Közösségi média veszélyei

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Jkv3 (vitalap | szerkesztései) 2014. április 1., 07:15-kor történt szerkesztése után volt. (Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY))

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2014tavasz/danger_pl.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

A közösségi oldalakon folytatott tevékenységek veszélyességének vizsgálata hasonlóságelemzés bevonásával.

A feladat előtörténete

Személyes kötődés

Azért választottam ezt a témát, mert a mindennapokban azt tapasztalom, hogy a felhasználók többsége gondatlanul kezeli a közösségi oldalakat. Nem követi a privacy változásokat, bele sem gondolnak, hogy mikor szidják munkahelyüket, az könnyedén visszajuthat felettesük, munkatársuk fülébe, megosztják, az előző hétvége elhajlását és meg sem fordul a fejükben, hogy álmai állására azért nem veszik fel, mert a munkaügyi menedzsernek nem tetszett amit látott. Mivel aktív felhasználója vagyok több közösségi oldalnak is, így már csak magam részéről is fontosnak tartom, hogy tanulmányozzuk ezt a problémakört.

Szakértői javaslatok

Feladatom célja megtalálni a választ arra a kérdésre, hogy mely tevékenységek lehetnek a legveszélyesebbek egy közösségi oldal felhasználójának életében, illetve megválaszolni, hogy lehet-e minden tevékenység egyformán veszélyes. Szinte minden online aktivitásunk hatással lehet offline életünkre is. Egyesek pozitív hatással, míg mások negatívval. Feladatom során megvizsgálom, hogy a különböző tartalom megosztások, mely veszélyek előidézést "segíthetik elő".

A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája

Ha az Online Kommunikáció tantárgy keretében nem ismerkedtem volna meg a hasonlóságelemzéssel. Akkor egy szimpla összegzéssel ítéltem volna meg mely objektumok, vagy tevékenységek lehetnek a legveszélyesebbek egy felhasználó számára. Minden objektum esetében rendeltem egy értéket az attribútumokhoz. Ezeket az értékeket összegeztem volna, minél nagyobb összeget kaptam volna annál inkább tartottam volna veszélyesnek az adott objektumot.

Elégedetlenségem a módszerrel szemben az, hogy egy szimpla összegzés, vagy súlyozott átlagszámítás során bizonyos értékek elhalványulnak. Olyan értékek melyek egyébként nagymértékben hozzájárulhatnának a probléma átláthatóságához. Saját esetemben vegyünk egy objektumot, például: Otthonunkról, értéktárgyainkról készült képek megosztása. Az összegzés során közepes veszélyességűnek minősült, mivel csak egy attribútumra van hatással, de ha az az egyik attribútum, vagyis veszély megvalósul, akkor betörés áldozatává válunk, sok év munkájával megszerzett értékeink a semmibe lesznek. Összességében az a problémám az általam használt módszerrel, hogy csupán az összképet nézi, és nem vizsgálja meg a részleteket, így átugorva az esetleges veszélyeket.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az általam végzett feladat egy szimuláció volt, ebből kifolyólag nem okozott különösebb nehézséget az OAM beazonosítása. Egyedül a mértékegység esetében kellett többször újra gondolnom. Először százalékos adatokkal dolgoztam, később átváltottam ezeket tört számokba. Véleményem szerint így könnyebb számolni vele, legalább is az önálló módszer tekintetében. Szintén arra hivatkozva, hogy ez egy szimulációs feladat volt, nem voltak KO feltételeim.

Objektumok (sorok)

Feladatom objektumai az általam megfogalmazott, közösségi oldalakon végezhető tevékenységet, aktivitások voltak.

Objektumok:

  • Negatív tartalmú gondolat megosztása munkahelyről, munkatársról, felettesről
  • Kábítószer fogyasztással kapcsolatos tartalmak megosztása
  • Szórakozással kapcsolatos tartalmak megosztása
  • Politikai tartalmú gondolatok megosztása
  • Online játékok
  • Önmagunkról szóló erotikus tartalmak megosztása
  • Családi utazásról, nyaralásról megosztott képek, egyéb tartalmak megosztása, míg nem tartózkodunk otthon
  • Otthonunkról, értéktárgyainkról készült képek megosztása
  • Vulgáris szövegek megosztása
  • Személyes adatok megosztása
  • Negatív hangulatú tartalmak megosztása, például idézetek, képek
  • Öngyilkossággal kapcsolatos tartalmak megosztása
  • Erőszakos illetve bűncselekményre utaló tartalmak megosztása

Attribútumok (X, Y oszlopok)

Attribútumaim az általam meghatározott veszélyek voltak. Tehát:

Attribútumok:

  • Munkahely elveszítése
  • Rokoni kapcsolatok megromlása
  • Baráti kapcsolatok megromlása
  • Betörés, lopás áldozatává válás
  • Adat visszaélés áldozatává válás
  • Bűncselekmény elkövetésének gyanújába keveredés
  • Öngyilkosság elkövetése

A mértékegységem megmutatja, hogy az adott tevékenység hatására milyen valószínűséggel fog bekövetkezni az attribútum, vagyis az adott veszély.

