Business Reengineering
A Miau Wiki wikiből
Magyar megnevezés: Üzleti folyamatok újjászervezése
Tartalomjegyzék
Történeti modul
- 1996: "Az üzleti, vállalati folyamatok alapvető újragondolása és radikális átszervezése drámai javulás elérése céljából, a szervezetek olyan lényeges teljesítménymutatóiban, mint a költség, a minőség, a szolgáltatás és a gyorsaság." [1]
- 2000: "Az újraszervezés (BPR) a vállalati folyamatok alapvető újra átgondolása és radikális átszervezése, abból a célból, hogy a vállalat teljesítménye drámaian növekedjen olyan tényezők tekintetében, mint a költségek, a minőség, a szolgáltatás, és a gyorsaság. Az üzleti folyamatok újraszervezésének középpontjában a gondolkodás folyamatos felülvizsgálata áll, a meglévő tevékenység alapjául szolgáló elavult szabályok azonosítása és elvetése. Ahhoz, hogy a vállalatok az egyre szigorodó gazdasági környezetben helyt álljanak, sőt fejlődjenek, képesnek kell lenniük arra, hogy keresztül, sőt túltekintsenek funkcionális szervezeteiken, egészen a folyamatokig, feltárva azok mélységeit." [2]
- 2004: "A BPR az 1990-es évek egyik legfontosabb új menedzsment módszere volt.A BPR a meglévő vállalati folyamatok felváltása olyan új folyamatokkal, amelyek az informatika által nyújtott lehetőségekre épülnek.A BPR mindig a szervezeti egységek sorozatán átívelő keresztfunkcionális vállalati folyamatok (tevékenységláncolatok) teljes egészét vizsgálja, sohasem egy kiragadott szervezeti egység funkcionális tevékenységét (a folyamat egyetlen láncszemét) önmagában.A BPR az informatika kreatív alkalmazására épít, amely korábban sohasem látott lehetőségeket nyújt újfajta munkafolyamatok kialakítására a meglévő folyamatok változatlan formában való „számítógépesítése” helyett." [3]
- 2005: "A BPR megoldást kínál a hagyományos vállalatnak az újfajta szemléletmód elsajátítására és alkalmazására. Ezáltal olyan szinergiák jönnek létre a vállalaton belül, melyek a teljesítmény drámai növekedését eredményezik, így kedvezően hatnak a vállalat versenyképességére és jövőbeni kilátásaira is. Az üzleti folyamatok újraszervezése sokat ígérő, de mindig fájdalmas út. A módszer lényege éppen az, hogy elvet mindenféle apró teljesítménynövelésre törekvést, és radikális változást irányoz elő a munkaszervezésben és a vállalati felépítésben. A vállalat alapvető működési mechanizmusára helyezi a hangsúlyt, és a "hogyan" helyett a "mit" és "miért" kérdésekre keresi a választ. Nem elégszik meg kis eredményekkel, drámai javulást tűz ki célul. Legfontosabb ismérve, hogy a vállalat tevékenységét folyamatokra, nem pedig részfeladatokra építi fel. A BPR-ben fontos szerepet játszik az információs technológia." [4]
Ontológiai modul
- "ez egy" kapcsolattípus:
- radikális (jelző)
- folyamatelemenkénti (jelző)
- "van neki, része a címszónak" kapcsolattípus:
- újraszervezés
- áttervezés
- elemzés
- teljesítménymutató
- workflow
- működésfejlesztés
- RVA:Real Value Added - valódi értéknövelés
- BVA:Business Value Added - üzleti értéknövelés
- NVA:No Value Added - nincs értéknövelés
- "a címszó része valaminek (a címszóval egyenrangú fogalmak)" kapcsolattípus:
- SAP:Integrált Vállalatirányítási Rendszer (BPR, modul, rendszer, termék, alkalmazás, módszer)
- BPM:Gazdasági Folyamatmenedzsment (BPR, ERP:Enterprise Resource Planning - Erőforrástervezés)
- munkafolyamat módszer (BPR, PQM: Process Quality Management - Folyamatközpontú Minőségmenedzsment)
- vállalati teljesítménynövelő módszer (BPR, munka kiadása - outsourcing, munkamegszüntetés, TQM: Total Quality Management - Teljes körű Minőségirányítás)
- értéklánc (BPR, input, output)
Ellentmondások és vitatott kijelentések modulja
- 1999: "Varázsmódszernek" hitt alkalmazás-e a BPR? Sokak által még ma is annak hitt megoldás, viszont az alkalmazása előtt meg kell ismerni a különböző módszertani lehetőségeket, az alkalmazásban rejlő veszélyeket és kockázatokat, és természetesen a sikerhez vezető utat is. A BPR filozófiájának és módszereinek alkalmazása a kudarcok ellenére is hatékony lehetőség, amelynek tudatos, az adott vállalati kultúrához és körülményekhez illesztése nagy valószínűséggel sikerre vezet.
