BA3:Telephelyek

A Miau Wiki wikiből

Forrás

XLS & XLS2

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Logisztikai telephely kiválasztása hasonlóságelemzés módszerrel

A feladat előtörténete

A mai világban meghatározó szerepet tölt be a logisztika, valamint az ellátási-lánc menedzsment. Mindezt bizonyítja az egyre növekvő számú logisztikai központok jelenléte hazánkban- gondoljunk a főváros vonzáskörzetére (Budaörs, Budakalász, Törökbálint, Üllő).

Felkeltette érdeklődésemet, hogy az adott telephely árát miként befolyásolják a telephely kiválasztásnál meghatározó tényezők. E kérdéskör akkor fogalmazódott meg bennem, amikor Termelés és szolgáltatás menedzsment tantárgy keretén belül a telephely választási stratégiákról tanultunk.

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

A logisztikai telephelyek kiválasztási stratégiájára számtalan szakirodalom létezik, melyek segítséget nyújthatnak a logisztika vezetőknek. A helykiválasztás stratégia fő célja az elhelyezésből eredő előnyök kihasználása, és a költségek minimalizálása. Az optimális kiválasztásnál mind a kvalitatív (munkaerő tulajdonságok, helyi környezet imázsa, adottsága, politikai stabilitás, infrastrukturális adottságok), mind a kvantitatív tényezők (telek ára, munkaélküliség, bérek, regionális támogatások, vámok) meghatározó szerepet játszanak.

Chikán (2006) szerint: "... probléma vizsgálatának első lépése, hogy azonosítsuk azokat a telephelyet meghatározó tényezőket, melyek relevánsak lehetnek a döntés szempontjából." Chikán a súlyozott pontszám módszer alkalmazását javasolja.

  • A módszer lépései:
    • meghatározzuk az alternatív telephely-lehetőségeket
    • meghatározzuk a döntést befolyásoló tényezőket
    • befolyásoló tényezők mellé súlyt rendelünk (fontosságnak megfelelően)

A tényezők között kvalitatív jellemzőket is megtalálunk. Úgy gondolom, nagy összegű telephely létesítésnél fontosabbak a számok, költségek (kvantitatív tényezők). Valamint a súlyozás problémája. A súlyokat (fontossági sorrendet) mi alapján alakítsuk ki? Ez a döntéshozó szubjektív, saját véleménye. Azaz ahány ember annyi sorrend alakulhat ki a tényezők fontosságát illetően. A módszert alkalmazva kiderült, hogy a szubjektív súlyoktól függően az optimális telephely-választás(a súlyozott rangsor) megváltoztaható. A számításaim során az "A" város győzött, de a súlyok módosítása után a "C" város került előre. Ha ezt a módszert alkalmaznánk, nem lehetne egy város mellett érvelni, nem születne egyértelműen első helyezett.

Véleményem szerint hasonlóságelemzéssel gyorsabban és egyszerűbben megoldható a probléma. A legfontosabb (legköltségesebb) jellemzőket vizsgáltam meg. A feladat megoldása során a kvantitatív, azaz mérőszámokkal leírható szempontokat vettem figyelembe.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adatok, melyekkel dolgoztam a valóságnak megfelelnek, de anonimak. Az interneten, illetve a helyi önkormányzatok honlapján nem találtam megfelelő adatbázist a feladatomhoz.

Attribútumok

  • föld, telek ára
  • munkaerő bérköltsége
  • munkanélküliségi ráta
  • nyersanyag költség
  • helyi, iparűzési adó
  • közművesítés költségei

Objektumok

A, B, C, D, E városok.

A feladat által érintett célcsoportok

Az elemzéssel azoknak a logisztikai munkatársaknak, illetve döntéshozóknak szeretnék segítséget nyújtani, akik új telephely kiválasztása, illetve új telephely-beruházás előtt állnak. Ha a logisztikai cég rendelkezésére állnak a lehetséges területek -táblázatban szereplő paraméterek szerinti- adatai, akkor a hasonlóságelemzés módszerének alkalmazásával választ kaphatnak arra, hogy a telephely (telek) ára valóban arányos az értékével.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Feladatommal a fentiekben említett célcsoportnak szeretnék segíteni abban, hogy a felmerülő telephely-megválasztási probléma esetén a megfelelő módszerrel rendelkezzenek, ezáltal időt, továbbá pénz takarítsanak meg. Ezenfelül az informatikai alkalmazással gyorsabb, precízebb és dinamikusabb (adott körülményhez módosítható)munkavégzés valósítható meg.