Mértékegység iránya: Minél nagyobb az értéke az adott tevékenységnek (X tengely) , annál valószínűbb, hogy a veszély (Y tengely) bekövetkezik.

A feladat által érintett célcsoportok

Mivel ez egy szimulációs feladat, ez esetben nincsenek valós érintettjei. Ha ténylegesen megvalósítanánk akkor akár a társadalom egészét is érintheti.

  • Közösségi oldalakat felhasználó magánszemélyek, az Ő rokonai, ismerősei, munkahelye
  • Közösségi oldalakat felhasználó vállalkozások
  • Igazságszolgáltató szervek
  • Lelki segély szolgálatok

Értelemszerűen a feladat első érintettjei, maguk a felhasználók, akik közösségi oldalakon folytatott aktivitásait megfigyeljük. A többi érintettet az attribútumokra hivatkozva határoztam meg.

Úgy gondolom, hogy érintettjei lehetnek a rokonok, ismerősök, mivel két attribútumom arról szól, hogy bizonyos tevékenységek kiváltó okai lehetnek ezen kapcsolatok megromlásának.

Vállalkozások, és a megfigyelt munkahelye is érintett lehet a témában. Úgy gondolom, hogy ha alanyunk kitartóan osztja meg negatív véleményét feletteseivel, munkatársaival, munkájával, és azzal a vállalkozással kapcsolatban ahol Ő dolgozik, akkor akár hitelrontás is bekövetkezhet. Viszont, ha a cég észleli az ilyen jellegű aktivitásokat, akkor felszólíthatja alkalmazottját, illetve felbonthatja munkaszerződését.

Az igazságszolgáltató szervek úgy kapcsolódhatnak e témához, hogy alanyunk olyan tartalmakat oszt meg mely valamilyen bűncselekményre utal, legyen az erőszakos, vagy akár kábítószer birtoklása, fogyasztása, ezek alapján akár gyanúba is keveredhet. Ez további következményeket szülhet.

Lelki segély szolgálatok az esetben lehetnek érintettjei e feladatnak, témának, mikor alanyunk nagy gyakorisággal oszt meg negatív hangulatú, depressziós, akár öngyilkosságra utaló tartalmakat. Ilyen helyzetekben a segítő szolgálatok felkereshetik alanyunkat, és ha szükséges további segítséget ajánlhatnak fel neki.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Igaz több érintettet is megjelöltem a feladat kapcsán, de véleményem szerint anyagi hasznot csak a vállalatoktól várhatunk, azok közül is inkább a multinacionális cégektől. Kétlem, hogy egy kis illetve középvállalkozó befektetne egy ilyen elemzésbe.

Önállóan végzett elemzés hasznossága

Kiadás

  • Szoftveres háttér megteremtése (Microsoft Excel megvásárlása: 40.000 Ft
  • Ajánlatunk bemutatása, cold callok kapcsán felmerülő telekommunikációs költségek (Például Vodafone Red díjcsomag, fix havidíj, korlátlan telefonálás): 10.000 Ft
  • Személyes megbeszélés, útiköltség. Saját magamból kiindulva, mivel sem vezetői engedéllyel, sem gépjárművel nem rendelkezem tömegközlekedéssel jutnék el a kívánt helyre. Feltételezem, hogy egy utazás kapcsán nem a román határtól kell az osztrákig utaznom, akkor mindössze 10.000 forintot számolnék tárgyalásonként. : 10.000 Ft

Időtényező

  • Elemezni kívánt személyek megkeresése, azonosítása a közösségi oldalakon. 100 fő esetén ~ két, három napi nyolc óra munka. 1000 Ft-s órabér mellett 24.000 Ft. Ezt Én magam végezném el, tehát alkalmazottra nem költenék.
  • Önálló elemzés elvégzése megközelítőleg 10 percet vesz igénybe.

