Teleház

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Jkv1 (vitalap | szerkesztései) 2013. december 3., 23:44-kor történt szerkesztése után volt. (Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY))

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2013osz/

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

120.000 és 150.000 forint közötti árkategóriában lévő pc konfigurációk összehasonlítása, ár és teljesítmény összevetésével.

A feladat előtörténete

Szakdolgozati témám a településfejlesztéshez kapcsolódik, így ennek aktualitásában szerettem volna megvizsgálni, hogy hazánk informatikai központjaiban a Teleházakban, ha megtörténik a géppark lecserélése, azt mely pc típussal érdemes megtenni.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Objektumok (sorok)

  • ASUS CM 6730
  • Dell Vostro 270 MT
  • Fujitsu Esprimo P400
  • HP Pro 3500 MT
  • HP Pro 3520 B5J29EA
  • Lenovo ThinkCentre

Attribútumok (X, Y oszlopok)

X1: HDMI kimenet(van/nincs), iránya 0, mert praktikai szempontból hasznos, ha megtalálható a pc konfigurációban.

X2: Memória(GB), iránya 0, értéknövelt hatású, minél nagyobb az érték annál jobb.

X3: Merevlemez(GB), iránya 0, értéknövelt hatású, minél nagyobb az érték annál jobb.

X4: Processzor órajel(Mhz), iránya 0, értéknövelt hatású, minél nagyobb az érték annál jobb.

X5: USB pontok száma(db), iránya 1, mert a pc hasznosításának szempontjából elegendő a KO feltételt tartalmazó 4 darab is.

Y: Pc konfigurációk ára, irány nélkül.

A feladat által érintett célcsoportok

  • Az általam végzett vizsgálat hasznos lehet a Magyar Teleház Szövetség részére, egy esetleges géppark lecserélés esetén.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Bevezetés: A feladat célját mutatom be, illetve az objektumok kiválasztásához a KO feltételeket.

Metaadatbázisban találhatóak az összegyűjtött adatok a forrás megjelölésével(A1:H37). Darabnézet: Kimutatásvarázslóval készült a kimutatás darab/összeg(A4:H13) formában, a Pivot fülön(A4:G12), pedig érték/összeg formában.

A Solver fül tartalmazza hivatkozással a Pivot táblából a kimutatásvarázslóval kapott érték/összeg adatokat. (A1:G8). Az itt található számok rangsorolása történt, rangsor függvénnyel, növekvő (irányultság 1) vagy csökkenő (irányultság 0) sorrendben.(A14:G19) Kivételt képez a megjelölt termékek árai, ezek az Y értékek szintén hivatkozással lettek feltüntetve. A Lépcsők tábla (B24:F29), illetve a segédtábla(H24:L28) sorai üresen lettek hagyva, ezeket az üres helyeket az elindított Solver töltötte fel. A solver futtatásához szükséges még: FKERES függvény használata, ezen értékek a lefuttatás után lesznek véglegesek,(B34:F39), tartalmazza a termékek árait (G34:G39), a lefuttatás után kapott számított árakat( H34:H39), a két árból származtatott eltérést (I34:I39), illetve százalékos eltérést (J34:J39). HA függvénnyel( K34:K39) számoltam ki, hogy az objektum "alul" avagy "felülárazott-e". Kettő eredményt ellenőrző oszlop került még ide be (L34:L39), itt látszódik, hogy a Solver inverz lapon kapott eredmény hogyan viszonyul a solver lefuttatása után kapott eredménnyel. A kapott eredmény "hiteles" vagy "nem hiteles". A dolgozatom tartalmazza a Coco számítást is, a második ellenőrző oszlop ennek (M34:M39) az eredmény összehasonlítását tartalmazza. B42:F43 a tulajdonságok jelentőségét mutatja meg átlag és rangsor függvénnyel. B44:F45 megmutatja, hogy mennyire különülnek el az objektumok, ehhez a szórás, majd a rangsor függvényt használtam.

A már korában fent említett Solver inverz munkafüzetben található a Solver lefuttatása azzal a különbséggel a Solver munkafüzethez képest, hogy az irányultságnál mindegyiknek az ellenkezőjét vettem. Így letudjuk ellenőrizni, hogy a kapott eredmény hiteles-e.

A Coco fül tartalmazza a coco-elemzés lefuttatását a my-x online elemző szolgáltatással.

A Coco inverz munkafüzettel ellenőrzöm a Coco fülön végzett számítás hitelességét, szintén az irány megfordításával.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A korábban már említett teleház. xls-ben kapott eredmény, az ellenőrzés során kiderült, hogy nem hiteles eredmény, így ez számunkra nem releváns. Ezzel szemben a módosított objektummal és attribútummal elkészített teleház

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet