezésre.

       5.1 Objektumok (sorok)

Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak Alföld, Észak-Magyarország, Közép-Dunántúl, Közép-Magyarország, Nyugat-Dunántúl

       5.2 Attribútumok (X, Y oszlopok)

Attribútumok: Árpa betakarított összes termése (tonna), Árpa betakarított területe (hektár), Árpa termésátlaga (kg/hektár), Búza betakarított összes termése (tonna), Búza betakarított területe (hektár), Búza termésátlaga (kg/hektár), Gabonafélék betakarított összes termése (tonna), Gabonafélék betakarított területe (hektár), Kukorica betakarított összes termése (tonna), Kukorica betakarított területe (hektár), Kukorica termésátlaga (kg/hektár), Mezőgazdasági terület (hektár/üzem), Parlagterület (hektár/üzem) 0- minél nagyobb, annál jobb 1- minél kisebb, annál jobb Y-fiktív konstans (jóságpont)

   6 A feladat által érintett célcsoportok

PANNONPOWER HOLDING Zrt, MVM Zrt, Befektetők, Állam

   7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A szakirodalomban fellelhető információk többsége országos képet adnak a biomassza potenciálról, regionális szinten nem nyújtanak segítséget annak meghatározásában, hogy hova lenne érdemes biomassza kazánt telepíteni. Vagy arra, hogy a már meglévő kazánok esetében hosszútávon megoldott-e a biztonságos ellátás. Egy biomassza kazán telepítésekor nagyon fontos, a beszerzési rádiusz meghatározása, ha a szűk (60-100km) környezetben nem áll rendelkezésre hosszútávon elegendő szilárd biomassza, akkor nagy valószínűséggel hosszútávon veszteséges lesz a termelés. Környezetvédelmi szempontból szintén előnytelen nagyobb távolságból beszállítani a biomasszát, hiszen a biomassza szállítással lehet, hogy nagyobb kárt okozunk, mintha pl. gázt használnánk (vö. életciklus elemzés, LCA). Az elemzés erőforrás szükséglete: - Adatvadászat, KSH, AKII ingyenesen elérhető - COCO elemző program ingyenesen elérhető - elemzéshez szükséges idő: kb. 3-4 óra Úgy gondolom egy szakértő egy ilyen elemzésért, 10000-12000 Ft-ot is elkérhet, kérdéses persze, ki a megrendelő. Az egyetemen tanultak alapján ezt ingyenesen előállíthatjuk, a lépések egy idő után automatizálttá válnak, így csökkentve az idő ráfordítást.

   8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. Adatgyűjtés 2. Adatbázis összeállítása 3. Irányok meghatározása, minden attribútum esetén a minél nagyobb annál jobb elv érvényesült. 4. Y0 futtatása 5. Rangsor készítés, győztes kikiáltás 6. OAM plus lapfülön, megtalálható az egyes régiók becslés értéke, ezek szórása, minimuma, meredeksége, majd egy újabb Y0 futtatása után kapott eredmény

   9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az egyes régiók 2000-2009 évek közötti eredményei alapján végzett elemzés a legideálisabb régió szilárd biomassza kazán telepítésére Dél-Alföld. Legkedvezőtlenebb adottságokkal Közép-Dunántúl és Észak Magyarország bizonyultak.

   10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Észak-Alföld, és Nyugat-Dunántúl régiók a legideálisabb biomassza ellátottság szempontjából, így ezekben a régiókban érdemes biomassza kazánt létesíteni. Az utolsó helyeken szereplő régiók esetén megfontolandó, hogy egy nagyobb kazán létesítése esetén, hosszútávon megoldható-e a kazán biztonságos ellátása.

   11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

120000 Ft hasznosságot jelent az elemzés. Az elemzésben sajátos biomassza kazánok ellátását vizsgáltam, mely nem terjedt ki pl. a Miscanthus potenciális mennyiségére. Egy olyan kazán telepítéséhez fűződő potenciál becslés, melyben csak energianövények égethetők, egy másfajta elemzést igényel.