Bevétel

  • Mivel a módszer amit eredetileg felhasználtam volna, nem kifejezetten részletes. Ebből kifolyólag nem könnyen eladható. 16.000 Ft-t számolnék fel költségként.
  • Adatgyűjtés órabére 24.000 Ft./100 fő

Ha elemzésemet egyszer tudom eladni, akkor a szoftverek beszerzése, az útiköltség, valamint a telekommunikációs költség mellett 20.000 Ft veszteséget generálnék. Viszont, ha egy hónapban két cég számára eltudom adni, akkor már 10.000 Ft-s nyereségem lenne. ( Azért fontos az egy hónap, mivel a telefonszámla havi tételnek minősül. Felmerül a kérdés szükség van-e személyes találkozásra, vagy áthidalható online megoldásokkal. Úgy gondolom, hogy a telekommunikációs költségekkel muszáj számolni, mivel vevőbázisomat véleményem szerint elsősorban cold callok segítségével tudom növelni.

Hasonlóságelemzés (COCO) hasznossága

Kiadás

Semmiben nem változnak az előzőkhöz képest.

  • Szoftveres háttér megteremtése (Microsoft Excel megvásárlása: 40.000 Ft - egyszeri kiadás
  • Ajánlatunk bemutatása, cold callok kapcsán felmerülő telekommunikációs költségek (Például Vodafone Red díjcsomag, fix havidíj, korlátlan telefonálás): 10.000 Ft
  • Személyes megbeszélés, útiköltség. Saját magamból kiindulva, mivel sem vezetői engedéllyel, sem gépjárművel nem rendelkezem tömegközlekedéssel jutnék el a kívánt helyre. Feltételezem, hogy egy utazás kapcsán nem a román határtól kell az osztrákig utaznom, akkor mindössze 10.000 forintot számolnék tárgyalásonként. : 10.000 Ft

Bevétel

COCO elemzés ára 100.000 Ft

Adatgyűjtése órabére: 24.000 Ft./100 fő

Úgy gondolom, hogy egy nagyvállalat ennyit, akár többet is kifizet azért, hogy kiszűrje az olyan káros elemeket, ez esetben azon dolgozóit, akik közösségi oldalakon tüntetik fel negatív helyzetben. Saját elemzésemmel szemben a COCO jóval részletesebb és meggyőzőbb egy menedzser számára. Mindamellett, hogy ténylegesen tisztább képet ad a helyzetről, jóval látványosabb is, mint egy egyszerű összegzés vagy átlagolás. Inkább sugározza a professzionalitást, mint az Én módszerem.

A fentiek alapján 100 fős elemzés esetén bevételem 124.000 Ft. Kiadásom első eladáskor 60.000 Ft., ha nem számolunk útiköltséggel, akkor 50.000 Ft.

Nyereségem az első 100 fős elemzés esetén, útiköltség számbavételével: 64.000 Ft. Nyereségem az első 100 fős elemzés esetén, útiköltség nélkül: 74.000 Ft.

Nyereségem a második 100 fős elemzés esetén, útiköltség számbavételével: 104.000 Ft. Nyereségem a második 100 fős elemzés esetén, útiköltség számbavételével: 114.000 Ft.

Az útiköltség becslésénél feltételeztem, hogy már nem rendelkezem hallgatói jogviszonnyal, ezért az egész árú tömegközlekedési díjak alapján kalkuláltam. Az általam meghatározott kiadások, bevételek és nyereségek nettóban értelmezendők.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

  • Feladatomban 13 objektumot és 7 attribútumot állapítottam meg.
  • Minden objektumot elláttam egy sorszámmal(ID-val), később ezek alkották a rangsort
  • A táblázatban szereplő adatok véletlenszerűen lettek megadva
  • Lépcsők száma megegyezik az objektumok számával
  • Az eltolása értéke 0
  • Végül becsléssel megállapítottam mely tevékenység, tevékenységek lehetnek a legveszélyesebbek egy felhasználó számára

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

  • Megállapítottam mely objektumok, tevékenységek vannak a legnagyobb veszéllyel a közösségi oldalak felhasználóra.
  • Minél nagyobb érték társul egy objektumhoz annál veszélyesebb
  • Pirossal jelöltek a legveszélyesebbek
  • Zölddel jelöltek a "legártalmatlanabbak"
  • Utolsó oszlopban található az önálló elemzés eredménye, és rangsora.

Fájl:File:///C:/Users/Ambrus Péter/Desktop/Szakdolgozat/COCO,danger.jpg

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok