Tukorreflex
Piacvezető digitális fényképezőgépek összehasonlításának elemzése
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Digitális tükörreflexes fényképezőgépek bemutatása vásárlói szemszögből. A fényképezőgépek összehasonlítása bizonyos tulajdonságaik, értékek alapján, hasonlóság elemzés segítségével megtalálni a legjobbnak vélt terméket.
A feladat előtörténete
A családban néhány hónapja új fényképezőgépet vásároltunk, így adott volt a lehetőség, hogy összehasonlítsam az előre kinézett gépeket a fontosnak vélt tulajdonságai szerint.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Régóta szerettünk volna egy komolyabb tudással rendelkező fényképezőgépet. A gépeket Interneten keresztül választottuk ki.Vizsgálatom tárgya az alsó-közép árkategóriás tükörreflexes digitális fényképezőgépek. Próbáltunk nem csak egy-két, hanem több gyártó gépével foglalkozni. Hasonlóságelemzés nélkül a feladatban is felsorolt, fontosnak vélt tulajdonságoknak adok értéket, pontozom őket egy egytől ötig terjedő skálán, majd ezek közül a legjobb eredményt elért objektumot választjuk. A Canon 1100 D-re esett a választás a gyakorlatban. Ezzel a módszerrel viszont az ár/érték arányt csak nagyjából lehet meghatározni.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Objektumok (sorok:
• Canon EOS 1100D digitális fényképezőgép (18-55mm IS objektívvel) • Nikon D3100 digitális fényképezőgép kit (18-55mm DX VR objektívvel) • Nikon D5100 Kit (18-55mm VR) • Olympus E-410 SE digitális fényképezőgép kit (17,5-45mm objektívvel • Pentax K-30 digitális fényképezőgép kit (18-55mm WR objektívvel) • Sony Alpha SLT-A37K digitális fényképezőgép kit (18-55mm objektívvel)
Attribútumok (x,y oszlopok):
• LCD - col (minél nagyobb az LCD kijelző, annál drágább lehet az objektum – irány 0), a kijelző mérete
• Súly - gramm g (minél kisebb a súly, annál drágább lehet az objektum – irány 1), az objektum súlya
• Garancia – hó (minél nagyobb a garanciális évek száma, annál drágább lehet az objektum – irány 0), mennyi időre kap a vásárló garanciát az objektumra
• ISO érték (MAX) – ISO (minél nagyobb az ISO érték, annál drágább lehet az objektum – irány 0), az érzékelő fényérzékenysége
• Effektív pixelszám - megapixel MP (minél nagyobb az effektív pixelszám, annál drágább lehet az objektum – irány 0) objektum felbontási értéke
• Autofókusz – pont (minél nagyobb az autofókusz pontok száma, annál drágább lehet az objektum – irány 0) élességállító rendszer
• Bruttó ár – Forint Ft (Y) mennyit kell fizetni egy adott objektumért
ha az Y = ár, akkor minél ... Xi, annál drágább lehet az objektum... (vagyis ez a sablonszöveg a szabványos...)
A feladat által érintett célcsoportok
A feladatunk által érintett célcsoportok azok a vásárlók, akik nagyobb értékű, komolyabb digitális tükörreflexes fényképezőgépet szeretnének venni maguknak. Mi nekik szeretnénk segíteni a feladatunkkal, amiben néhány gyártó fényképezőgépét hasonlítjuk, vetjük össze egymással. Illetve szerettük volna tudni, hogy jól döntöttünk-e a vásárláskor.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Saját elemzés: Az adatok gyűjtése: ingyenes Táblázat készítése, ellenőrzésének költségei: 800Ft/óra, az ehhez szükséges idő: 1,5 óra. Összesen: 1200Ft Az adatok összehasonlítása, értékelésének költségei: 800Ft/óra, időigénye: 3óra. Összesen: 2400 Ft Összköltség: 3600 Ft Az elemzés értéke, amiért érdemes eladni: 9000 Ft
Hasonlóságelemzés: Adatgyűjtés: ingyenes COCO tábla készítése, függvények használata és ellenőrzése 1500 Ft/óra, időigénye: 1 óra. Összesen: 1500 Ft Szakértői elemzés költsége: 1500 Ft/óra, szükséges munkaidő: 1 óra. Összesen: 1500Ft Összköltség: 3000 Ft Az elemzés piaci értéke: 14000 Ft, ennyiért érdemes értékesíteni a szakértelem és a minőségi munka fényében.
A két megoldás közötti hasznosság különbözet: Saját elemzés összköltség - Hasonlóságelemzés összköltség = 3600 Ft - 3000 Ft = 600 Ft, ennyivel olcsóbb a hasonlóságelemzés. Értékkülönbözet: 14000 Ft - 9000 Ft = 5000 Ft, ennyivel többe kerül a COCO elemzés. Összes hasznosság: 5600 Ft, ez alapján a hasonlóságelemzést választom.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Az adat munkalapon készítettem egy adatbázist, amit a gyűjtött adatokkal töltöttem fel. Ezt követően egy„pivot” kimutatást csináltam. A pivot felhasználásával elkészítettem az alapadatok táblázatot – coco. A coco munkalapon az alapadat tábla létrehozását követően, megadtam az irányokat. Sorszám függvény segítségével rangsoroltam az adatokat. Coco elemzést készítettem. Inverz coco elemzés lefuttatása. 'H' függvény felhasználásával ellenőriztem a coco és az inverz coco értékeit.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A döntés a valóságban is nehéz volt, hiszen nem sok választotta el egymástól az objektumokat az értékeik alapján. A feladat eredménye is ezt igazolja, bármelyik gépre eshet a választásunk, ár-érték arányban mind megfelelő. Ha vásárló esetleg egy adott márkát kedvel, akkor az segít a helyzetet könnyebbé tenni.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A végeredményeket figyelembe véve alapgépnek szinte bármelyik gépet választhatjuk, ha csak a felsorolt tulajdonságokat nézzük.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az összes fényképezőgép megvásárolható, egyik sem alul- vagy túlértékelt. Mindegyik géppel jól jár a vásárló. Az összes hasznosság a hasonlóságelemzés segítségével 5600 forint.