Megyei jogú városok
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2013tavasz/pa.xlsx
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Magyarország megyei jogú városainak összevetése hasonlóságelemzéssel bizonyos szempontok alapján.
A feladat előtörténete
Budapesten nőttem fel, de évekkel ezelőtt megéríntett a vidék, az utóbbi időszakban ugyanis sok időt tölthettem az Alföldön, egy megyei jogú városban ami nevezetesen Békéscsaba. Annyira megszerettem a várost, a maga romantikusan-periférikus hangulatával hogy lokálpatrióta lettem. Kézenfekvő volt tehát számomra, hogy feladatként ezt a várost hasonlítsam össze a közigazgatásilag azonos kategóriában szereplő Magyarországi városokkal.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A települések-városok összehasonlítása nem egyszerű feladat, ez fokozottan igaz ha (jelenesetben) városonként több adattal, tulajdonsággal dolgozunk egyszerre. Kettő nagy statisztikai adatokat gyűjtő, és elemzéseket készítő állami finanszírozású szervezet működik a KSH és az "átlag" ember által kevésbé ismert Teir. Amennyiben szükségem van a megyei jogú városok összehasonlítására bizonyos adatok alapján, akkor elösször az általam jól használhatónak ítélt KSH internetes oldalán keresnék a témával kapcsolatos ingyenes elemzéseket. A probléma viszont ezzel az, hogy az ingyenes elemzések viszonylag korlátozott számban állnak rendelkezésre továbbá, hogy az elemzések csak ritkán dolgoznak pont azokkal az adatokkal amiket én össze szeretnék vetni és így egy eredményt kapni. Ezért felkéne adnom a keresgélést, és a tájékoztatási adatbázisban összekéne állítanom a megfelelő adatsort. Ez még egyszerű is, azonban előjön a következő probléma, hogy a lehívott adatsor kifezetten széles, hosszú így nem lehet egyszerűen kezelni. Ezért én ebben az esetben több monitoros infromatikai eszközzel próbálnám átláhatóvá tenni a kijött adatokat és ebből megállapítani a helyes eredményt, számolgatással egybekötve. Az általam igencsak preferált adat a munkanélküliségi ráta, és a 180 napon túli munkanélküliek aránya. Ezek alapján az én sorrendem a következő:
(Legfelül az a legjobban, míg legalul a legrosszabbul teljesítő város helyezkedik el)
- Szeged - Hódmezővásárhely - Kecskemét - Eger - Szolnok - Békéscsaba - Debrecen - Nyíregyháza - Miskolc - Salgótarján
Fontos, hogy amennyibben két hasonló, kevésbé eltérő munkanélküliségi rátával rendelkező városhoz jutottam, azt vettem előrébb amelyiknek kisebb volt a 180 napon túli munkanélküiségi rátája, mivel szerintem kifejezetten fontos, hogy a munkanélküliségen belül a tartósan munkanélküli egyének aránya.