Labdarúgók szponzorálása
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
A különböző pénzügyi háttérrel rendelkező cégek számára mely labdarúgókat volna érdemes szponzorálni?
A feladat előtörténete
A feladat indokoltságát az adta, hogy manapság óriási pénzek mozognak a profi labdarúgásban. Hasznos feladatnak véltem megvizsgálni azt, hogy különböző szponzorációs keretekkel rendelkező cégek számára mely labdarúgók volnának a legoptimálisabb választás, hogy melyekre volna érdemes szponzorációs pénzeket áldozni, s ez által mennyire lenne kifizetődő az ő támogatásuk. Vizsgálatomat a forrásban látható tíz, véletlenszerűen kiválasztott, különböző képességű, különböző népszerűségű játékosra végeztem el.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Ez elsőre egy igen nehéz feladatnak ígérkezik. Különbséget tenni futballjátékosok között igen nehéz. Rengeteg ember van, kiknek erre a különbségtételre, különbségkeresésre épül a munkájuk (pl. játékos megfigyelők, menedzserek, edzők stb.). A feladatot még tovább nehezíti a tény, hogy nem két játékos között akarjuk a jobbikat kiválasztani, hanem népszerűségét is figyelembe véve azt keressük, hogy kit volna leginkább érdemes szponzorálni, kinek a támogatása volna a legkifizetődőbb.
Ezeket a döntéseket általában szubjektív vélemények alapján hozzák meg, melyek igen erősen megkérdőjelezhetőek. Általában csak a népszerűséget veszik figyelembe (XLS táblám J oszlopa), pedig igen fontos tényező lehet az is, hogy a játékos éppen milyen formában van (XLS táblám K oszlopa), vagy egyáltalán hány meccsen játszik (XLS táblám C oszlopa), hány gólt lő (XLS táblám D oszlopa), gólpasszt ad (XLS táblám E oszlopa)? A kérdés tehát, hogy mindezek alapján hányszor fog sikerei miatt megjelenni a sajtóban, híradásokban, ezzel is emelve ázsióját. Így indokoltabb lenne egy összetettebb véleményezési módszert kidolgozni ebben a témában.
Ha engem kértek volna fel egy ilyen kérdés megválaszolására, mielőtt még hallottam volna az Adatbányászat tantárgy keretein belül megismert hasonlóságelemzésről, akkor én is nyilván ezt a megoldást választottam volna. Valószínűleg figyelembe vettem volna ugyanúgy a játékosok formáját is, de ilyen összetett számításokon alapuló, megalapozott véleményt nem tudtam volna hozni, mint ennek a technikának a segítségével. Ebben az esetben valószínűleg ezt a rangsort állítottam volna fel, ahol az első helyezettet volna a legérdemesebb szponzorálni, s a tízediket a legkevésbé.
- Zlatan Ibrahimovic
- Robin van Persie
- Gareth Bale
- Robert Lewandovski
- Andrea Pirlo
- Thomas Müller
- Mario Götze
- Santiago Cazorla
- Diego
- Toni Kroos
Az itt közölt rangsor a népszerűségi index (XLS táblám J oszlopa), átlagos értékelés (XLS táblám K oszlopa) és szubjektív vélemény alapján került felállításra.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Objektumok (sorok)
A felsorolt tíz játékos véletlenszerűen lett kiválasztva:
- Gareth Bale
- Diego
- Santiago Cazorla
- Zlatan Ibrahimovic
- Andrea Pirlo
- Mario Götze
- Robin van Persie
- Robert Lewandovski
- Thomas Müller
- Toni Kroos
Attribútumok (X, Y oszlopok)
A felsorolt értékek a tíz játékos UEFA által leközölt 2011/2012-es szezonban elért eredményeit tartalmazza.
- Játszott meccs (darab)
- Lőtt gólok (darab)
- Gólpasszok (darab)
- Kapura lövések (darab/meccs)
- Passz pontosság (százalék)
Azt mutatja, hogy egy átlagos meccsen az összes passzának hány százaléka ért célba, tehát saját játékoshoz.
- Átlagosan megnyert légi párbajok (darab/meccs)
Azt mutatja, hogy egy átlagos meccsen hány olyan eset volt, amikor valakivel harcolt egy labda elfejeléséért és az végül az adott játékos sikerével zárult.
- Meccs legjobbjának választották (darab)
- Népszerűségi index (1-10-ig skálán)
- Átlagos értékelés (1-10-ig skálán)
Játékos teljesítményének értékelése egy átlagos tízes skálán megadva az értéket.