- 2004: A BPR az informatika kreatív alkalmazására épít, amely korábban sohasem látott lehetőségeket nyújt újfajta munkafolyamatok kialakítására a meglevő folyamatok változatlan formában való "számítógépesítése" mellett. - Egyes szerzők arról kezdtek értekezni, hogy informatika nélkül is lehet BPR-t csinálni, illetve az informatikát csupán alárendelt eszközként használva. A módszer névadói ezekre a véleményekre azt válaszolták, hogy a BPR elnevezést ők kimondottan az informatika által lehetővé tett folyamat-átalakítás jelölésére találták ki, aki mást csinál, adjon neki más nevet.
Definíciós modul
- A BPR definíció szerint üzleti folyamatok analízisének és tervezésének egy bizonyított módszertana, amely a gépek és az infrastruktúra helyett a működési módok radikális átalakítására irányul.
- A BR célja a vállalkozások alkalmazkodóképességének és eredményességének javítása az át- és újraszervezés révén. Újszerûsége három komponensre vezethetõ vissza:radikalitás a változások mértékében, információtechnológiára való támaszkodás, az üzleti folyamatra, mint egységre való koncentrálás.
- A BR tipikus lépései: A gazdasági víziók és célkitűzések feltérképezése. A módosítandó üzleti folyamatok kiválasztása. Létező folyamatok felmérése, tanulmányozása, tipikus hibák megelőzése, meglévő elemek újrahasznosítása. Alkalmas üzleti szoftverrendszer és információs technológia kiválasztása.
Tesztkérdések modul
- Igaz-e, hogy az újraszervezés radikális változásokat idéz elő minden vállalat életében? (Igaz, mivel pl. az újraszervezés gazdasági eredményei mellett jelentős változásokat hoz létre a szervezeti életben is, mivel ezáltal akár módosulhatnak a tevékenység alapelemei is.)
- Igaz-e, hogy az üzleti és munkafolyamatok menedzselése által a munkatársak kulcsfontosságú információkhoz juthatnak? (Igaz, mivel ennek révén jobban megérthetik, hogy hogyan illeszkednek egymáshoz a feladatok és a folyamatok, az adott munkaszakasz hol helyezkedik el a munkafolyamatban, és akár azt is, hogy hogyan lehet eljuttatni az információkat a megfelelő helyekre.)
Ajánlott irodalmak modulja
- Raffai Mária dr.:BPR - Üzleti Folyamatok Újjászervezése, módszertanok, sikertényezők, kudarcelemek [5],
- Raffai Mária dr.:RTEBP újjászervezési módszertan - Hazai üzleti kultúrákra adaptált modell [6],
- Raffai Mária dr.:BCP üzletmenet-folytonosság biztosítása Megelőzési, felkészülési és helyreállítási terv
[7],
- Pisartsov Andrei: Vállalkozásfejlesztés az Interneten Oroszországban [8],
- Michael Hammer, James Champy: A vállalati folyamatok újraszervezése - Business Process Reengineering [9],
- Michael Hammer, James Champy, Patricia Künzel: Die Radikalkur für das Unternehmen [10],
- Sánta Tibor: Létezik-e BPR? [11],
- Bagoly Tímea: A vállalatirányítási integrált információs rendszerek és fejlődésük, avagy hogyan támogatja az információs rendszer a beszerzést a Chinoin Gyógyszer és Vegyészeti Termékek Gyára Rt-ben[12],
- Dr Pataki Béla: Változásmenedzsment[13]