BA3:Bérek

A Miau Wiki wikiből

Forrás

XLS

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Bér-teljesítményelemzés

A feladat előtörténete

Egy telekommunikációs területen működő cégnél a dolgozók munkabérének vizsgálata abból a célból, hogy melyek azok a tulajdonságok amelyek meghatározóbbak a kapott juttatások tekintetében.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A managerek alapvető célkitűzése a hatékonyság növelése, ezt az alábbi módon kívánják elérni:költségmegtakarítással,a döntések helyességének növelésével (objektivitás,több helyes döntés meghozatala),és végül hasonlóságelemzéssel azért, hogy a tulajdonságok fontosságát is felmérjék. A SWOT elemzésre épített hasonlóságelemzés objektív lesz, ezért SWOT analízist kell készíteni a munkavállalókkal és a vezetőkkel a lényeges tulajdonságok feltérképezésére.A vállalkozás profiljának megfelelően melyek azok a tulajdonságok, melyek leginkább vezetnek a hatékonyság felé.Ezzel egyidejüleg a legitim attributomok meghatározása, ezért a cég menedzsmentje elemzést végeztetett azzal a céllal,hogy a munkavállalók közül véletlenszerűen kiválasztott 7 dolgozó munkabérét mely attribútomok befolyásolják jobban, illetve ki az aki alulfizetett vagy túlfizetett munkavállaló. Az elemzést a következő szempontok figyelembevételével végeztem el: szakképzettség, szakmai tapasztalat, önálló munkavégzés, munkabírás, terhelhetőség, rugalmasság, lojalitás, megbízhatóság, kommunikációs készség, életkor és végül bruttó fizetés. A várható eredmények tükrében az alulfizetett dolgozók bérét béren kívüli juttatások formájában szeretnék kompenzálni. Ezzel a vezetőség célja egyrészt bérmegtakarítás lenne járulékok formájában. Másrészt szeretnék elkerülni a dolgozók közti bérfeszültségek kialakulását, illetve azt, hogy ne legyenek a munkavállalók elégedetlenek.Ezzel ösztönözni szeretnék dolgozóikat a nagyobb teljesítmény elérésére, és a minőségi munka elvégzésére ami által hatékonyságuk növelése is cél. A dolgozókat értékelniük kell a vezetőknek a különböző tulajdonságok és kompetenciák fontossága alapján.Ennek segítségével lehet kialakítani azt, hogy melyik munkavállalója preferáltabb a másiknál, ki milyen tulajdonság alapján kapjon több, vagy kevesebb bért. A hasonló kompetenciákkal rendelkező munkavállalók ne részesüljenek magasabb bérben, és az esetlegesen fellelhető ellentmondásokra is idejében fény derüljön.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

A feladatban használt adatok fiktívek. A dolgozói létszámból hét munkavállalót kiemelve készítettem el az elemzést a megadott kritériumok alapján.

Objektumok (sorok)

A vizsgálat 7 objektumot tartalmaz.(sorok: munkavállalók felsorolása 7 fő)

Attribútumok (X, Y oszlopok)

10 attribútomot tartalmaz (x,y oszlopok) 1.) Életkor (év): Minél idősebb egy munkavállaló annál nagyobb a tapasztalata, tehát aki idősebb az preferáltabb. A további tulajdonságokat 1-5 pontig terjedően értékeltem, minél magasabb a pontszám annál jobb. 2.) Kommunikációs készség: A munkatársakkal, felettesekkel, külső partnerekkel való kapcsolattartásban mennyire kommunikatív a dolgozó. 3.) Lojalitás: Mennyire tud azonosulni a vállalkozás által képviselt elvekkel, mennyire önfeláldozó a cég érdekeinek ügyében. 4.) Megbízhatóság: Mennyire lehet rá számítani. 5.) Munkabírás, terhelhetőség: Mennyire viseli el a terhelést a dolgozó, mennyi plusz feladatot, túlórát képes bevállalni. 6.) Önálló munkavégzés: A rábízott munkakör önálló elvégzése, a felmerülő problémák megoldása.Elengedhetetlen velejárója a szakképzettség. 7.) Rugalmasság: A változásokhoz, új dolgokhoz való alkalmazkodó képesség. 8.) Szakképzettség: A munkaköri követelményeknek való megfelelés. Mennyire naprakész a munkavállaló tudása, mennyire érti a szakmáját. A feladatba 1 pontot érnek a következő képzettségek:érettségi,felsőfokú szakképzettség,főiskola-egyetem,több diploma,nyelvvizsga, összesen: 5 pont szerezhető. 9.) Szakmai tapasztalat: Az adott munkakörben eltöltött évek száma, a munkavállaló eddigi munkahelyeit beleszámolva. 10.) Y attribútum: Bruttó fizetés (ezer ft/hónap)minél nagyobb annál jobb, motiváló hatása van a dolgozókra.

