Autonóm Adaptív Ágens

A Miau Wiki wikiből
BEFEJEZETLEN SZÓCIKK...

Angol megnevezés: ...

1980:

  • A szimuláció harmadik hulláma az ágens alapú modellezés, amely az 1980-as

években terjedt el. Az elemzés során az egyéni döntéshozatal és az egyéni viselkedés (és nem az egyén tulajdonságai, mint a mikroszimuláció esetén) áll a középpontban. Az ágens alapú modellek autonóm cselekvõket feltételeznek, mely cselekvõk stratégiailag kölcsönösen függnek egymástól.3 A társadalom makroszintû jelenségei az egyéni viselkedések aggregált eredményeként jönnek létre. Az ágens alapú szimuláció alapvetõ célja nem az elõrejelzés, hanem a társadalmi jelenségek magyarázata.

:

  • Ha tehát az intelligens viselkedés evolúcióját akarjuk vizsgálni és nem csupán a "jéghegy csúcsának" lényegében önkényesen kiválasztott aspektusait, akkor szükséges az intelligenciának egy tágabb értelmezését adnunk. E szükséglettől indíttatva jött létre egy alternatív szemléletmód, mely az intelligencia kritériumaként az adaptív viselkedést jelöli meg (BEER 1990; CLIFF 1994). Ez természetesen nem újkeletű felismerés, gyökerei az állati viselkedés tudományos igényű vizsgálatának kezdetéig nyúlnak vissza, nem beszélve arról, hogy a modern etológia maga is evolúciós szemléletű tudomány (LORENZ 1958; 1961; CSÁNYI 1994).

:

  • A számítástechnika és a robotika látványos fejlődését jelzi az "autonóm ágensek" (autonomous agents) kifejezés megszületése. Ez alatt olyan rendszereket értenek a kutatók, melyek egy környezetbe helyezve annak részeként valamilyen módon érzékelik környezetüket és működésük révén visszahatnak rá, ezáltal saját tevékenységük révén befolyásolják a későbbi viselkedésüket meghatározó környezeti hatásokat (FRANKLIN & GRAESSER 1996; FRANKLIN 1997).Mivel a különböző szakterületek kutatói nem mindig ugyanazt értik az "autonóm ágens" kifejezés alatt, ezért Franklin és Graesser egységes szempontokat javasol a jellemzésükre és az egyes típusok egymással való kapcsolata alapján rendszerezésükkel is megpróbálkozik (3. Ábra). Ennek alapján az autonóm ágensek legfontosabb jellemzője, hogy képesek reagálni környezetük változásaira, kontrollálni tudják saját működésüket, tevékenységük bizonyos értelemben célorientált és működésük időben folytonos. Alapvető feltétele az ágens létének a megfelelő környezet. Amennyiben ez olyan módon változik meg, hogy abban az ágens többé nem működőképes, akkor megszűnik ágensnek lenni.

Ontológiai modul

  • ...

Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja

  • ...

Definíciós modul

  • ...

Tesztkérdések modul

  • ...

Ajánlott irodalmak modulja

  • ...