2007:Macromedia Flash 8.0

A Miau Wiki wikiből

A multimédia bemutatása

Multimédia: a számítástechnika egyik gyorsan fejlődő alkalmazási területe, ami alatt szöveget, képet, hangot értünk. A médium fogalma: médiumok az információk terjesztésére és bemutatására szolgáló eszközök. A felfogás médium azzal foglalkozik, hogyan fogja fel az ember az információt. A képviseleti médium foglalkozik az információ számítógépes ábrázolásával. A bemutatási médium az információ beviteli és kimeneti eszközeivel és segédeszközeivel foglalkozik. A multimédia fogalma: a multimédiát független információelemek számítógép-vezérelt, integrált előállítása, célorientált feldolgozása, bemutatása, tárolása és továbbítása jellemzi. A multimédia rendszer fogalma: A multimédia rendszer nem mennyiségi, hanem minőségi tartalmú fogalom. Egy multimédia rendszernek legalább két, egymástól független médium feldolgozását kell tartalmaznia. Az egyik médiumnak folyamatos médiumnak kell lennie. Multimédia rendszer valójában egy célszerűen összeállított számítógép. A multimédiaalkalmazások alkotóelemei:

  • szövegek: közlésre kerülő információ pl.:doc, txt.
  • állókép és animációk pl.: gif.
  • hangok pl.: wav, mp3.
  • videofilm pl.: avi, mpeg, indeo.

A multimédia rendszerek alapvető jellemzői:

1. Több médium
2. Időfüggetlen és időfüggő médium
3. Független médiumok
4. Számítógépes integráció
5. Interaktivitás

Időfüggetlen (diszkét) médium: Az információ egyedi elemek sorozata. Az információ időben korlátlanul feldolgozható.

Időfüggő (folyamatos) médium: Az információ kezelése időkritikus.

Valós idejű rendszerek (real time): A feldolgozási eredmények korrektsége. A multimédia rendszereknek képesnek kell lenni hangok és videofilmek megjelenítésére. Ezek folyamatos médiumok, melyekben lényeges az információfolyamatos áramlására.

A multimédia rendszerrel szemben támasztott követelmények: átbocsátó képesség, késleltetés, megbízhatóság. Adatátvitel során nincs hibaellenőrzés és hibajavítás az előforduló hibáknál. Erre csak a vevőben van lehetőség. Ha a vevő adathibát észlel, akkor intézkedik annak kijavításáról. Adat: minden érték, ami az adathalmazban, fájlban található. Információ: az adatok által hordott ismeretek.

A multimédia felhasználási lehetőségei

A multimédia felhasználási lehetőségei: A multimédia egy eszköz a tudás alapú társadalom fejlődésében. Mind földrajzilag (Amerika, Európa, Ázsia), mind társadalmilag egyre nagyobb teret hódít. Ma már nemcsak egyetemisták, főiskolások, hanem a háztartásban dolgozók is értik és használják a számítógépeket és az általuk elérhető világhálót (Internet). Az utca embere ma már nem néz értetlenül, ha meghallja azt a szót, hogy CD, vagy mobil rögtön érti, hogy miről van szó. Ez tíz, húsz évvel ezelőtt, még egyáltalán nem volt jellemző. Ma már a háztartások kétharmadába van személyi számítógép, és egyre többen csatlakoznak az Internetre. A multimédia már eljutott arra a szintre, hogy egy nyelv megtanulásához nem szükséges tanfolyamra járni. Egy cd-n akár egy komplett szótár is elfér. Egy múzeum megtekintése nem jelent több ezer forintos belépő megvételét. A multimédia segítségével korban, térben, művészetekben, tudományokban és informatikában tallózhatunk. A lehetőségek szinte végtelenek.

