Cyberkids
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2013tavasz/onkomm/onkomm_cyberkids.xls
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Napjainkban egyre fontosabb szerepet tölt be az internet virtuális világa.
Egy meghatározott korcsoport vizsgálata 15-33 éves korig az internetezési és régi média használatának arányának összefüggésében
A feladat előtörténete
Személyes kötődés: Számomra ez a téma azért fontos, mert az Internet meghatározza, és komoly szerepet játszik a mindennapi tevékenységeink közé. Az internet hozzáférés egyre szélesebb körben terjeszkedik, így szinte bárhonnan fel tudunk lépni a világhálóra. A legnagyobb számban az Y generáció használja az internet, ezáltal a cybertér jelentős felhasználóivá válnak.
Szakértői javaslatok: Az Interneten közzétett adatok látogatásának gyakorisága, nagyban múlik azon, hogy melyik korcsoport a legaktívabb használója. Ezért a Web.2.0 -ás szolgáltatások egy része is a vizsgált korcsoport igényeit veszi figyelembe.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Abban az esetben ha nem találkozok Pitlik László tanár úrral, akkor azt a megoldási alternatívát választom, hogy készítek egy Excel táblázatot, amelynek segítségével az adatok könnyebben áttekinthetőek. Az Interneten eltöltött órák szerint elkezdem a rangsorolást, ami alapján már látható, hogy kik mennyi időt fordítanak az Internetezésre, utána pedig összevetem a többi média használatát, és ezek átlagából, megkapom az eredményt. Megjegyzés: A rangsorolást megkönnyítette volna, az azonos mértékegység használata az attribútumok vizsgálata során.
Az órák átlagából megállapítható: 20,5 órás heti internethasználat: alacsony, 30,5óra heti internethasználat:közepes, 40,5óra heti internethasználat: magas A gyakoriságot mérő kérdésekből megállapítható: Naponta: erős a régi média használata 2-3 naponta közepes , ritkábban: gyenge, nem használja: nincsen az adott médiára igény
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
5.A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG) Az objektumok és attribútumok létrehozásához, az általam kitöltött kérdőívek segítségével ment végbe. A kitöltésben mindkét nem rendelkezésemre állt, majdnem fele – fele arányban. A korosztály meghatározásánál pedig a konkrét korra kérdeztem rá, azért mert a korosztály skálája kisebb volt.
Az attribútumokkal azt szerettem volna felmérni, hogy a cyber- gyerekek milyen arányban használják az új médiát, és a régi médiát. Az attribútumok a következők voltak az OAM táblázatomban:
Attribútumok (X, Y oszlopok)
X1 Kor, X2 Interneten eltöltött órák száma hetente, X3 Közösségi oldalak használata, X4 Televíziózás gyakorisága, X5Rádiózás gyakorisága, X6 Elsődleges információszerzés, X7 Információ megbízhatósága, X8 Melyiket részesíti előnyben?, X9 Vásárol- e újságot?
Attribútumok válaszadásai: órákban, naponta, 2-3 naponta, hetente, ritkábban, nem használja, illetve választási lehetőségek, rangsor kialakítása elsődleges és információ megbízhatósága alapján, valamint eldöntendő kérdés az újságvásárlás esetében.
Az OAM táblázatban többféle szempontot kell igénybe venni, ahhoz, hogy megállapítsam ki a leginkább cyber gyerek? Össze kell hasonlítanom az internet és közösségi oldalak használatának arányát a régi média használatával, hogy egyértelmű legyen.
A feladat által érintett célcsoportok
A feladatomat a 15- 33 év közötti korosztály töltötte ki, ahol a nem nem volt számomra meghatározó szerepű, ezért mindkét nem kitöltötte. Akik számára a végeredmény hasznos lehet: Azoknak a szervezetek számára, akik az internetszolgáltatásokkal foglalkoznak( közösségi oldalak), kapnak egy képet, a felhasználó gyakoriságának szintjéről. A magas eredmény miatt, nem lehet figyelmen kívül hagyni.
