Raszteres térkép

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Balogadam (vitalap | szerkesztései) 2005. december 10., 10:58-kor történt szerkesztése után volt. (Definíciós modul)

Angol megnevezés: ...

Történeti modul

Az IDRISI egy raszter alapú, professzionális szintű földrajzi információs megjelenítô rendszer melyet Clark egyetem(U.S.A.) kutató gárdája fejlesztett ki. Az 1987-es megjelenése óta a legjelentôsebb mikroszámítógépes rendszerré vált. Több, mint 80 országban használják kormányok kutatóhelyek hatóságok. Jelenleg egy állandó non-profit fejlesztô szervezet dolgozik a program fejlesztésén, mely az ENSZ oktatási és kutatási szervezetéhez(UNITAR) illetve az ENSZ globális erôforrások adatbázisa(UNEP-GRID) nevű szervezetéhez tartozik.

Forrás : 1

A raszteres adatmodell (raster, grid, mátrix) elemi pixelekből (picture element) felépülő adatmodell. Minden egyes pixel egy adott területegységet fed le. A pixelek értékeit tematikus kódoknak nevezzük. A tematikus kód a pixel által lefedett terület jellemzésére szolgál. A tematikus kódoknál speciális szerepet tölt be a nulla értékű, amely az adott tematikával nem fedett területek, az üres pixelek megjelölésére szolgál. Az egyes pixelek rácsszerűen sorokban és oszlopokban helyezkednek el. A raszteres adatmodell a pixeleken kívül olyan lényeges információkat tartalmaz, amelyek megadják a rasztert felépítő pixelek sorainak és oszlopainak számát és a georeferencia adatokat (általában a bal felső pixel középpontjának koordinátáit és a pixel által lefedett terület méreteit). A raszteres adatbázist számos raszter építi fel. Az egyes raszterek képviselik az objektum osztályokat. A raszter esetében a szabályos rács és a georeferencia adatok a földrajzi objektumok geometriai jellemzését adják. A pixelek értékei, az egyes tematikus kódok pedig a földrajzi objektumok leíró adatait képviselik. A földrajzi objektumok adatainak minőségi jellemzését általában a raszterhez, az objektumosztályhoz kötik.

Forrás: 2

Ontológiai modul

  • ...

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

- Az állomány nagysága a raszter felbontásától, az ábrázolandó terület nagyságától, és az ábrázolás finomságától függ.

- Az állomány megjelenítési sebessége a megjelenített terület nagyságától és a raszter felbontásától függ.

- Pontosságának elvi korlátot szab a raszter felbontása.

4

Definíciós modul

Raszter: - Sorokból és oszlopokból álló adatszerkezet. A cellacsoportok objektumot alkotnak. Minden cella értéke az objektum értékét reprezentálja. Forrás : 5

Nyomdaipari kifejezés: A sokszorosítandó képet, pontszerű elemekre bontó, üvegre , papírra vésett, finom hálózat



A raszteres térkép alapja egy rácsháló. A rácsháló mezöihez tulajdonságokat, pl. színeket rendelhetünk. Az egyes valós dolgok térképi reprezentációi tehát a rácsháló adott tutajdonságú mezöcsoportjai lesznek. Alapvetö fontosságú paraméter a mezöméret, azaz a raszter felbontása, hiszen ez korlátozza a raszteres térkép elvi pontosságát. Fontos jellemzö még az egy rasztermezöhöz rendelhetö tulajdonságok számossága, azaz az ábrázolás finomsága. Raszteres térképekkel szemléltethetünk domborzatot, különbözö területi eloszlásokat, de akár egy légifényképet is. A raszteres térkép ugyanúgy koordinátarendszerbe illeszkedik, mint a hagyományos térkép.

Forrás : 6

Ajánlott irodalmak modulja

  • ...