A Macromedia Flash 8 bemutatása

A Flash tartalmas Web-oldalak kialakításához kínál új és izgalmas szolgáltatásokat. A Flash mozik tömör, interaktív vektorgrafikák és animációk, amelyeket felhasználhatunk navigációs elemekhez, animált logókhoz, szinkronizált hangú animációkhoz, de akár teljes honlapok elkészítésére is. Letöltésük gyorsan megy végbe, még egy komolyabb, látványos weboldal is megvalósítható mindössze 200-300 Kbájtban. Mi is a Flash? Nem könnyű megfogalmazni. A Flash piacra kerülésének idején a kifejlesztői valószínűleg kevesebb feladatot szántak a programnak, mint amire ma már képes. Az eredeti cél honlapok látványosabbá tétele lehetett, egy animációk készítésére alkalmas, webgrafikai programként került forgalomba. Ezt szerkesztés elve (időegyenesen történik a szerkesztés) is alátámasztja. A program végül messze túlszárnyalta a vele szemben támasztott elvárásokat, már a Flash 5 is tökéletesen alkalmas volt teljes multimédiás alkalmazások készítésére, az újabb verziók értelemszerűen még több és még szélesebb lehetőségeket rejtenek. A fejlesztők számára az Actionscriptek használatának lehetősége új távlatokat nyitott, a Flash 8 igen hatékony actionscript parancs- és kódkészlettel rendelkezik, ezzel a Flashben lévő lehetőségek szinte határtalanok.

Az új Macromedia Flash 8 Professional az előző verziókból (MX, MX 2004) már jól bevált funkciókat tovább fejlesztve és újabbakat kínálva semmivel sem marad el a manapság oly magas szinten elvárt használhatóság és funkcionalitás terén. Az új Flash 8-ban készített grafikai elemekhez már hozzárendelhetünk vetett árnyék és elmosás effektusokat is, sőt, a teljes futásidő alatt ellenőrzésünk alá vonhatjuk ezeket az ActionScript segítségével, dinamikusan változtatva a hatások paramétereit. A legegyszerűbb animációktól kezdve az összetett alkalmazásokig mindenhol használhatjuk az ActionScript nyelvet. Ezzel tovább csökkenthető az összetett mozgásokat, dinamikusan beolvasott szöveget és egyéb objektumokat tartalmazó SWF fájl mérete. A beépített „szkript asszisztens” funkció segítségével könnyebbé válik a szkriptek írása. Az új szövegfeldolgozó és –megjelenítő segítségével nagyon éles, csúcsminőségű, tökéletesen élsimított, kis betűméretnél is jól olvasható szövegrészeket helyezhetünk a tartalomba. Lehetőségünk van vektoralakzatok és –görbék szerkesztésére, ugyanolyan hatékonyan és profi módon, mint bármely más, kifejezetten vektorgrafikus szoftverrel. Továbbá fontos megemlíteni, hogy platform-független, ennek köszönhetően minden operációs rendszeren, illetve böngészőben ugyanolyan formában jelenik meg, ahogy elkészítettük. Lejátszásához csupán egy (Adobe) Macromedia Flash Player-re van szükségünk.


Kis ismertetés a Flash kezelőfelületéről: Amikor elindul a Flash, egy bonyolultnak kinéző kezelőfelület ugrik fel. Ez azonban nagyon egyszerű. Van a Timeline vagyis idősík balra mellette az eszköztár. Alul a tulajdonságok, ez mindig a kijelölt objektum tulajdonságait mutatja, ha pedig nincs kijelölve semmi, akkor a lap tulajdonságait módosíthatjuk itt. Középen a munkafelület, jobbra pedig a library, vagyis a könyvtár, ide importáljuk a képeket, hangokat, egyebeket. Az eszköztáron a fekete kurzort használjuk, mert az a kijelölő, ezzel tudunk dolgozni, alatta a méretezés, azalatt a vonalrajzoló eszköz, valamint a lasszó eszköz, ezzel tudunk szabálytalan formában kijelölni. A lasszó alatt a szövegdoboz, alatta a négyzet és a kör eszköz, majd az ecset, a ceruza, a kifestők és a radírt láthatjuk. A tulajdonságok fölötti ’Actions’ nevű fület felnyitjuk akkor oda írhatjuk az ActionScriptet/AS/. a Flash 8.0 estében már akár a 2.0-s AS-t használhatjuk.

Flash alapelemei

Egy Flash mozi általában három fő alapelemből, szimbólumokból (Symbol) épül fel. Ez a három nem más mint a Movie Clip, Button, és Graphic szimbólum.

A Movie Clip nem más mint önálló mozi elem, mely felruházható különböző hatásokkal. Ennek segítségével felállítható egyfajta „moziban mozi” állapot mellyel még összetettebb, látványosabb, s egyes esetekben áttekinthetőbbé válik a Flash mozi. Ez az elem saját különálló Timeline-nal rendelkezik. Adható neki hivatkozási név, és utalhatunk rá Actionscript-tel. Általam egyik legtöbbet használt szimbólum a Flashben.