A régi médiával foglalkozó szervezetek: Betekintést tehetnek, a cyber- gyerekek médiahasználatának gyakoriságába, ami az eredmények alapján kisebb értéket, kap a mindennapi használatában. Esetleges fejlesztéseket kidolgozni, vagy olyan tartalmakat megjeleníteni ami a korosztály figyelmét felkelti.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A feladat során elvégzett eredmények képet adnak, arról, hogy ki mennyi időt tölt el az interneten, az adott korosztályban, és mennyit a többi médiával. Ezért véleményem szerint azoknak a szervezeteknek, vállalatoknak akik, népszerűsíteni, reklámozni szeretnének egy adott terméket, az adott korosztály számára, akkor érdemes az Internetet választani. Az internetet minden egyes kitöltő használja, ezért ez lenne a legeredményesebb hirdetési felület. Best practice
Azt gondolom, hogy a feladat végeredménye nagy segítség lehet olyan cégek és magánszemélyek részére, akik internetfelületen szeretnének hirdetni, reklámozni. A feladat világos képet ad arról, hogy kik azok a személyek, akiknek több, illetve kevesebb ideje jut internetezésre.
Best practice Várható értékesítési összeg: 4.000 Ft.
Kiadások Ráfordított idő: 1 óra (1 óra 1.000 Ft) - 1.000 Ft Tervezhető hasznosság: 5.000-2.000=3.000 Ft
COCO elemzés A várható értékesítési összeg: 13.000 Ft. Kiadások Ráfordított idő: 1 óra (1.000 Ft) Tervezhető hasznosság: 13.000-1.000=12.000 Ft Várható különbözet: 13.000-4000=9000 Ft Tényleges különbözet: 14.000-2.000=12.000 Ft Úgy gondolom mind az OAM táblázat, mind a COCO táblázat elkészítésének összege igen kedvező, és teljes mértékben megéri elvégezni, mert az általuk kapott értékekkel, olyan hasznos adatokra tehetünk szert, amire egyébként nem. A COCO táblázat eredményei, nagyobb pontosságot és megbízhatóságot nyújtanak.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Objektumok meghatározása: A kérőívet kitöltő személyek, nem szerint: férfiak és nők, korosztályt tekintve 15-33 éves közötti korcsoport. Attribútumok meghatározása:
Sorszámozás: 25 személyt véletlenszerűen kiválasztottam, tehát a sorszám összetevői ebben az esetben a kérdőívet kitöltők voltak. MY-X paraméterek: MY-X alkalmazás segítségével, COCO modell ábrázolása. http://miau.gau.hu/myx-free/index_e.php3?x=e01
Rangsor: Az OAM táblázat elkészülése után, elkészült a COCO elemzés, melyben az értékekből jól kiolvasható, hogy aki a legalacsonyabb értéket kapta, az a leginkább cyber gyerek a felsorolt sorszámok közül. Akik magas értéket kaptak a COCO elemzés eredménye alapján azok, általában kevesebbet interneteznek tehát ők nem cyber- gyerekek.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Az eredmények kimutatásával megállapíthatjuk azt, hogy ki a leginkább cyber gyerek, a rangsor kialakítása után. A a leginkább cyber- gyerek.
Az OAM táblázat eredményei alapján:Az OAM táblázatom szerint, a 9-es sorszámot tekintem annak, mert elszigetelődik teljesen a rádió, és televízió világából, és csak az Internetet használja, a felsoroltak közül.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az információ több szempontból is hasznos lehet: az internetszolgáltató szervezeteknek, a televíziós csatornáknak, az újságkiadóknak, és az elektronikusan működő magazinok számára is. Látható, hogy az adott korosztály a mintámban melyikre tart legjobban igényt.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az OAM táblázat elkészítése rendkívül hasznos, és fontos művelet volt. Segítségével rendszerezhettem a rendelkezésemre álló fontos információkat. A COCO táblázat elkészítése is rendkívül hasznos, és egy még pontosabb és precízebb eredményt ad számomra. A hasznosság, melynek értéke 13.000 Ft, a kapott eredménnyel teljes mértékben hasznos. A COCO táblázat elemzése során az összes eredmény hiteles volt.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
A lépcsős függvény segítségével, végezhető el a hasonlóságelemzés. A függvényről leolvasható az, hogy a sorszámok, és a lépcsők összege alapján, milyen értéket kapunk. Leolvasható az, hogy mely sorszámú kitöltőkre igaz leginkább az az állítás, hogy ki válik leginkább cyber gyerekké?
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
A feladat megoldásához segítségemre volt a kérdőív elkészítő program, a kérdőívet kitöltő személyem, az OAM és COCO táblázat.
A témámmal hasonló szócikket találtam: http://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Internetez%C3%A9s
Forrás: https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Ide%C3%A1lis_sz%C3%B3cikk_2010