Kamerak

A Miau Wiki wikiből

Forrás


http://miau.gau.hu/oktatas/2009osz/gvam_bg.xls

A feladat címe


Videokamerák összehasonlítása ár-tulajdonság alapján

A feladat előtörténete


Iskolai tanulmányaim mellett egy japán cég megbízásából kamerákkal és egyéb műszaki cikkekkel foglalkozom egy budai üzletben. A feladat témájának kiválasztása teljes mértékben egyéni indítottságon alapul. Szeretnék a munkám során leggyakrabban felmerülő kérdéseket és igényeket más oldalról is választ adni.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése


Úgy gondolom, hogy minden hétköznapi ember egy-egy komolyabb vásárlás előtt felméri az adott piaci kínálat nyújtotta lehetőségeket és megpróbálja az adott kínálatot rangsorolni, amely alapján döntést tud hozni. A kamerák esetében is ugyanez a helyzet. Jelen helyzetben a döntési szempontok kiválasztása a vásárlói kérdések alapján történt. Természetesen számos tulajdonság kimaradt az értékelésből, de minden egyén személyre szabottan, részben szubjektív szempontok alapján hozza meg döntését.

Az elemzés nélkül a JVC HM 200-as modelljét választanám, hiszen a Konica Minolta optikával ellátott készülék külsőre is nagyon tetszetős és az általa készített videó képe is nagyon meggyőző. Ráadásul két SD-kártya hely is található a kamerában, ez nagy előny hiszen egy 32 GB-s kártya 40.000 forint körül van, míg két 16 GB-os összesen már 30.000 Forint körül megkapható.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)


Mint említettem az adatvagyon jelentős részét személyes tapasztalataim teszik ki.

Az elemzésben felhasznált adatokat az internetről http://www.arukereso.hu/digitalis-videokamera-c38/ oldalról gyűjtöttem.

Objektumok (sorok)


-Canon FS21 -JVC HM 200 -Panasonic HDC SD10 -Samsung HMX H100 -Sony SX105E

Attribútumok (X, Y oszlopok)


-HDD kapacitás -Felbontás -Felbontás Foto módban -LCD mérete -Segédfény -Beépített LED -CCD szenzor mérete -Optikai zoom -Digitális zoom -Minimális megvilágítás -USB -HDMI -Mikrofon bemenet -Ár (Y)

A feladat által érintett célcsoportok


Célcsoportnak tekinthető minden olyan személy, család esetleg üzleti szervezet, akik videokamera vásárlására készülnek.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság


Az elemzés segít a végső választás meghozatalában, és megmutatja, hogy az objektum ára tükrözi-e az érte megkapott szolgáltatásokat vagy sem.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)


- Adatgyűjtés - Az Objektum – Attribútum Mátrix létrehozása - Az irányok meghatározása - A sorszámfüggvény segítségével a rangsor felállítása - Az input tábla feltöltése az on-line COCO-ba - Az elemzés futtatása - Az eredmények értelmezése

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)


Az elemzés során 4 futtatásra volt szükség (az első futtatás után az un. zajokkal kellett újrafuttatni a rendszert.) A negyedik futatás következménye az lett, hogy a rendszer minden objektumnak ugyanazt az értéket (110660 Ft) adta. Ebből következik, hogy jelen esetben (ezen adatok birtokában) a legolcsóbb kamera lett a „győztes”.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)


Az elemzés eredményei alapján a Samsung HMX H100-as készüléke tűnik a legjobb választásnak leginkább a kedvező ára miatt, de még a becsült és a tényleges ár közötti jelentős és számunkra kedvező különbség ellenére is sajnos, a főként szórakoztató-elektronikával foglalkozó cég termékeinek képminősége nem éri el, a tradicionálisan fényképezőgépeket és videokamerákat gyártó vállalatok szintjét.

A képminőséget leginkább a felbontáson és szenzorméreten keresztül szokták vizsgálni. Bár ennek megítélésében szubjektív tényezők is szerepet kapnak, hiszen különböző képen vélekedünk a "szép" fogalmáról. A színek élethűségét, a mozgások természetességét is mindenki másképpen látja. A képminőség esetleg a különböző objektívgyártó cégek rangsorolásával is vizsgálható, de ezzel szándékosan nem foglalkoztam, egyrészt mivel nem létezik ilyen rangsor és kategóriánként és szezononként változik egy-egy gyártó megítélése, másrészt szakmailag felkészületlennek tartom magam ehhez.

Úgy gondolom az elemzés elvégzése minden egyén, család, vagy üzleti szervezet számára hasznos és szükséges lehet. Hiszen hiányos tudással felvértezve a legtöbbször rossz döntést hozunk. Gyakorlati tapasztalataim is azt mutatják, hogy az ilyen esetekben túlárazott termékeket vesznek, mert jó a színe, vagy mert egy ismerősük ezt tanácsolta nekik. Ilyenkor olyan dolgok is emelik a készülék árát, amit sosem használnak majd, vagy egyáltalán nem fontos számukra. Számomra egyértelmű, hogy csak akkor hozhatunk objektív(ebb) döntést, ha a problémát több oldalról is megvizsgáljuk és ebben segít sokat az elemzés.


Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)


Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba


Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok'