Legjobbceg

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Niki0131 (vitalap | szerkesztései) 2013. március 28., 18:06-kor történt szerkesztése után volt.

Forrás dokumentum megadása

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Melyik a legjobb cég Magyarországon?

A feladat előtörténete

A Figyelő magazin évente megjeleníti a TOP 200-as listáját, Magyarország legsikeresebb vállalatival. A 2010-ben megjelent, TOP 200-as lista adatainak felhasználásával, a saját magam által meghatározott irányelvek mellett, határozom meg a kapott eredmények alapján a legjobbnak vélt cégek listáját.

A feladatmegoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése:

Az elemzés végső eredményeként két rangsor alakult ki, az ösztönös megoldás és a hasonlóságelemzésen alapuló futtatások megoldása. Az ösztönös megoldás, azon megoldásokat tartalmazza, melyek akkor jelentenének végleges megoldást számomra, ha nem találkoztam volna az Adatbányászat tantárggyal. Az ösztönös megoldások minden OAM táblázat esetében kialakításra kerültek, ugyanazon gondolatmenetet követik, mint a hasonlóságelemzés futtatásai (gondolatmenet ábráját lásd A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER) részben).


A hasonlóságelemzés futtatásai a COCO Y0 programmal készültek, melyek alapján az egyes munkalapok eredményei a következőek:

Az ösztönös és hasonlóságelemzés alapján kialakuló rangsorok összesítése az Összes eredmény munkalapban található. A színskálák értelmezése: a legsötétebb zöldhöz a legjobb rangsori helyezések tartoznak. A zöldes-sárgás színnel rendelkező cégek helyezései gyengébbek a zöldhöz képest, de a rangsorban jó. A citrom-narancs szín a közepes helyezéseket mutatja, míg a piros színnel a leggyengébb helyezések lettek jelölve. Az ösztönös és hasonlóságelemzés összesített eredményei a COCO Y0 programmal segítségével „összegzően” le lettek futtatva, melynek eredményeit az Ösztönös eredmények futtatása és a Hasonl.el.eredmények futtatása munkalapok tartalmazzák (P263:P345 cellák). Az összefoglaló, értékelendő rangsorok eredményeit az Eredmények munkalap tartalmazza (melyben a rangsorok megegyeznek az előbb említett két munkalap P263:P345 celláinak tartalmával).

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az elemzéshez szükséges adatvagyont a Figyelő Magazin által évente megjelenített Top 200-as kiadvány CD mellékletén megjelent adatok összességét jelöli. A kezdő táblázat (lást Adatok munkalap) 11 gazdasági mutatót tartalmaz (Értékesítés nettó árbevétele, Exportértékesítés, Átlagos statisztikai létszám, Saját tőke, Üzemi (üzleti) tevékenység eredménye, Adózás előtti eredmény, Adózott eredmény, Egy főre jutó árbevétel, Tőkearányos adózott eredmény, Eszközarányos adózott eredmény, Értékcsökkenési leírás), melyből az OAM táblák, majd a Futtatások létrehozása előtt egy mutató kizárásra került: Egy főre jutó árbevétel. Ennek oka, hogy a méretfüggő és méretfüggetlen eredmények külön lettek vizsgálva, míg az Adatok táblában méretfüggő (pl. Adózott eredmény) és méretfüggetlen (Egy főre jutó árbevétel) egyaránt megtalálható.

objektumok (sorok)

Az objektumok a különböző vállalkozások voltak. Az alaptábla 200 objektumot tartalmaz. A hiányos adatokkal rendelkező objektumokat a szűrés után kizárásra kerültek. A futtatások ezen ok miatt csupán 83 vállalkozást tartalmaznak.

attribútumok (oszlopok)

Az attribútumok két változata került felhasználásra: méretfüggő és méret független. Ennek oka az, hogy a méret független eredmények reálisabban hasonlíthatóak össze, mint a méretfüggőek, hiszen nem mindegy, hogy ugyanazon eredményt mekkora vállalat érte el. Mindkét gondolatmenet esetében felhasználtam a 2009-es és 2010-es eredményeket, illetve a két év közötti változások eredményét is (2010/09).

Méretfüggő attribútumok: - értékesítés nettó árbevétele (millió Ft) - exportértékesítés (millió Ft) - átlagos statisztikai létszám (fő) - saját tőke (millió Ft) - üzemi (üzleti) tevékenység eredménye (millió Ft) - adózás előtti eredmény (millió Ft) - adózott eredmény (millió Ft) - tőkearányos adózott eredmény (ROE, %) - eszközarányos adózott eredmény (ROA, %) - értékcsökkenési leírás (millió Ft)

Méret független attribútumok: - értékesítés nettó árbevétele (millió Ft/fő) - exportértékesítés (millió Ft/fő) - átlagos statisztikai létszám (fő) - saját tőke (millió Ft/fő) - üzemi (üzleti) tevékenység eredménye (millió Ft/fő) - adózás előtti eredmény (millió Ft/fő) - adózott eredmény (millió Ft/fő) - tőkearányos adózott eredmény (ROE, %) - eszközarányos adózott eredmény (ROA, %) - értékcsökkenési leírás (millió Ft/fő)

2010/09-es eredmények: - értékesítés nettó árbevétele (%) - exportértékesítés (%) - átlagos statisztikai létszám (%) - saját tőke (%) - üzemi (üzleti) tevékenység eredménye (%) - adózás előtti eredmény (%) - adózott eredmény (%) - tőkearányos adózott eredmény (%) - eszközarányos adózott eredmény (%) - értékcsökkenési leírás (%)