BA3:vaillant
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
10 féle Vaillant márkájú fali kombikazán összehasonlítása hasonlóságelemzéssel, a leglényegesebb paraméterek figyelembevételével.
A feladat előtörténete
A régi, mára már rossz hatásfokú kazánunk lecserélésére készülünk, a drasztikusan növekvő gázár miatt ez egy a családi kasszát is komolyan érintő kérdés. Mindenképpen a Vaillant márkát preferáljuk, mert amellett, hogy számunkra is bevált, gázszerelő ismerősünk is ezt ajánlotta.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A szükséges adatokat az internetről szereztem a cég magyar nyelvű honlapjáról.(www.vaillant.hu) A környezet adottságai miatt, a cég azon fali, kombikazánjait vizsgáltam, melyek nem csak a fűtési rendszert képesek ellátni, hanem emellett a lakás melegvíz-szükségletét is. Az összehasonlításom alapjául szolgáló paramétereket a számomra legfontosabb szempontok határozták meg. Fontosnak találtam a probléma megoldását, ugyanis még nem találkoztam egy ezen a vonalon mozgó összehasonlító rendszerrel, az emberek vásárlási döntésük meghozatalakor pusztán az árat és még 1-2 tényezőt, pl. a teljesítményt tudják figyelembe venni, de egyéb fontos, el nem hanyagolható tényezőket nem, mint például az égés melléktermékeként keletkező füstgáz hőmérsékletét és tömegét, pedig egy alacsonyabb károsanyag-kibocsátású készülék nem csak környezetkímélőbb, de jobb hatásfokú is. Ezen elemzés nélkül egy középkategóriás kazánt választanék(turboTEC plus 202), mert az már talán elég lenne arra, hogy nem túl hosszú idő alatt megfelelő hőmérsékletűre felfűtse a lakást. A készülék végülis a középmezőnyben végzett, de a feltételezhető hatásfok szempontjából hátsók helyezést ért el, ez viszont az első döntésemet megkérdőjelezi, mert lehet, hogy ugyan kb. 50 ezer forinttal kevesebbet kell fizetnünk a beruházáskor, de ez a pénz 1-2 tél alatt egy jobb hatásfokú készülékkel is megspórolható, sőt, hosszú távon kifizetődőbb azt választani.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
A Vaillant cég magyar nyelvű honlapján részletes leírást találunk minden egyes készülékükről, a felhasználóitól- egészen a tervezői szintig. Vaillant.hu
Objektumok (sorok)
A sorokban az elvárt feltételeknek megfelelő, 10 különböző típusú kazán szerepel:
- atmoTEC pro
- turboTEC pro
- atmoTEC plus 200
- atmoTEC plus 240
- atmoTEC plus 280
- turboTEC plus 122
- turboTEC plus 202
- turboTEC plus 242
- turboTEC plus 282
- ecoTEC pro
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Az oszlopokban pedig ezen kazánok 9 különböző paramétere (mértékegységgel):
- Nettó Listaár (Ft)
- Teljesítmény (kW)
- Melegvíz mennyiség (liter/perc)
- Keringtetett vízmennyiség (liter/óra)
- Min. füstgáz hőmérséklet (°C)
- Max. füstgáz hőmérséklet (°C)
- Min. füstgáz tömegáram (g/s)
- Max. füstgáz tömegáram (g/s)
- Súly (kg)
A feladat által érintett célcsoportok
Mindazon (gáz)kazánra és radiátorokra épülő, önálló fűtési rendszerrel rendelkező háztartások, melyek a közeljövőben tervezik új kazán vásárlását.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Az egyes kazánok adott tulajdonságait összevetve kikövetkeztethetjük, hogy melyiket lenne érdemes jelenlegi árán megvásárolni. A Hasznosság ebben az esetben nehezen mérhető, mert egy elavult készüléket cserélünk le, így nagy valószínűséggel bármelyik kazán jelentősen csökkentené a jelenlegi gázfogyasztást, viszont mivel csak egy készüléket vásárolunk, ezért nem tudjuk egy másikkal összehasonlítani. A régi készüléknek viszont nem csak, hogy hiányosak a gyári adatai, de annak elöregedésével sok lényeges paramétere megváltozhatott.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
1.) Első lépésként feladatom volt az (internetről való) adatgyűjtés, az adatok szelektálása, rendszerezése, majd táblázatba foglalása --> ADAT tábla
2.) Az Adatokból kimutatásvarázsló segítségével létrehoztam egy PIVOT táblát
3.) Ezek után elkészítettem az Alapadatok táblát a PIVOT tábla segítségével.
