Csoportmunka projekt:16.csoport
Ez a szócikk egy kísérlet része: https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php?title=Csoportmunka_projekt
Tartalomjegyzék
Döntéshozatal - 16. csoport
Ezen a felületen közzétett feladat és szöveg forrása: Marosán György: Menedzsment összefoglalás című könyvéből való (http://www.marosan.hu/konyv/menosszefogl.pdf#page=44)
Feladat
Önök az “Egészséges életért” nevű alapítvány Kuratóriumának tagjai. Az alapítványt egyik vidéki nagyvárosunk kórháza mellett szervezték meg. Feladata adományok gyűjtése a régióból valamint a hatékony, célra orientált és ellenőrizhető felhasználás biztosítása. Ebben az évben elég jelentős összeg, mintegy 16.5 millió Ft gyűlt össze az Alapítvány számláján. A Kuratórium jelenlegi ülésen kell dönteni az összeg felhasználásáról. Mint azt az Alapító Okiratában rögzítették, javaslatokat, - egy pályázati rendszer keretében - a környék polgárai tehetnek. A pályázati felhívás néhány héttel ezelőtt a helyi újságban megjelent. A mai napig a mellékletben felsorolt pályázatok érkeztek be.
A feladat tehát az, hogy a csoport döntsön a rendelkezésre álló 16.5 millió Ft felhasználásáról. Az egyes pályázatokat a szócikk "pályázatok" részében olvashatják. A csoportnak a "csoport döntésének bemutatása" részben kell felsorolni azon pályázatok sorszámát, melyekről úgy döntenek, hogy finanszírozzák.
- Kizárólag a teljes összeg finanszírozható.
- A pályázatok részben nem támogathatók
Pályázatok
- 1. Egy lista, amely tartalmazza 18 személy (12 férfi és 6 nő) nem sürgős csípő protézis beültetését. Minden operáció 800 ezer Ft-ba kerül. A legfiatalabb 52 éves és mindegyik személynek komoly mozgási problémái vannak, amelyen csak az operáció segíthet.
- 2. Egy 18 éves - születési rendellenességgel a világra jött - lánynak javasolnak operációt, amely ezt az - életveszéllyel ugyan nem járó de, a társadalmi kapcsolatait alapvetően zavaró - testi hibát végérvényesen orvosolná. A műtét ára 2.4 millió Ft.
- 3. Egy 51 éves nőnek van szüksége szív operációra. Az operáció nélkül az orvosok becslése szerint maximum egy évet élne. Az operáció legalább 7 évvel megnövelné életesélyét. Az operáció költsége: 5.2millió Ft.
- 4. Egy 10 éves kislánynak súlyos rákja van. Kezelés nélkül valószínűleg meghalna 5 hónapon belül. Az orvosok szerint 80%-os az esélye, hogy - fájdalmas és hosszadalmas - kezelés esetén legalább hat évet él. A költség: 6.5 millió Ft.
- 5. A fiatal, pályakezdő orvosok 48 órás ügyeletben dolgoznak és ez idő alatt nem hagyhatják el a kórház területét. Jelenlegi elhelyezésük kényelmetlen és nem teszi lehetővé nyugodt pihenésüket. A szolgálati lakás - már régóta húzódó - tatarozása és berendezése mintegy 16 millió Ft volna, de a legszükségesebb átalakítások elvégezhetők 4.3 millió Ft-ért.
- 6. A kórház vezető főorvosa, aki az ország egyik legnevesebb onkológusa, meghívást kapott az USA-ba egy konferencián való részvételre. Az utazás lehetővé tenné, hogy a kórház felvegye a kapcsolatot az amerikai John Hoppkins Intézettel, amely pénzügyi, és egyéb segítséget ígért a magyar kórház fejlesztéséhez. A teljes költsége: 5.6 millió Ft.
- 7. A kórház onkológiai laboratóriuma egy új berendezést akar venni, amely jelentősen javíthatná a rák korai felismerését és ezzel a műtétek hatékonyságát. A berendezés ára és telepítés költsége összesen 6.1 millió Ft.
- 8. A régióban a tbc újra felütötte a fejét és egyre súlyosabb gondokat jelent. Ezért vetődött fel korábban egy nagy szűrési program keretébe a lakosság átvilágítása. Ez a program eddig a pénzügyi korlátok miatt húzódott. Most a javaslat egy 7.2 millió Ft-os keretet célzott meg, amely mintegy 130 ezer ember szűrését fedezné.
A mi csoportunk a következő javaslatok mellett döntött:
2. pályázat - 2.4 millió Ft
7. pályázat - 6.1 millió Ft
8. pályázat - 7.2 millió Ft
Összesen: 15,7 millió forint
Döntéshozatali folyamat rövid leírása
Leginkább azért döntöttünk a fenti három pályázat mellett, mert elsősorban a több embert is érintő pályázatokat szerettük volna inkább finanszírozni, hogy ne kelljen egyének között döntenünk. Ezért esett a választás a 7-8. pályázatra, amit a folyamat egésze alatt mindegyikünk fontosnak tartott így komolyabb vitát nem váltott ki. A végén úgy láttuk – egyikünk érvelése alapján – hogy megérné foglalkozni az egyéni problémákkal is és ezért egy olyan pályázatot választottunk még, amely biztos gyógyulást eredményez és a fennmaradó keretünkbe belefér. Így esett a választás a 2. pályázatra.
A döntési folyamat összegzése:
2016.10.04 - Kezdésként azzal indította egyikünk a döntési folyamatot, hogy felhívta az emberek figyelmét, hogy egyénileg mindenki jól gondolja át a választható pályázatokat és írja le egy kis indoklással a számára legfontosabbakat. Ezzel egy képet kaptunk arról, hogy miben gondolkodnak a csoport tagjai.
A feladat így október 4-én elindult és 8 nap alatt sikerült az összes csoporttagnak, ami 6 főt jelent megfogalmaznia, számára melyek fontosak és miért.
2016.10.12 - Már volt egy képünk arról, hogy egyet értünk-e a többiekkel vagy valamit teljesen máshogy látunk. Szerencsére nem jelentkeztek nagy nézeteltérések és véleménybeli különbségek.
2016.10.17. - Történt egy rövid összegzés, amit ugyan az a személy végzett, aki elindította a feladatot. Felvett egyfajta irányítási szerepet, amivel kapcsolatban a többiek nem fejezték ki ellenvetésüket.
2016.10.19. - Beérkezett az utolsó gondolat még a pályázatokról. Ezután több napig nem írt senki.
2016.10.27. - Egyikünk – látva, hogy a csoport nem hoz fel több egyéni javaslatot – feldobott egy szavazási lehetőséget és megcsinálta a hozzá tartozó felületet. 10.12-től tehát az első javaslatok felvetésétől 15 nap kellett ahhoz, hogy eljussunk a szavazás felvetéséig.
2016.10.31. - Ahogy látjuk a dátumokon, a szavazást követően, közeledve a feladat végéhez aktívabban figyelte minden tag a felületet így sikerült majdnem mindenkinek egy napon, 10.31-én visszajelzést adnia arról, szavazott-e már.
2016.11.01. - Végül teljes lett a visszajelzés és a csoportunk elérte, hogy megszületett a döntés.
Elmondhatjuk, hogy a csoportunknak különösebb nehézséget nem okozott a feladat. Igaz, hogy sokan voltunk a csoportban és így eltartott nagyjából egy hónapig mire megszületett a döntésünk, de ennek ellenére gördülékenyen haladtunk előre. Ez köszönhető volt a csoporttagok hozzáállásának és annak, hogy idejében nekikezdtünk a feladatnak.