A Button szimbólumnak többnyire az interaktivitásban van jelentősége. Ahogy a neve is mutatja egy gombról van szó, melynek 4 fő állapota van: Up, Over, Down, és Hit. Az Up állapot a nyugalmi állapotát jelenti a gombnak. Az Over állapot nem más mint az az állapot amikor a kurzor a gomb érzékelési területébe lép, a Down állapot pedig az az állapot mikor a gomb érzékelési területén lenyomva van az egér bal gombja. A Hit állapotba illesztett bármilyen alakzat nem csinál mást mint meghatározza a gomb érzékelési területének paramétereit (nagyságát, helyét, alakját). Ezen az állapoton kívül minden állapota a gombnak felruházható külön Movie Clip-pel. Actionscript-tel határozható meg a gomb feladata.

A Graphic szimbólum – mint ahogy a neve is mutatja- nem más mint grafikai elem. Kiváló statikus elemek létrehozására a moziban. Movie Clip – pel ellentétben nem adható neki hivatkozási név és nem utalhatunk rá Actionscript-tel. Ez fontos, ugyanis a Graphic szimbólumba ágyazott Movie Clip-re se utalhatunk ezáltal. Személy szerint nem túl gyakran használom, mivel lényegében a Movie Clip is tudja mindazt amit a Graphic szimbólum, viszont arra utalhatunk Actionscript-tel, míg erre nem. Szimbólum létrehozása nagyon egyszerű. Egyszerűen kattintsunk jobb egérgombbal a kívánt objektumra, vagy a Modify menüt nyissuk meg. És válasszuk ki a Convert to Symbol opciót. Érdemes minden objektumból szimbólumot készíteni, ugyanis egy idő után zavarossá válhat a mozi áttekinthetőség szempontjából, valamint nehézkessé válhat az objektumok megfelelő kijelölése. A képeket például képpontokként is kijelölhetjük, és ilyenkor véletlenül feldarabolhatjuk azt, ahelyett hogy arrébb mozdítanánk.

Szimbólumok alkalmazásánál azonban ügyelnünk kell a mennyiségre, mivel nagyban növelhetik a flash mozink méretét. A fent említett mondat, miszerint „látványos weboldal is megvalósítható mindössze 200-300 Kbájtban” nagyon jól hangzik, azonban az igazság az, hogy ahhoz hogy ezt elérjük nagyon sok apróságra oda kell figyelni készítéskor, elsősorban az alkalmazott szimbólumokra, mennyiségükre, valamint mivel látvány kiemelkedő szerepet játszik egy flash moziban, a beimportált képek esetleg videók méretére. Az utolsó két elem hihetetlen mértékben meg tudja növelni egy flash méretét. Nagyméretű flash mozik esetén egy méretig- kb. 30Mb-os EXE formátumig - a betöltési idő egyenesen arányos a mérettel, azonban egy idő után már exponenciálisan nő a betöltési ideje, ezért ha tehetjük akkor feldaraboljuk a mozit, és a darabokat külső flash moziként importáljuk futás közben. Így elkerülhető a hosszadalmas betöltés, mivel több kisebb töltésre daraboljuk. Flash mozik weboldalakba történő beépítésekor ez kulcsfontosságú szereppel bír.