A feladat által érintett célcsoportok

A telekommunikációs területen működő vállalkozásnál dolgozó 7 véletlenszerűen kiválasztott munkavállaló. A bér és bérjellegű juttatások felosztására jogosult vezető. Külső szektorok, akik összehasonlítást szeretnének elvégezni egy igazságosabb bérrendszer kialakításához.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Elsősorban a rendszer olcsóságát, időtakarékosságát, biztonságos voltát és rugalmasságát emelném ki. Levonható konzekvencia: az egyes tulajdonságok milyen hatással vannak munkabérünk nagyságára.Segítségével feltárhatóak azok az ellentmondások, mely alapja lehet az igazságosabb bérezési forma kialakításának.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

1. Alap adattábla készítése, objektumok (munkavállalók)meghatározása. 2. Attribútomok meghatározása:életkor, kommunikációs készség,lojalitás,megbízhatóság,munkabírás-terhelhetőség,önálló munkavégzés,rugalmasság,szakképzettség,szakmai tapasztalat,bruttó fizetés. 3. Metaadatbázis létrehozása az alapadatok és az adatok tekintetében a cellahivatkozás módszerét alkalmazva. 4. Pivot tábla elkészítése, kimutatás varázsló segítségével. 5. Rangsor tábla előállítása az elkészült pivot táblából, sorszám függvénnyel. 6. Lépcsők tábla elkészítése, melyben a solver kimeneti paramétereit elhelyeztem. 7. CoCo tábla elkészítése, f-keres függvénnyel. 8. Solver ítélet, HA függvény segítségével.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

A CoCo táblázatból leolvasható a solver ítélet oszlop. A megkapott értékek szerint két munkavállaló Drótos Lenke és Veréb Gedeon kapja a felállított tulajdonságok alapján a megfelelő munkabért. Löwey Julia és Réz Dániel alulfizetettek, tehát az ő esetükben lehet szó béren kívüli juttatásokról, kompenzálásról. Három munkavállaló túlfizetett a megadott tulajdonságok tekintetében. A fontossági sorrend a CoCo táblázat szerint: 1. Kommunikációs készség 2. Munkabírás, terhelhetőség 3. Életkor 4. Szakmai tapasztalat 5. Rugalmasság 6. Megbízhatóság 7. Szakképzettség 8. Önálló munkavégzés 9. Lojalitás

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

A vezetők az értékelésből azt a következtetést vonhatják le, hogy 3 dolgozójuk túlfizetett.Ez azt jelenti, hogy esetükben a bér- és bérjellegű juttatások adása már nem javasolt, elvesztette a motiváló hatását, így ezen dolgozók munkájának hatékonyságát motivátor ( karrier, elismerés, dícséret) tényezőkkel lehetne javítani. Az alulfizetett munkavállalókat béren kívüli juttatásokkal lehetne tovább ösztönözni a nagyobb teljesítmény elérése felé. Ezen módszerekkel a vállalkozás optimalizálhatná a motivátor és a higiéniás tényezők arányát, mellyel mind a munkavállalói és a munkáltatói oldal is kölcsönösen jól járna.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A becslésnek az alapvető értéke 9-től - 63-ig terjed.A tulajdonság 7 dolgozót érint.A tulajdonságok minimum és maximum szorzata a becslés alapja.Ezt ki lehet bővíteni a vállalat teljes gárdájára, ez a maximum rangsor szerint a pontszorzat értékét is emelné. Az összesítés kalkulált kategóriái: 0-20 alulfizetett,21-29 normál,30-63 túlfizetett.A becsléshez kapcsolódó értékek a rangsor táblázat összesen értékeiből adódnak.Utólagos összevetés szerint lett megalkotva a becslés szerinti alulfizetett, normál és túlfizetett ponthatár. Ezzel szemben a hasonlóságelemzés a tulajdonságok fontossági sorrendje alapján az alábbi ítéletet hozta: Becslés alapján normál kategória: Réz Dániel (24),és Löwey Júlia (25)a hasonlóságelemzés CoCo szerint mindketten az alulfizetett kategóriába kerültek. Becslés alapján alulfizetett: Rokolya Margit (19)CoCo szerint túlfizetett lett 280.000,-Ft-al. Becslés szerint túlfizetett Veréb Gedeon (40)és Drótos Lenke(34) CoCo szerint mindketten a megfelelő bért kapják. A becslés és a CoCo által is túlfizetett kategóriába tartozik: Kanál Jolán(30) és Sugár Nándor(30). A fentiekből látszik, hogy megbízhatóbb a CoCo solver általi ítélet, mert a matematikai eredmények alapján olyan ítéletet is kihoz, amire egyszerű logikai becslés alapján nem is gondolnánk. Lásd Réz Dániel és Löwey Júlia tulajdonság becslése és a solver ítélet között ellentét van.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet