Dj kontrollerek
Tartalomjegyzék
- 1 Forrás
- 2 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 3 A feladat előtörténete
- 4 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 5 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 6 A feladat által érintett célcsoportok
- 7 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
Forrás
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Hasonló árral és technikai felszereltséggel rendelkező dj kontrollerek/konzolok összehasonlítása hasonlóságelemzéssel az ár-teljesítmény függvényében.
A feladat előtörténete
Az utóbbi években hobbi szinten lemezlovasi pályára léptem.Sok alkalommal szolgáltattam a zenét egyetemi rendezvényeken , és ahogy egyre jártasabb lettem a témában , megfogalmazódott bennem , hogy vásárolnom kéne egy dj konzolt.A lehető legjobb döntést szerettem volna meghozni ár-érték arányban , ezért hívtam segítségül a tanult hasonlóságelemzést.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
Az interneten kutatva számos weboldalt találhatunk, ahol DJ konzolokat árulnak. Pár weboldal képes is összehasonlítani a termékeket. Ezeknek az a hibájuk, hogy csak kis számú árucikket képesek összevetni, és leginkább egy szempontot vesznek figyelembe. Ez pedig az ár. Sokan használják azt a technikát a termékek összehasonlítására, hogy egymás mellé rendezik, vagy kigyűjtik egy táblázatba a különböző árukat, és az adatokat összevetve ráböknek az egyikre, hogy "ez lesz nekem a legjobb". Én is hasonló technikát választanék. A fő döntési szempontom az ár lenne, mivel ebben a nehéz gazdasági helyzetben az ember egyáltalán nem engedheti meg magának a nagy kiadást, és a DJ konzolok tekintetében a határ a csillagos ég. Másodlagos szempontjaim a garancia és a szélesség lennének, ugyanis számtalan esetről hallottam, amikor a meglehetősen rövid garancia ideje letelt, majd a gép közvetlenül azután hibásodott meg. A szélesség sem elhanyagolható, főleg a tárolás, elhelyezés és a szállítás miatt. Ezen szempontokat figyelembe véve én hasonlóságelemzés nélkül (best practice) az M AUDIO Xponent kontrollert választanám. Ezzel a baj az, hogy mindössze az adatlapokat összehasonlítva, és egy kis szimpátia alapján döntök, viszont ami miatt érdemes a tananyag felé fordulni az az, hogy a hasonlóságelemzés éppen ott próbál tanácsot adni, ahol nincsen best practice, és nagyszerű segítséget nyújt a döntésem előkészítésében.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
A hasonlóságelemzés objektumaiként a különböző DJ kontrollereket sorakoztattam fel. Mint már említettem a fő szempontom az ár, mivel jelen pillanatban nem állok valami fényesen anyagilag. A garancia és a szélesség is rendkívül fontos, tehát ezek a másodlagos szempontjaim, és ezek alapján határoltam be a középkategóriába tartozó gépeket, amik még megfelelő teljesítménnyel és műszaki adatokkal rendelkeznek ahhoz, hogy egy egyetemi szintű bulin tudjam a zenét szolgáltatni a kikapcsolódni vágyó diákoknak. A kontrollerek adatai közül azokat emeltem ki, amelyek leginkább meghatározzák egy gép értékét. Az adatvagyont az internetről szereztem, és a mellékelt excel feladatban az URL-t rögzítettem.
Objektumok (sorok)
Az elemzésemben 7 dj kontrollert vizsgálok :
M AUDIO Xponent
Numark Mictrack
Numark Mictrack Pro
Numark NS6
Pioneer DDJ T1
Pioneer DDJ-Ergo-V
Reloop Digital Jockey 2
Attribútumok (X, Y oszlopok)
Garancia (év)
Hangkártya (db)
Súly (kg)
Szabad tárhely (mb)
Szélesség (mm)
Tárcsa méret (mm)
Listaár (Ft)
Jelen esetben 0 = egyenes arányosság , 1 = fordított arányosság alapján meghatároztam az irányokat.
A konzol súlya minél kisebb, annál jobb, tehát az iránya 1
Ha van hangkártya akkor "1" , ha nincs akkor "0"
A szabad tárhely minél kisebb , annál jobb, tehát az iránya 1
A szélesség minél kisebb , annál jobb, tehát az iránya 1
A tárcsa mérete minél nagyobb , annál jobb, tehát az iránya 0
Az garancia minél nagyobb, annál jobb, tehát az iránya 0
A feladat által érintett célcsoportok
Az érintett csoportba tartozhatnak , azok az egyének akik hasonló árkategóriájú és teljesítményű dj konzolt szeretnének vásárolni vagy adott esetben régi készüléküket akarják lecserélni.
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
Itt két eset anyagi vonzatát vetjük össze. Az egyik, ha szakértőre bízzuk az elemzést, a másik pedig, ha mi magunk készítünk hasonlóságelemzést.
