2007:FDI

A Miau Wiki wikiből

Forrás

XLS A külföldi mûködõtõke áramlás vizsgálata a kelet-közép-európai régióban

A feladat előtörténete

A közgazdaság tudományok iránt érdeklödõ diákként még a Világgazdaságtan címû tárgy hallgatása alatt fogalmazódott meg bennem a kérdés, hogy vajon a tantárgy jegyzetében megfogalmazott, felsorolt tényezõk (LISTA?) hogyan (milyen mértékben egymással milyen összefüggésben hatnak a befektetésekre egy adott régióban.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A tervezett megoldáshoz az anyagomat egyrészt a Dr.Tömpe Ferenc által a Szent István Egyetem hallgatói számára íródott egyetemi jegyzet, illetve ami az adatvagyont illeti a KSH által gyûjtott és kiadott adatok szolgáltatták. Itt kell megjegyeznem, hogy a rendelkezésre álló adatok mennyisége, amint azt a megoldás során is látni fogjuk erõsen korlátozta a megoldás sikerességét.

A feladat által érintett célcsoportok

A feladat elsõdleges célcsoportja, lévén, hogy makrogazdasági, aggregált adatokat használ, nemzetgazdaságok és régiók stratégiai döntéshozói, valamint a területfejlesztésben dolgozó szakemberek. Ezenkívül a feladat érdeklõdésre tarthat számot a közgazdaságtannal bárminemû kapcsolatot ápolók körében [tanárok, diákok].

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A feladat eredményeképpen, olyan trendeket tárhatunk fel amelyek segítségével elméletben maximalizálni tudjuk régióba beáramló mûködõtõke nagyságát, ami a piacgazdaság viszonyai között a versenyképesség fokozásához járul hozzá.

A válaszokat befolyásoló tényezők

Az általam felhasznált befolyásoló tényezõk a objektumaimat jellemzõ attribútumok az államháztartás bruttó adóssága,az egy fõre jutó GDP vásárlóerõ-paritáson, az éves átlagos betéti kamatláb, az éves átlagos hitelkamatláb és a fogyasztói árak alakulása.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

A feladat megoldásához használt módszer a matematikai hasonlóságelemzés, amelyet a COCO Online rendszerén keresztül futtattam. A primer adatokat elõször egy PIVOT táblába rendeztem az Excel kimutatás-varázslója segítségével, majd a kapott mátrix Y oszlopát ezután az elõrejelzésnek való megfelelés miatt elcsusztattam, tehát az elözõ évi attribútum értékekhez rendeltem hozzá a vizsgált év függõ változóját. Az így kapott mátrix attribútum értékeit rangsoroltam az Excel SORSZÁM függvényével, majd feltöltöttem a COCO Online rendszerébe.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A hasonlóságelemzés során használt, a jelenséget leírni hivatott tulajdonságok (attribútumok) közül háromnál mutatott a COCO futtatás számomra értelmezhető függvényszerű kapcsolatot. Ezek az éves átlagos betéti kamatláb, az éves áltagos hitelkamatláb és a fogyasztói árak változása. Az első esetében a lineáris trendvonal pozitív, míg az utóbbi kettőnél negatív a meredeksége, vagyis a betéti kamatláb, a modell szerint a betéti kamatláb növekedésével növekszik a külföldi befektetők bizalma az országgal szemben. Ugyanezen logika mentén, ha növekszik a pénztőke ára vagy az infláció emelkedik, akkor a külföldről érkező működőtőke mennyisége csökken. A modell előrejelzésre azonban nem alkalmas, mivel átlagosan körül-belül másfélszeresen túlértékelt

Max. FDI = ...

Egyedi lépcső = ?

Év-hatás:

Ország-hatás:

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Mivel a modell kiegyensúlyozatlannak mutatkozik a kutatás folytatása további attribútumok bevonásával lehetséges.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet