Stress maping

A Miau Wiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Pitlik (vitalap | szerkesztései) 2014. május 17., 21:13-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Stressz_t%C3%A9rk%C3%A9p == '''Stressz térkép''' == Angol: stress maping === '''<u>Definíció</u>''' === Stressz szintet region…”)

(eltér) ← Régebbi változat | legfrissebb változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Stressz_t%C3%A9rk%C3%A9p

Stressz térkép

Angol: stress maping

Definíció

Stressz szintet regionálisan megjelenítő térkép

Leírás

A stressz szint egy validált (azaz objektíven mérhető, negatív egészségügyi következményekhez kötődő) felmérés eredménye. Az anonim egyedeket érintő felmérés az eredményeket tetszőleges regionális szinten kumulálja. A kumulált adatokat egy-egy régióhoz kötve térképen megjeleníti. A felméréshez tartozó gazdasági és szociológiai szempontból releváns kérdések (rétegek, layerek) egy külön kategóriát képviselnek, melyben feltárható a foglalkoztatottság, életkor, családi állapot stb. körülményei. 


Történet

1936:

Selye János munkásságával vett nagy lendületet a stressz-kutatás. Az információáramlás felgyorsulásának következménye, hogy egyre több információra van szükség a pszicho-szociális kockázatok felméréséhez.

1998:

Ekkor alakult meg az Európai Munkahelyi Biztonsági és Egészségvédelmi Ügynökség (EU-OSHA) melynek küldetése, hogy Európát biztonságosabb, egészségesebb és termelékenyebb munkavégzési hellyé tegye.

2008:

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 2008. január 1-jétől hatályos módosítása  szerint pszicho-szociális kockázatnak minősül a munkavállalót a munkahelyén érő azon hatások (konfliktusok, munkaszervezés, munkarend, foglalkoztatási jogviszony bizonytalansága stb.) összessége, amelyek befolyásolják az e hatásokra adott válaszreakcióit, illetőleg ezzel összefüggésben stressz, munkabaleset, lelki eredetű szervi (pszichoszomatikus) megbetegedés következhet be. A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 2008. január 1-jétől hatályos módosítása emeli be a munkavédelem törvényi szintű szabályozásába a pszichoszociális kockázati tényezők kezelésének munkáltatói feladatát, egyben meghatározva ezen tényező fogalmát is. Jogszabály írja elő a munkáltató számára, mint kötelezettséget, hogy fel kell mérnie, van-e probléma, az milyen kört érint, milyen intézkedés történt eddig, és ha történt, elegendő-e, és mit kell még tenni. A pszichoszociális stressz csökkentése érdekében szükséges munkáltatói intézkedés eszköztára - a probléma természete folytán - eltér a már ismert munkavédelmi intézkedésekétől. A pszichoszociális kockázatokkal kapcsolatos munkavédelmi feladatok tartalma, hogy a munkáltató minden lehetséges módon igyekezzék elkerülni a káros stresszt okozó, tartós hatásokat. A felmérést egyedi mérlegelés, a konkrét helyzet minden irányú, a dolgozó tulajdonságaira, változó stressz tűrő képességére is figyelmet fordító elemzés jelenti. (Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/Pszichoszoci%C3%A1lis_kock%C3%A1zat)

2013:

a Selye János Magyar Magatartástudományi és Magatartásorvoslási Társaság megbízásából országos munkahelyi stressz-felmérés készült.

Ontológia

’ez egy’ típusú kapcsolatok:

• A dinamikus zajterhelés egy fajta stressz-(forrás).

• A zajhoz hasonlóan hathat minden mérhető (fizikai, kémiai, biológiai, stb.) és jelenleg még nem mérhető (telepatikus, e-szmog, mobbing, stb.) jelenség.

’van neki’ típusú kapcsolatok

• A stresszor (a jel, az inger) jelenléte része a stressz kialakulásának.

• Az ingerület terjedés része a stressz folyamatának.

’része valaminek’ jellegű kapcsolatok:

• immunrendszer: a stressz egy fajta immunválaszként is felfogható

• anyagcsere: a stressz egy fajta kóros anyagcsere folyamatként is felfogható

’asszociatív, avagy egyenrangú kapcsolatok:

Hatás

• szorongás a stressz egyik lehetséges eredménye

• aggresszió a stressz egyik lehetséges eredménye

• depresszió a stressz egyik lehetséges eredménye

Kezelés

• Probléma-orientált megküzdés

• Érzelemközpontú megküzdés

• Segítség-orientált megküzdés

Szinonimák

• kiégés?

• kazi viselkedés?

Kapcsolódó wikipédia elemek

https://hu.wikipedia.org/wiki/Pszichoszoci%C3%A1lis_kock%C3%A1zat

https://hu.wikipedia.org/wiki/Stressz

http://en.wikipedia.org/wiki/Stress_management

Társadalmi hasznosság

A stressz szintek alakulása gazdasági és szociológiai szempontból releváns. A régiós felmérések eredményeként államigazgatási, katasztrófavédelmi, kockázatkezelési szempontból hasznos információk keletkeznek, melyek segítségével a fejlesztési irányok pontosabban meghatározhatóak. A kiegészítő kérdéscsoport válaszai alapján a stressz szintek alakulásának további összefüggésit lehet vizsgálni, mint pl.: fogyasztói árak változása, árfolyamok alakulása, foglalkoztatottság stb.

Projektek

Hazai

http://www.munkahelyistresszkerdoiv.hu/

• miau: https://www.google.hu/search?q=stressz+site%3Amiau.gau.hu&rlz=1C1DVCJ_enHU380HU383&oq=stressz+site%3Amiau.gau.hu&aqs=chrome..69i57.8874j0j4&sourceid=chrome&es_sm=122&ie=UTF-8


Nemzetközi

http://www.projects4mba.com/questionnaire-for-stress-management-in-an-organization/257/

Kapcsolódó források

• stress.lap.hu

http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99300093.TV

https://osha.europa.eu/hu/front-page