Akadalymentes3
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2013tavasz/akadalymentes_3.xlsx
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Munkámban 17 sportlétesítményt, illetve uszodát vizsgáltam meg, vetettem alá bizonyos feltételeknek – melyek feltételek a mozgássérült embertársaink akadálymentes közlekedését hivatottak elősegíteni. Ezen intézményeket 10 kritérium alapján összevetettem, így próbáltam megtalálni a közlekedés szempontjából megfelelőeket.
A feladat előtörténete
Azért választottam ezt az egyre aktuálisabbá váló témát, mert véleményem szerint sokkal jobban kellene figyelnünk egymásra, legyen szó „egészséges” emberről vagy mozgásában korlátottról. Egyik csoporttársam is az akadálymentesítést vizsgálja a kulturális intézmények körében, ő ajánlotta ezt a témát.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Rengeteg szempontnak, feltételnek kell megfelelnie egy épületnek ahhoz, hogy mozgássérültek is minden nehézség nélkül meg tudják közelíteni azt. Természetesen már az is nagy segítség, ha pl. a lépcső mellett (amelyhez tartozik korlát) van rámpa is. Azonban alaposabban meggondolva az a legideálisabb, ha emelkedő nélkül, egy síkban tud bejutni a mozgásában korlátozott is az épületbe.
A MEOSZ, Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége adatbázisában való tájékozódás után a következőket mondanám. Ekkor az egyes követelmények meglétét „pontoztam”, tehát kiemeltem a három legtöbb jóságpontot kapott intézményt. A Debreceni Főnix Csarnok, a Miklóssy János Sportcsarnok és a Dr. Kemény Dénes Sportuszoda egy síkban is megközelíthető. Ezen intézményekben a közösségi mosdó/WC kialakítása is megfelelő (lépcső használata nélkül is megközelíthető, megfelelő szélességű a bejárati ajtó belső mérete, a kerekesszékes megfordulás biztosított, térszabad kialakítású mosdó, kapaszkodóval ellátott WC, kezelőeszközök maximum 110 cm magasságban, kontrasztos és könnyen használható a helyiség, illetve vészjelző is biztosított). A mozgássérülteknek fenntartott parkolók száma 2-3, illetve az építménytől 50 méteres távolságon belül helyezkedik el. Az épületek környezete megfelel a követelményeknek: minimum 120 cm-es szélességű járdák, amelyek csúszásmentesek, egyenletesek és nem nehezen járhatók (földút, macskakő). A Debreceni Főnix Csarnok esetében megjegyzendő, hogy nehezen járható gyalogút van. Az ügyfélszolgálat akadálymentesen megközelíthető mindhárom épületben.
Mélyebb elemzések, számítások hiányában azonban nem szabad egyértelmű kijelentéseket tenni. Ösztönös megoldást keresve megvizsgáltam az ideális iránytól való eltéréseket. (A 0 irány azt jelenti, hogy minél nagyobb az érték, annál jobb; az 1-es irány pedig azt, hogy minél kisebb az érték, annál jobb.) Eszerint a legtöbb első helyet a Dr. Kemény Dénes Sportuszoda, utána pedig a Miklóssy János Sportcsarnok kapta.
Hiteles eredmény a COCO hasonlóságelemzés módszerével kapható.