A feladat által érintett célcsoportok
- Sportszergyártó cégek
- Üdítőital gyártó cégek
- Sportfogadási cégek
- Telekommunikációs cégek
- Segélyszervezetek
- Bármely egyéb más cégek, vállalatok, szervezetek, melyek népszerűségüket és ismertségüket szeretnék növelni, s ennek megfelelő módjának tartják, ha ezt egy futballistán keresztül próbálják meg elérni.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Ösztönös szakértői vélemény költségvonzatai:
- Adatvagyon beszerzésének költsége = 0 Ft
- Programhasználat díja: Excel-(kalózverziót használunk, mert úgysem ellenőrzik) = 0Ft
- Szakértői munkadíj:
- Munkaigénye: 10 perc
- Bérköltség hozzávetőlegesen 3000ft/óra (tehát összesen = 500 Ft)
Informális megoldás:
Önkényes szakértői vélemény ellenőrzése a már korábban említett játékos figyelők tapasztalatának és véleményének kikérése egy személyes beszélgetés során. Ennek legmegfelelőbb módja egy irodai megbeszélés keretein belül történik. A játékos figyelők a tudásukból élnek, így a véleményük pénzbe kerül. Játékosonkénti véleményformálásuk körülbelül 70.000 Ft-ba kerül.
Piaci érték: Tekintve, hogy egy "döntéstámogató mechanizmusról" beszélünk, még ha a felhasznált "best practice"(primitív Exceles) technika nem is alkalmas teljesen az emocionális döntés teljes mértékű megerősítésére, akkor is, a játékos figyelőkkel való szakmai beszélgetés és az ebbe való befektetett, viszonylag magas összeg értéket kölcsönöz az elemzésnek.
Piaci érték tehát: kb. 85.000 Ft (ha a saját profitunkat is rászámoljuk)
Tananyag szerinti megoldás költségvonzatai:
- Az adatvagyon beszerzésének költsége = 0 Ft
- Szakértői munka: 20 perc x 3.000 Ft = 1.000 Ft
- Licencdíj: Coco = 0 Ft
- Internethasználat díja = 200 Ft
- Szükséges program díja = 0 Ft
Legitimációs költségek = 0 Ft
Ennek oka, mert a módszertan önellenőrző, de a témát itt is megéri tüzetesen átrágni az üzletemberekkel, meghallgatni tanácsaikat, tapasztalataikat, és, hogy nagyobb értéket kölcsönözhessünk az elemzésnek, így tényleg érdemes velük több időt eltölteni: 3 óra : 120.000 Ft (-ból megvan a játékos figyelők meginterjúvolásával együtt)
Összesen: 131.200 Ft
Piaci érték : Tekintve, hogy egy döntéstámogató mechanizmusról beszélünk, gondolok itt arra, hogy ha egy üzletember az emocionális tényezőkön kívül számszerű, száraz adatokat is kapni akar például a hasonlóságelemzés révén, ami tegyük hozzá, sokkal megbízhatóbb információkat nyújt a számára, mint az előbb felvázolt technika révén, hogy megkönnyítse döntését mielőtt a pénzét amerikai kosárlabda csapatba fektetné, akkor nem túlzás, ha a végső összeg így:(FŐKÉNT A NAGYOBB HITELESSÉG ÉS A MEGBÍZHATÓSÁG TÉNYEZŐIT KIEMELVE A HASONLÓSÁGELEMZÉS RÉVÉN)kb: ~ 150.000 Ft
Hasznosság-különbözet a két megoldás között:
Költségkülönbözet: 61.200 Ft (ennyivel olcsóbb az ösztönös szerinti megoldás: 131.200 – 70.000 Ft) DE, a megoldások érték-különbözete: 65.000Ft (ennyivel többet ér a tantárgy szerinti megoldás: 150.000 – 85.000 Ft)
Szóval lehet, hogy kisebb a költsége az ösztönös megoldásnak, de a hasonlóságelemzés sokkal többet ér az üzletemberek megtámogatásával
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- Objektumok meghatározása
- Attribútumok meghatározása
- Az alaptábla nevezetű munkalapra feltöltöttem az attribútumokat és az objektumokat.
- Meghatároztam az attribútumok irányát.
- Elkészítettem a direkt táblát sorszám függvény segítségével, így megkaptam, hogy a különböző objektumok az attribútumok tekintetében milyen "helyezést" tudhatnak magunkénak. Helyezés tábla
Ezt követően ugyanezen a munkalapon elkészítettem a direkt tábla inverzét is, egy egyszerű képlet segítségével (=n+1-direkt érték)
- Ezek után elkészítettem a direkt táblám felhasználásával az első Coco elemzést.
- A kapott eredményeket a Coco1. nevű munkalapon helyeztem el. Az elemzés egyértelműen kimutatta, hogy a futtatás során voltak olyan attribútumok, amelyeket a Coco program nem használt fel az elemzéshez. Ezeket az attribútumokat citromsárga színnel kiemeltem a Coco1. nevű munkalapon.