4.) Következő lépésként sorszámfüggvény segítségével elkészítettem a Rangsorszámok táblázatot, ami az Alapadatok tábla helyezés szerinti értékeit tartalmazza. (megmutatja, hogy egy objektum egy adott attribútumon belül milyen helyezést foglal el). A tábla alján meghatározzuk az egyes attribútumok irányait is. Ez arra szolgál, hogy az adott attribútumokon belül a kisebb (irány=1) vagy a nagyobb (irány=0) értéket tekintjük jobbnak.
5.) Ezt a lépcsők tábla létrehozása követte. Ebbe a táblába kerültek a solver lefuttatása után annak kimeneti paraméterei.
6.) A Coco tábla elkészítése következett az FKERES függvény segítségével. Ezáltal megkaptam, hogy az egyes attribútumok milyen mértékben járulnak hozzá (Forintban) az egyes objektumok árához, így kapjuk a becsült árakat. A becsült árakat kivontam a valódi árakból, majd az így kapott eltéréseket négyzetösszeg függvény segítségével összegezztem. Ezt követte a solver (akár többszöri) lefuttatása, melynek célja, hogy az eltérések minimalizálódjanak, s így azok négyzetösszege a lehető legközelebb kerüljön a nullához.
7.) A hasonlóságelemzés eléggé kiegyensúlyozott eredményt hozott, következett a COCO STEP. Itt minden egyes objektum esetében veszünk egy minimális (0 Ft), illetve egy eltúlzottan magas árat (az egyes objektumok árának 10szeresét vettem alapul), majd így, összesen 10*2 alkalommal lefuttattam a solvert.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
A vizsgált 10 kazán közül 6 értéke mondható kiegyenlítettnek, emellett 2-t olcsónak, 2-t pedig drágának találtam.
- Olcsó - atmoTEC plus 280; turboTEC pro
- Értékarányos - atmoTEC plus 200; atmoTEC plus 240; ecoTEC pro; atmoTEC pro; turboTEC plus 122; turboTEC plus 202
- Drága - turboTEC plus 242; turboTEC plus 282
A legjobb döntés az atmoTEC plus 280, vagy a turboTEC pro készülék megvásárlása lehet, az előbbi mellett szólhat az, hogy nagy mennyiségű vizet képes keringetni, teljesítményben és előállított víz mennyiségében is első, az utóbbihoz viszont a pénztárca szűkössége esetében (igényinkből némiképp leadva) az előző árának kétharmadáért hozzájutunk.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az elemzés célja, miszerint összefüggéseket kerestem egy cég (Vaillant) többféle teljesítményű, és hatásfokú kazánja, valamint azok árai közt, teljesült. Sikerült megkülönböztetnem drágább, ár/érték arányos és olcsóbb kategóriájú készülékeket is. Az eredmények a vásárlásban való döntésben mindenképpen segítséget nyújthatnak. Előzetes megítélésem módosult, a vizsgálódás egy ár-érték arányos készülékről egy olcsónak mondható felé terelt, mely ugyan az elsőtől kb. 10%-kal drágább, de mint kiderült, érdemes rászánni a különbözetet.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Az általam felállított KO kritériumok elég tágnak mondhatóak, mert ha mondjuk valakinek kifejezetten nagy teljesítményű, kéményszükséglettel rendelkező kombikazánra van szüksége, vagy mondjuk sok meleg vizet akar előállítani, lehetőségei 1-2 készülékre korlátozódnak, szóval mondhatni a választása adott. Emellett ha valaki esetleg a Buderus, vagy más gázkazánoktól sem határolódik el, további vizsgálódásra van szüksége.
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
A lépcsős függvény segítséget nyújt adott atrribútumokkal rendelkező gépkocsik összeállítására, megmutatja, hogy adott tulajdonság milyen mértékben befolyásolja az árakat. Valamint megadja adott ár mellett milyen tulajdonságokat kell, hogy tartalmazzon a vizsgált objektum.
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Feladatterv:COCO:000_minta