Természetesen ez egy lehetőség a probléma megoldására. Hiszen vannak, akik a kvantitatív mutatók mellett a minőségi, szubjektív (terület imázsa, munkaerő tulajdonságai) véleményekre is kíváncsiak.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Mint már korábban említettem adataim fiktívek, azonban próbáltam valósághű számadatokat feltüntetni. A következő lépésekben jutottam el a feladat megoldásához:

  • Főbb attribútumok kiválasztása

Kiválasztottam azokat a fő szempontokat, amelyek befolyásolják a telephely árát.

  • Meta-adatbázis létrehozása

Az adatokat egy táblázatba foglaltam könnyebb áttekintés érdekében.

  • Pivot táblázat

A táblázat segítségével összesítést (kimutatást) tekinthetünk meg.

    • Összeg/Érték

Az adtokat láthatjuk összesítve ebben a táblázatban.

    • Darab/Érték

A táblázatban mindenhol az 1-es érték szerepel. Ez bizonyítja azt, hogy az Összeg/Érték táblában minden cellához egy érték tartozik.

  • Rangsorolás

A Sorszám függvénnyel az értékeket sorba állítottam az adott attribútom-csoporton belül. A rangsor táblában felállított rangsor-lista alapján a solver függvényben megadott korlátozó feltételek figyelembe veszik a megállapított rangsort.

  • Solver

A bővítménykezelő "mi lenne, ha?" segítségével az optimális értékű objektumot kerestem.

  • Tényadatok-becsült adatok összevetése

Végül összehasonlítottam a kapott értékeket (ár-érték arány a vizsgált területekre vonatkozóan).

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

Az elemzésből a következőkre jutottam. "C", "D" és "E" városnál 0 az eltérés, azaz megfelelő áron adják a telket (az ár és érték arányos). Az első kettő városnál ("A" és "B") azonban eltéréseket tapasztaltam, mind pozitív, mind negatív irányba. Az "A" város telek-árát 1500 Ft-tal drágábbnak ítelte, "B" városét pedig ugyanennyivel olcsóbbnak becsülte az alkalmazott függvény. A különbségek nem elhanyagolhatók, hiszen ezt az árat még fel kell szorozni a terület nagyságával (négyzetméter), ami egy logisztikai központ létesítésénél nem kis számot jelent. 1 ha méretű telek esetében ez közel 15 millió forint többletköltséget jelenhet.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Vizsgálatom során arra a következtetésre jutottam, hogy az öt város közül háromban arányos a telephely ára a tényleges értékével. Bár a rangsorolás táblazatból nem erre az eredményre számítottam. Ha első helyezettet kellene hirdetnem, a "A" város lenne az. Hiszen ennél a városnál a becsült érték magasabb a ténylegesnél, így olcsóbban juthatnak hozzá a telekhez. Ezáltal jelentős összeget takaríthatnak meg, amely arányos a potenciális telephely nagyságával.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Korábban meghatározó szerepet játszottak a telephely megválasztásában az egyes kikötővárosok, kereskedelmi útvonalak. Napjainkban egyre bővült a helykiválasztási szempontok köre, amelynek segítségével egyre szélesebb körű és precízebb elemzéseket végezhetünk.

Napról-napra jönnek létre az újabb és újabb logisztikai központok. Ezekben a beruházásokban gyorsan kell dönteni, közben a költségeket a minimálisra kell leszorítani. A hasonlóságelemzésemmel segíteni szeretnék azoknak, akik időt és pénzt szeretnének megtakarítani telephely-kiválasztás előtt.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

HA helyi adók >= 600 forint/naptári nap ÉS közművesítés költség >= 320000 forint ÉS munkaerő bérköltségek >= 70000 forint ÉS munkanélküliségi ráta >= 9 % ÉS nyersanyag költségei (fa)>= 1300 forint/m3 AKKOR telek ár becsült értéke 13000 és 18000 forint között várható.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

nyilatkozat és kitöltési segédlet

Chikán Attila-Demeter Krisztina: Az értékteremtő folyamatok menedzsmentje, Termelés, szolgáltatás, logisztika, Aula Kiadó 2006