JZI
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2010osz/jzi.xls
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
A piacon kapható fényképezőgépek minőségi értékeinek és árainak összevetése, majd ennek eredményeként az optimális termék kiválasztása.
A feladat előtörténete
A piacon nagyon sok fajta fényképezőgép található. Ezek közül választottam ki tíz darabot, amelyek megfelelnek kis- és középvállalkozások vagy magánszemélyek elvárásainak. Ezek a fényképezőgépek nem a legújabbak a piacon, kiválasztásuknál szempont volt, hogy a beszerzési ár 100 és 200 000 Ft között legyen. Ez a feladat segít, hogy a munkájukhoz, szolgáltatásukhoz vagy éppen a hobbyjukhoz szükséges fényképezőgépek közül könnyebben tudjanak választani a érdeklődők. Nem biztos, hogy az a fényképezőgép a tökéletes választás egy adott célra, amelyik drága. A feladat segítségével megismerjük ezeknek a fényképezőgépeknek a minőségi ismérveit is.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Ma már az internet adta lehetőség miatt, kényelmesen otthonunkból intézhetjük a vásárlásainkat, legyen szó bármilyen termékről. Én egy fényképezőgépet szeretnék vásárolni. Az interneten számos webáruház kínálja portékáit, színes képekkel és számos hasznos információt közölve róluk. A vásárlásnak én is ezt a módját választom, tehát nem járom végig a nagyáruházakat, szaküzleteket, hanem az interneten böngészve keresgélek. A célom egy olyan fényképezőgép megtalálása, ami megfelel az általam felállított kritériumoknak. A fényképezőgép típusa még nincs eldöntve, csak a nagyobb kijelző, magas képfelbontás, ISO érték, garancia idő és az ár dominált a szóba jöhető típusok kiválasztásánál. Mindenféle elemzés nélkül, pusztán a termékleírásban közölt pixelszám alapján az alábbi sorrendet állítottam fel: Canon EOS 500D, Sony Alfa DSLR-A350x, Nikon D5000, Canon EOS 450D 18-55 mm IS objektívvel, Canon EOS 450D 18-55 mm IS+ 5-25 mm IS objektívvel, Olympus E-520, Olympus E-420 DZK, Nikon D3000, Sony Alfa DSLR A300K.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Fontos kérdés az, hogy honnan vásárolunk fényképezőgépet. Ha már vásároltunk webáruházon keresztül és jó tapasztalatot szereztünk, akkor ismét meglátogathatjuk azt az oldalt. Szerintem az a jó webáruház, ahol minél több információ, minél bővebb technikai leírás, és kép van a termékről, hiszen nincs lehetőség arra, hogy a készüléket kézben tartva kipróbáljuk.
Számomra a pixelszám, a garancia és az ár a legfontosabb szempontok. Általában elmondható, hogy minél magasabb a pixelszám és a kijelző mérete minél nagyobb, annál magasabb az ár. Nekem a kiindulási pont elsősorban az volt, hogy mennyi pénzem van rá.
Objektumok (sorok)
Vizsgált objektumok: - Canon – Sony - Nikon – Olympus.
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Vizsgált attribútumok: - LCD mérete – valós pixelszám – legnagyobb ISO érték – garancia - ár
A feladat által érintett célcsoportok
Feladatomban elsősorban a kis- és középvállalkozások és magánszemélyek voltak a célcsoport.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A felsorolt szempontok alapján segítséget kapunk, hogy vásárláskor ne csak a fényképezőgép márkáját nézzük, hanem azt is, hogy a kiválasztott fényképezőgép ár-érték arányában is megfelelő legyen. Attól, hogy egy fényképezőgép ismert márkájú és még hozzá drága is, nem biztos, hogy a legjobb minőséget nyújtja.
A kigyűjtésre került különböző típusú fényképezőgépek műszaki és ár adataik alapján összehasonlításra kerülnek. Az elemzés, a szubjektív rangsor szerint az ár-teljesítmény aránynak megfelelően, az általam feltett kérdésre keresem a választ.