Flash mozik beépítése a Weboldalakba

Valószínű, hogy elkészített Flash mozinkat előbb-utóbb szeretnénk az Interneten közzétenni. Elvégre mint a bevezetőben már szóltam róla a Flash elsődleges célja az Internetes megjelenés. Tudjuk már, hogy ehhez a felhasználó böngészőprogramjába beépülő lejátszó programra van szükség, ami képes megjeleníteni a HTML oldalba beágyazott Flash mozit. De hogyan kerül a HTML oldalba a mozi. A kész Flash mozit egyben megnézhetjük, ha a Control / Test Movie menüre kattintunk. Ha a működését rendben lévőnek találtuk, akkor neki láthatunk a publikálásnak. Ez egy két lépésből álló eljárás. Az első lépésben a File / Publish Settings menüvel kiválasztjuk a fájlformátumot és a formátumhoz tartozó beállításokat. A második lépésben a File / Publish menüvel elkészítjük a közlésre szánt állományokat. A Publish Settings dialógusboxban egyszerre többféle fájlformátumot is választhatunk: Az első az SWF azaz a Shockwave Flash file, amit a lejátszó megjeleníthet. A HTML fájl egy egyszerű, üres Web-oldal, ami tartalmazza az SWF fájlt beágyazásához szükséges részleteket. Ezt betölthetjük majd egy Netscape-pel vagy Internet Explorerrel, de ahhoz, hogy a böngészőben megjelenjen a mozi, a HTML mellett az SWF fájlra is szükség van. Mindezeken túl készíthetünk önálló projektor (vetítő) fájlt MS Windows vagy Macintosh rendszerre, QuickTime mozit és PNG, GIF vagy JPEG képsorozatot.

A Flash fülön be kell állítani annak lejátszó programnak a verzióját, amivel a kész mozit nézni szeretnénk. Lassú hálózatnál érdekes a rétegek betöltésének sorrendje (Load Order), ennek beállításától függ, hogy az elemek milyen sorrendben jelennek meg az oldalon. Ez az opció csak az első képkockára van hatással. Compress Movie (mozi tömörítése) opció. Ez nagyon hasznos, ha a mozi sok ActionScriptet vagy szöveget tartalmaz, de a tömörített állományokat csak a Flash Player 8 lejátszó tudja megjeleníteni, a korábbi verziók nem. Ugyancsak itt lehet megadni a JPEG tömörítés minőségét és a MPEG Audio paramétereit. A HTML fájl egy sablon alapján készül, amit lehet a Flashhez adott gyári, vagy általunk készített mintafájl. Vannak alapsablonok, amelyek egyszerűen csak megjelenítik a filmet a böngészőben, és vannak sokkal fejlettebb sablonok, amelyek böngésző detektáló kódot is tartalmaznak, és más szolgáltatásaik is vannak. Ezt a mintafájlt tölti ki a program a HTML fülön beállított paraméterek szerint. Ahhoz, hogy a böngészőben a Flash mozi megjeleníthető legyen a HTML oldalban egy OBJECT és egy EMBED tagnek szerepelnie kell. Egy kódrészlet utasítja a böngészőt arra, hogy indítsa el a lejátszó plug-int a mozival, illetve, hogy töltse le a Macromedia site-járól a plug-int, ha az még nincsen telepítve. Amikor a Flash mozinkat egy Web-oldalon szeretnénk elhelyezni, akkor a legegyszerűbben úgy járhatunk el, hogy a Publish Settings beállításai után a File / Publish menüvel elkészítjük az SWF és a HTML fájlt, majd az így generált HTML kód megfelelő részletét beillesztjük abba a honlapba, amibe a Flash mozi kerül. A fejlettebb HTML szerkesztő programoknak nincs szüksége a Flash által generált HTML kódra se, önállóan képesek az SWF megfelelő integrálására. Jó tudni, hogy a Flash mozi működése a felhasználó böngészőprogramjától és a lejátszó plugintől is függ. Arra pedig, hogy valaki a saját gépére milyen programokat telepít, hogyan konfigurálja őket, semmilyen hatással nem lehetünk. Sőt semmilyen feltételezéssel sem élhetünk. A tapasztalat szerint fel kell készülnünk a legegzotikusabb konfigurációkra és a legképtelenebb beállításokra is. Ezért hasznosak az olyan megoldások, amelyek képesek megállapítani a böngésző konfigurációt, a Flash Player meglétét, verzióját. Elegáns megoldásnak számít, ha a felhasználó kap valamilyen visszajelzést akkor, ha a lejátszóprogrammal gond van, ahelyett, hogy egyszerűen a Macromedia letöltőoldalára kerül. Ilyen szolgáltatásokat nyújt például a MOOCK FPI (Flash Player Inspector).

Forrás

Csánky Lajos - Multimédia PC-s környezetben

Nicola Perelli - Macromedia Flash

Utóirat

A Devnet.hu hasznos tippeket, ötleteket, és tutorialokat tartalmaz mindazoknak akiket érdekel a Flash.

A dokumentumom anyaga a Macromedia Flash 8.0 verziójára épül. A legújabb verzió már Adobe Flash 9.0 néven jelent meg.