- Szűkített modell elemzése - A kiemelt, fel nem használt attribútumokat átmásoltam a Coco2. nevű munkalapra, és egy újabb futtatást végeztem el rajtuk a program segítségével.
- A kapott, végleges eredményeket különböző színnel jelöltem (Becslés oszlop)a Coco2. munkalapon
Elkészítettem az inverz táblának az elemzését (Inverz munkalap)
- Mindezek után a szűkített modell inverzének is megcsináltam a futtatását, amely eredményeket a későbbi "ellenőrzéshez" használtam fel
- A Coco2. nevű munkalapon elvégeztem az ellenőrzést, amihez a HA függvényt használtam fel és a Delta értékeket vetettem össze a szűkített modell, illetve a szűkített modell inverzének felhasználásával.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A COCO futtatása után megállapíthatjuk, hogy Zlatan Ibrahimovic és Robin van Persie a két leginkább szponzorálásra érdemes játékos, pontosan ugyanakkora eredményekkel. Ha megnézzük az alaptáblát, akkor elmondhatjuk, hogy e kettő labdarúgó népszerűségi indexe 10-10, így valószínűsíthető, hogy egy számukra felajánlott szponzori szerződésnél mélyen a zsebünkbe kell nyúlni ahhoz, hogy a szerződést elfogadják.
Ezzel szemben az eredmények alapján második legjobb játékosnak Santiago Cazorlát dobta ki a program, akinél a népszerűségi index 6-os, azaz a felsorolt tíz játékos közül neki a legkisebb (Diegóval és Toni Kroossal holtversenyben), tehát nagy valószínűség szerint őt sokkal szerényebb összegért is szerződtetni tudjuk, ellenben az előbb említett két játékossal.
Szponzorálásra érdemes személy lehet még a harmadik helyezett Gareth Bale is, akinek népszerűségi mutatója 8-as, azaz köztes megfelelője a Zlatan Ibrahimovic, Robin van Persie sztárpárosnak és Santiago Cazorlának.
A negyedik helyen Robert Lewandovski található, akinek a népszerűségi mutatója 9-es értéket mutat, így kijelenthetjük, hogy nála olcsóbb megoldásnak számít az előtte levő két játékos. Ennek megfelelően, noha őt is zölddel jelöltem a táblázatomban, azonban mégsem tartanám teljes mértékben megfelelő választásnak szponzoráció céljából. Az ő szerződtetési költségei közel azonosak lehetnek az első helyezett pároséval, így nem volna költséghatékony megoldás őt választani.
Végezetül itt vannak azok a játékosok, melyeket egyáltalán nem javasolnék szponzorálásra. Diego, Andrea Pirlo, Mario Götze, Thomas Müller, valamint a legrosszabb választásnak vélt Toni Kroos, bár talán őt olcsóbban meglehetne szerezni, mint a 8-as népszerűségű Mario Götzét, vagy a 9-es Andrea Pirlot. Ebben a listában Diego és Thomas Müller azonos értékekkel rendelkezik, ám kettejük közül Diego volna a könnyebben szerződtethető, ám lévén, hogy ugyanolyan népszerűségi indexszel rendelkezik, mint a korábban említett Santiago Cazorla, így semmiképpen sem ajánlanám, hogy Diego szerződtetésén gondolkozzon valaki.
Összességében tehát elmondhatjuk, hogy Zlatan Ibrahimovic és Robin van Persie lenne a legmegfelelőbb választás szponzorálás céljából, ám ha szerényebb költségvetéssel rendelkezünk, akkor Santiago Cazolra lenne az optimális döntés a korábban említett vélhetően olcsóbb szerződés miatt.
A COCO által felállított sorrend:
- 1.) Zlatan Ibrahimovic, Robin van Persie
- 2.) Santiago Cazorla
- 3.) Gareth Bale
- 4.) Robert Lewandovski
- 5.) Diego, Thomas Müller
- 6.) Mario Götze
- 7.) Andrea Pirlo
- 8.) Toni Kroos
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A best practice megoldása szubjektív, alátámasztani hitelesen nem tudjuk.
A tananyag szerinti megoldás viszont egy objektívebb képet ad, amire alapozni lehet. Az eredmény megbízhatóbb.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- A saját elemzési módszer szubjektív, így megbízhatósága nem alátámasztott. Több időt és energiát igényel.
- A tananyag szerinti megoldás megbízhatóbb, objektívebb képet ad. Alapozni lehet rá.
- A két elemzési módszer közötti költség különbözet 61.200 Ft.
- A két megoldás közötti értékkülönbözet 65.000 Ft.
- A tananyag szerinti megoldás 3.800 Ft hasznot ad. A tervezett haszon megvalósul.
- A hasonlóságelemzést megérte megcsinálni. Eredményként a COCO elemzést választom.