Többlet bevételt attól, ha másik típust választok, mint amit a hasonlóságelemzés előtt terveztem nem remélek, viszont a kiadásom kevesebb lehet, tehát költséghatékonyabb a döntésem. A legdrágább és a legolcsóbb készülék ára között 64000 Ft különbség van. Tehát maximum ennyi megtakarítást érhetek el, ha eltérek az eredeti elképzelésemtől és más típust választok.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A lehetséges fényképezőgép típusok kiválasztása előtt kutatómunkát végeztem, és megkérdeztem más olyan embereket, akik tapasztaltabbak nálam, elmondtam az elvárásaimat és a célomat a fényképezőgéppel, és ezek után választottam ki a lehetséges típusokat. Én a fényképezőgépet hobbi célra szeretném használni, kipróbálni magamat a fotózás területén, mely mindig is érdekelt. Viszont mivel kezdő vagyok, nem hiszem, hogy mindjárt egy drága, és bonyolult fényképezőgéppel kellene kezdenem fotós pályafutásomat.
Adatgyűjtés saját kutatás és kísérlet alapján. Meta-adatbázis készítése egy értékoszlopos és egy attribútum oszlopos struktúra alapján. Ez alapján pivot-kimutatás előállítása. Primer adattábla készítése, majd a rangsorok kialakítása "SORSZÁM" függvény segítségével. COCO tábla készítése, mely az FKERES függvény segítségével hivatkozik a LÉPCSŐK táblára.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Én 10 fényképezőgépet vizsgáltam, 5 attribútum mellett.
Az összesítő táblázatban láthatjuk, hogy az attribútumokat figyelembe véve háromféle fényképezőgép esetében nincs eltérés a valódi és a becsült ár között. (a Nikon D3000, a Nikon D5000, a Sony Alpha DSLR A350x).
Azonban 4 termék alulértékelt (a Canon EOS 450D (18-55.. IS objektív), a Canon EOS 450 (18-55 mm IS + 5-250 mm IS objektív), az Olympus EOS 500 D, a Canons EOS 500D), és 3 termék felülértékelt (a Sonyi Alpha DSLR A300K, az Olympus E 520, a Canon EOS 1000D) a többi termékhez vizsonyítva.
Az elemzés során a vizsgált attribútumok mindegyikénél vannak változások azaz eltérések mutatkoznak. Véleményem szerint a legjobb választás az a fényképezőgép, amelynél nincs eltérés a valódi és a becsült ár között.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az adatbázis alapján több terméknél megegyezik a számított ár és a valódi ár, mégis minőségileg vannak eltérések. Érdemes kipróbálni a kisebb hírnévvel rendelkező termékeket is.
Megállapítottam, hogy az általam eredetileg kiválasztott Canon EOS 500D típus választása esetén egy drágább készüléket választottam volna. Az elemzés után most a Nikon D3000 (18-55mm DX VR objektívvel) ajánlanám.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az elemzés célja, hogy megtaláljuk a legjobb ár-teljesítményű fényképezőgépet. Aki több pénzzel rendelkezik az átlagosnál az általában a drágább, márkásabb terméket vásárol, míg az átlagosnál kevesebb pénzzel rendelkező emberek az olcsóbb terméket helyezik előtérbe. Nem mindig a drága termék a jó, az olcsóbb termék is nyújthat kedvező ár-teljesítmény arányt. Úgy gondolom az általam készített összehasonlítás segítségül szolgálhat a célcsoportomnak. Azonban a feladat tovább fejlesztés céljából, még több termék adatait venném alapul, ezáltal széleskörűbb ismeretekkel választhatnám ki következő fényképezőgépemet.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
HA a vizsgált fényképezőgép ár/minőség aránya 15% körül mozog ÉS a fényképezőgép minősége abszolút értékben is kedvező AKKOR az a fényképezőgép használata ajánlott.
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Az adatokat kizárólag saját kutatás és kísérlet alapján állítottam össze. Az Interneten az egyes fényképezőgép forgalmazók honlapján kizárólag az adott fényképezőgép részletes leírása található, az egyes fényképezőgépekre vonatkozó összehasonlító kimutatást, táblázatot nem találtam