- Szakértő által végzett elemzés anyagi vonzatai:
- Az adatvagyon beszerzése
- Az elemzőprogramok beszerzése (Excel/Open office)
- Az elemzéshez szükséges idő
- Saját hasonlóságelemzés anyagi vonzatai:
- Az adatvagyon beszerzése
- Az elemzőprogramok beszerzése (MY-x)
- Az elemzéshez szükséges idő
Az adatvagyon beszerzése mindkét esetben 0 Ft. Az elemzésekhez szükséges programok ingyenesen is elérhetők, letölthetők, így ezekért sem kell pénz kiadnunk, vagyis a költség ugyancsak 0 Ft. Az időráfordításban azonban eltér a két eset. A szakértő által végzett elemzés körülbelül 30 percet vesz igénybe, míg saját elemzéssel ez az idő 10 percre csökkenthető. Ebből kifolyólag a megtakarítás hozzávetőlegesen 4-5 ezer Ft a tananyag javára.
- Hasznosság különbözet becslése:
A szakértői véleményt azért nem árt leellenőrizni és elbeszélgetni olyasvalakivel aki szintén jártas a témában. Ez körülbelül 1-1,5 órát vesz igénybe, pénzben kifejezve pedig nagyjából 15 ezer Ft. Azonban ha az ellenőrzést saját magunk végezzük akkor ennek költsége 0 Ft.
Az itt leírtakból pedig az derül ki, hogy körülbelül 20 ezer Ft megtakarítás származhat abból, ha saját magunk látunk neki a hasonlóságelemzésnek, aminek a becsült időtartama 10 percre tehető.
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
I. Létrehozok egy Adatok nevű munkalapot, ahova az internetről gyűjtött adatvagyont rögzítem.
II. Az előbb rendezett adatokból egy Pivot táblát készítek kimutatásvarázslóval. (Pivot munkalap)
III. Az így elkészült Pivot tábla adatait egy Objektum-attribútum mátrixba rendezem (OAM) majd alatta a sorszám függvény segítségével rangsorolom az adatokat a megadott irányok szerint.
IV. Elkészítem az excelbe beépített Solver program "játékterét" a Lépcsők táblát, majd az Fkeres függvénnyel a COCO táblát is létrehozom.
V. Ezek után a COCO munkalapot másolva hozom létre a COCO inverz lapot , ahol fordított irányokkal is lefuttatom a Solvert.
VI. Végül a COCO és COCO inverz munkalapokat összevetve végzem el az ellenőrzést. ("inverz delta" oszlop)
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Az elemzés végeztével látjuk, hogy öt kontroller (M AUDIO Xponent; Numark Mictrack; Numark Mictrack Pro; Numark NS6; Reloop Digital Jockey 2) egyensúlyi árban van, tehát az árazásuk helyénvaló, vagyis az eszközt árusító bolt megfelelően határozta meg az árat. Pont annyit kér érte, amennyit ér. Az ár-érték arányuk megfelelő.
A Pioneer DDJ T1 kontrollert azonban túlértékelték. A valódi értékénél 31350 Ft-tal többért szeretnék eladni.
Viszont a Pioneer DDJ-Ergo-V kontroller alulértékelt, ami azt jelenti, hogy kevesebbet kell érte fizetnünk, mint amennyit valójában ér.
Ezek alapján pedig azt mondhatjuk, hogy a győztesünk a Pioneer DDJ-Ergo-V alulértékelt kontroller, mivel 31350 Ft-tal olcsóbban juthatunk hozzá, mint amennyit valójában ér, így ez a termék mondható a legjobb választásnak.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Az elemzés eredményét nézve, most már pontosan látjuk az alulértékelt, túlértékelt és megfelelően árazott termékeket. A best practice, tehát az én általam választott M AUDIO Xponent kontroller nem egyezik az elemzés győztesével, a Pioneer DDJ-Ergo-V kontrollerrel. Így hasonlóságelemzés nélkül valószínűleg én is abba a hibába estem volna, mint amit a legtöbb ember elkövet, elhamarkodottan dönt, aztán később jön csak rá, hogy nem megfelelően választott aminek az áru cseréje és pénzveszteség az eredménye.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
Összefoglalva, tehát a tananyag ismerete, és az elemzés nélkül én a M AUDIO Xponent kontrollert vettem volna meg. Ennek a terméknek az ára közel megegyezik az elemzés által győztesnek ítélt Pioneer DDJ-Ergo-V kontroller árával, ami 31350 Ft-tal többet ér, mint amennyit kérnek érte. Ezzel ezt a 31350 Ft-ot mindjárt meg is spóroltuk. De ehhez még ne felejtsük el hozzáadni azt a 20 ezer Ft-ot, amit azzal takarítottunk meg, hogy magunk végeztük el az elemzést, hozzáteszem meglehetősen rövid idő alatt. Így tehát a megspórolt összeg eléri a 51350 Ft-ot, vagyis nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy megéri a tananyag felé fordulni.