Babysitter
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
http://miau.gau.hu/oktatas/2012tavasz/hr.xls
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Norvégiába jelentkező babysitterek közül a legalkalmasabb jelölt kiválasztása.
A feladat előtörténete
Norvégiában élő, dolgozó anyaként fontosnak tartom, hogy a társadalom magas elvárásainak megfelelni vágyó szülőnek is legyen lehetősége a gyermeket biztonságban tudni. Nálunk nincsen bölcsödei szolgatatás így gyermekeink felügyelete babysitterek ill. nanny-k által oldható meg.
A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája
Ezt az ötletet új munkahelyem ihlette, amely az Adecconal van mint personal consultant. Feladataim közé fog tartozni interjúztatás, munkaerő-közvetítés. Mivel kisfiam most másfél éves ezert személyesen érint az a kihívás, hogy hogyan lehet családot és teljes idejű munkát egyszerre végezni. Számomra az a legfontosabb tényező a kiválasztás során, hogy a babysitter rendelkezzen olyan tulajdonságokkal, amelyek feltétlenül elengedhetetlenek ahhoz, hogy Norvégiában tudja ellátni feladatait.
Az általam felállított sorrend:
- Berta Jánosné
- Dudás Zsáklin
- Kiss Béláné
- Varga Judit
- Marics Pálma
Ezt a sorrendet a szimpátia és a tulajdonságok pontozással történő meghatározása alapján állítottam fel. Ez a sorrend azért nem megfelelő, mert nem mutat rá arra, hogy a fizetési igények mennyire vannak összhangban az adott, számomra fontos tulajdonságokkal. A hasonlóságelemzéssel készített tábla viszont segít annak eldöntésében, hogy melyik babysitternek reális a fizetési igénye.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az attribútumok meghatározása nem volt könnyű, hiszen rengeteg dolgot kell figyelmembe venni egy babysitter kiválasztásánál. Ide valami olyat kellene írni, hogy az interneten nézegetted az álláskeresők hirdetéseit (akik külföldön szeretnének munkát vállalni) és az ott megadott adatokból készítetted el a táblázatot. Konkrét mértékegységet sem minden esetben tudtál megadni. (Ezért írtuk a szinteket, számmal beazonosítva).
Az internetes álláshirdetéseket böngészve olyan hirdetőket kerestem, akik külföldi munkára jelentkeztek. Az ott talált adatok alapján készítettem el a táblázatot. Konkrét mértékegységet nem minden esetben tudtam megadni , ezért saját kritériumaim szerint szinteket határoztam meg (pl: szakképzettség, nyelvtudás, iskolai végzettség). A kiinduló adatbázisomban több álláskereső adata szerepelt, de a KO feltétel miatt 5 hirdető maradt az adatbázisban.
KO feltétel : norvég vagy angol nyelvtudással rendelkezzen.
Objektumok (sorok)
Objektumok megnevezése
- Varga Judit
- Kiss Béláné
- Marics Pálma
- Berta Jánosné
- Dudás Zsáklin
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Attribútumok:
- X1 jogosítvány, mértékegység: 1/0 ( ha van 1, ha nincs 0 ), irány: 0 ( előnyt jelent a munkakör ellátásához )
- X2 szakképzettség, mértékegység: szint, irány: 0 ( mert a magasabb szakképzettség előnyt jelent )
- X3 szakmai tapasztalat: mértékegység: év, irány: 0 ( mert a hosszabb gyakorlati idő előny jelent )
- X4 nyelv tudás: mértékegység: szint, irány: 0 ( mert a magasabb nyelvtudás előny)
- X5 iskolai végzettség: mértékegység: szint, irány: 0 ( mert a magasabb végzettség előny)
- Y fizetési igény: mértékegység: Ft.
A feladat által érintett célcsoportok
- Kisebb és nagyobb munka-közvetítessel foglalkozó cégek akik egyik specializációja az a babysitter közvetítés.
Azért Ők az érdekeltek, mert a Norvég családok csakis közvetítőkön keresztül bérelnek babysittereket.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Reményeim szerint megoldást találok arra, hogy minél rövidebb idő alatt megtaláljuk azt a személyt, aki tud segíteni olyan családoknak akik babysitter segítsége nélkül nem tudjak ellátni a munkájukat és a gyermekeik gondozását. Jó kiválasztás esetén a család egy olyan " családtagot" kaphat, aki hosszútávon lehetővé teszi az anya gyors visszacsatolását a munkaerőpiacra miközben a gyermekek szükségletei is ki vannak elégítve.
