Csatlakozorendeles
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Algoritmizált vs. szakértői becslés csatlakozórendelésnél
A feladat előtörténete
Igazolni szerettem volna tényekkel érveimet, mely szerint nem lehet egy 120k Eurós raktárkészletet csupán a már több éve ott dolgozó "szakértők" prognózisára alapozni. Feladatom volt a cégnél a raktárkészlet-optimalizáció, melyet nem ezzel a módszerrel oldottam meg, azonban igazolni állításaimat könnyedén tudtam feladatommal. 10 csatlakozót emeltem ki a cikktörzsből, köztük a két legjobban fogyó terméket (Rastelli és Manuli), a becslést pedig a Manuli csatlakozóra hegyeztem ki, de előtte megkértem a kollégát, hogy becsülje meg a rendelési mennyiséget 2012 Január hónapjára a rendelkezésre álló adatokból. Ezt a becslést 3mp gondolkodási idő után meg is tette, 475 db-ot jelzett előre, hiszen ötvenesével viszik a vevők.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Ha nem ezt a módszert alkalmazom, valószínűleg a szokásos módon, a fogyást figyelembe véve rendelek. Ezt 275-ben állapítottam meg a histórikus adatok alapján (A8:M9). Nem állítom, hogy logisztikai szempontból ez hibás módszer, de vélhetően nem a legmodernebb felfogást tükrözi, de az innováció jelentőségét elsősorban a két termék egymásrahatásában látom, azaz az új módszernek figyelembe kell vennie azt, hogy egymást kiegészítő termékekről van szó és az MPQ-t is (minimum package quantity).
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Az alapadatokat a J.D. Edwards nevű ERP-ből érthető nyelvre fordítva a bevételezési napló alapján nyertem ki 12 hónapra visszamenőleg.
Objektumok (sorok)
Egymást helyettesítő M18x1,5 és M20x1,5 csatlakozók, melyek közül a két legjelentősebb fogyással a Manuli és a Rastelli gyártók termékei bírnak. Felsorolásszerűen:
Manuli M 18x1,5
Rastelli M20x1,5
Hoi-young M20x15 sz.
Singtin Ho M18x1,5 t.
Parker M 18x1,5
Hydex M 18x1,5
Optimit M 18x1,5
Agroster M 20x1,5 Kúp
Hutchinson 20x1,5 sz.
HEBU 20x1,5 F.
Attribútumok (X, Y oszlopok)
2011.01.10
2011.02.10
2011.03.10
2011.04.10
2011.05.10
2011.06.10
2011.07.10
2011.08.10
2011.09.10
2011.10.10
2011.11.10
2011.12.10
Az egyszerűség kedvéért a 2011. év hónapjainak mindig a 10. napját adtam meg, növekvő sorrendben, a rendelések feladásának dátumaként. Ceteris- Paribus elv ez esetben nem érvényesül. A mezőgazdasági és egyéb ipari teljesítmények megnövekedett trendjeit nem tekinthetjük tendenciózus változásoknak, ez alapján ugyanis az aratási időszakban és a beruházások megkezdésének idején megnövekedhetnek az "y" értékek, de ezt az időtényező szűkössége miatt nem fogom tudni bizonyítani.
A feladat által érintett célcsoportok
Logisztikai koordinátor, kereskedelmi vezető
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A szubjektív és a hasonlóságelemzési módszer költségeiket tekintve nem mutatnak eltérést, ugyanis az idő az egyetlen faktor, amiből az utóbbi többet igényel, ám mivel nem rezsi órabérben számolják az irodai dolgozók bérét, így okafogyott volna erről szóló számításokba bonyolódnom. Előnyként lehet felróni a hasonlóságelemzés dicsőségfalára az adatvagyont, ami egy egyszerű lekérdezés után rendelkezésünkre áll és egyéb kérdésekre (legyen az látens, vagy gyakran felmerülő kérdés) adhat választ, míg egy szakértői vélemény másodpercek töredéke alatt fogalmazódik meg egy a hasonlóságelemzésnél sokkal bonyolultabb rendszerben, tapasztalati minták alapján, de a felejtés és a félreértés kockázata mellett. Azt várom a feladattól, hogy bizonyságot nyer az állítás, mely szerint attól függetlenül, hogy szükség van a vevői igények prognosztizálására is, nem lehet többmillió forintos pénzösszeget készletté fagyasztani pusztán a megérzésre hivatkozva, hanem igenis szükség van objektív mérésre és ahhoz kell igazodni. Továbbá, az adatvagyon mint erőforrás hasznosítása, puszta jelenléte is óriási előnyökhöz juttathatja a céget, kiegészítve ugyanis az idősort és a rendelési mennyiségeket a vevői rendelésekkel az adott időintervallumon belül ésszerűvé tehetné rabatt kedvezményekre való átállást, valamint bizományosi készletre való ajánlás is lenne egyben. Ezen kívül számos látens igényt elégíthet ki az adatvagyon, amit pusztán szakértői becslés mellet veszni hagynánk az ERP éterében.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
Először is az alapadatokat exportáltam, a bevételezési napló alapján, majd készítettem egy Manuli, és egy Rastelli tanulási mintát, amely a gyorsan forgó csatlakozók fogyását mutatja meg. A két táblázatot egybe tömörítve alkottam egy kombinált tanulási mintát. Létrehoztam egy rangsor táblát sorszám függvény segítségével, aztán egy lépcsős táblát készítettem. Előkészítettem a Solver táblát F keres függvény segítségével, ezek után a Solver lefuttatásához egy segédtáblát hoztam létre, majd többször is lefuttattam a Solvert. Eredmények értékelése a valós, és a becsült értékek alapján, négyzetösszeg függvény segítségével.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Az eredmény szerencsére igazolta a teóriámat és valamivel 300 fölé becsülte a rendelési nagyságot 2012 januárjára, pontosan 325 lett az eredmény és a konklúzió az, hogy reális a 300-as tapasztalati maximum érték pici túllépése.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
A javaslatom a cég által használt DRP rendszer erőteljes "okosítása" olyan tényezőkkel, mint mikro-makrogazdasági trendek figyelembevétele, CRM integráció, árfolyam ingadozás, szállítási határidő figyelembevétele, biztonsági készletek (min, max) és a kereskedelmi csoport kizárása a rendelési nagyságok meghatározásából, kizárólag a CRM modulba való rögzítés lehet input tőlük.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Azon felül, hogy a többletinformációval kiegészített adatsorokkal képes voltam a KA vevők rabatt kedvezményének beállítására, a viszonteladóink által kért bizományosi készletszintek meghatározására is volt lehetőségem. Optimalizálni tudtam a raktárkészletet és a tervezett KPI-ket 2012-ben könnyebb lesz majd felülről megközelíteni a többi cikkre elvégzett, remélhetően automatizálható folyamat után. Reményeim szerint képes leszek meghatározni az adatsorokból a kiegészítő termékeket és az esetleges kifutó, vagy nem versenyképes áruk helyett olyanokat készleten tartani, melyek alacsony ár és magas minőség mellett gyorsan forognak és minden szintű fogyasztói igény kielégítésére alkalmasak. A feladat megoldásával nem spóroltam pénzt, a szakértői becslés helyett végezve azt, az output azonban több digitből álló forintos összeg lesz terveim szerint 2012 decemberéig.