A munkaerő közvetítő cég költségei, ha saját erejéből válassza ki a jelölteket:
- Hirdetések feladása: 45.000 Ft/hó
- Meghallgatással kapcsolatos plusz költségek: 30.000 Ft/hó
- Adatok feldolgozás: 20.000 Ft/hó
És rengeteg idő, amíg az összes jelölttel személyesen elbeszélget.
Ha az első választott nem válik be, az akkor egyéb költségeket vonhat maga után, hiszen akkor újabb babysittert kell kiválasztani a célra. További hasznosság: idő és energia, amit az újabb kereséssel, hirdetéssel, felvételiztetéssel kell tölteni! Az általam készített program bérbevételének költsége : 50.000 Ft/hó. Ha megvásárolja a programot, akkor 1.000.000 Ft a költség, amely így 10 hónap alatt „behozza” az árát.
Tehát, ha csak 1 munkaerő közvetítő cég bérli a terméket, akkor is éves szinten a tervezett hasznosság számomra 600.000 Ft, ill. megvásárlás esetén 1.000.000 Ft.
Állapotkülönbségek
- a jelölt kiválasztására fordított idő rövidebb
- a legmegfelelőbb jelölt a megfelelő helyre
- költségek jelentősen csökkennek
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A feladat megoldásának lépései:
- Az adatok kigyűjtése a internetről
- Adatbázis készítése a kigyűjtött adatok alapján (adat munkalap A3-H33)
- Pivot tábla készítése (meta munkalap: A3-G9)
- Sorszámozás készítése a meglévő adatokból (meta munkalap: A13-U19)
- COCO tábla készítése
- COCO 2 tábla készítése
- Az internetről begyűjtött információk alapján létrehoztam egy adat nevű táblázatot, ami konkrétan tartalmazza a jelölteket és a szempontokat, ami alapján történik a kiválasztás, pontos mértékegységgel ellátva.
- Az alaptáblázatból létrehoztam a meta táblázatot. (darab/érték, összeg/mennyiség).
- A megadott irányoknak megfelelően létrehoztam sorszám függvénnyel egy rangsort, ami számomra fontos tulajdonságok alapján sorba rendezte a jelölteket.
- Ebből kiindulva elkészítettem a Coco táblát, ami alapján lehet majd következtetést levonni, hogy ki a legalkalmasabb. Ez a futtatás nem hozott megfelelő eredményt, 0 értéket kaptam, így mégegyszer kellett futtatnom szakképzettség, jogosítvány attribútumokra. A coco2 munkalap tartalmazza a végleges eredményt.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- Kiss Béláné
- Marics Pálma
- Dudás Zsaklin
- Varga Judit
- Berta Jánosné
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A hasonlóság elemzés és saját módszerrel történő elemzés eredményei eltérőek. Az elemzés alapján a legmegfelelőbb jelölt Kiss Béláné lett, míg a kitöltött kérdőív adatai alapján Berta Jánosné. A jelölt bérigénye sem biztos hogy tükrözi a valóságot. Úgy gondolom, hogy az elemzés alkalmazása pontosabb és biztonságosabb képet ad a jelölt valós tulajdonságairól és bérigényéről. A hasonlóság elemzési módszer rendszeresítésével a közvetítő cég munkája könnyebb és objektívabb a döntéshozatal.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A táblázat adatait figyelembe véve (coco2 munkalap, I78:J83) az lett a kiválasztott munkavállaló, akinél "hiteles' és "kedvező bérigény" megjelölést kaptam. A "nem hiteles" objektumoknál a sorrendet a kedvezőbb bérigény határozta meg. A "nem hiteles" és "túlzó bérigényű" jelölt végzett a sorrendben az utolsó helyen.
A munkaerő közvetítő cégek számára hasznos lehet egy ilyen program megvásárlása ill. bérlése. Így kiszűrhetők a legalkalmasabb jelöltek. A felvételi folyamat költségei csökkenthetők és maga az eljárás gyorsabbá válik. Az állandó költség egy hagyományos felvételi eljárás során 95.000 Ft/hó. Ez nőhet a hirdetések újbóli feladásának költségével, ami 45.000 Ft/hó. Ezzel szemben a havi költségek 50.000 Ft/hóra csökkennek a termék bérlésével, ami jelentős (45.000 Ft-os) megtakarítást jelent. Az általam kiválasztott kritériumok bővítése a konkrét igényeknek, elvárásoknak megfelelően történhet a program módosításával. A cégek bevételei tovább nőhetnek, ha a megfelelő babysittert több alkalommal választja a család vagy hosszabb időre alkalmazza.
Az elemzéssel a közvetítő cég hatékonyan tudja kiválasztani az ideális jelölteket, már a kiválasztási folyamat során jelentős költségcsökkentést ér el, nem beszélve arról, hogy a megfelelő kiválasztással a várható nyeresége is magasabb lesz.