Egeszseg

A Miau Wiki wikiből

Forrás

http://miau.gau.hu/oktatas/2013tavasz/onkomm/onkomm_egeszseg.xlsx

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Az egészséges életmód 30 és 40 éves korú férfiak és nők között

A feladat előtörténete

Személyes kötődés

Családomban az egészség kiemelkedő fontossággal bír, ugyanis én is és édesapám is beteg, ezért számunkra az egészségtudatosság nagyon fontos, annak érdekében, hogy minél tovább élhessünk a betegségektől mentesen, és szeretném a környezetemben élőket is erre buzdítani.


Szakértői javaslatok

Minden cégtulajdonos és munkáltató azt szeretné ha az alkalmazottai minél kevesebb időt töltenének betegállományban, illetve minél hatékonyabban dolgoznának. (munkateherbírás) A munkáltató fontos hogy tisztában legyen azzal, hogy az alkalmazottainak milyen az egészsége, és mennyire törődnek azzal.

A feladat megoldásának jelenlegi helyzete (best practice) és ennek értékelése/kritikája

Abban az esetben, ha nem találkozom a tanár úrral, olyan módszert alkalmazok, mellyel kiderítem hogy melyik személy él egészséges illetve nem egészséges életmódot a 30 és 40 éves korú nők és férfiak esetében. Az online kérdőív módszerét használnám, amely segítségével erre megkapnám a választ. Minden kérdőívet(1-5 ig skálán) kitöltő személy pontjait összeadnám, majd átlagot számolnék, ahol kiderülne hogy ki mennyire él egészségesen. Másik lehetőség lehetne, hogy az online kérdőív módszer segítségével, százalékos értéket kapnék arra nézve, hogy hány százalék gondolja úgy hogy:

1: egyáltalán nem él egészségtudatosan 2: kismértékben: 3: közepes mértékben 4: eléggé egészségtudatosan élek 5: teljes mértékben egészség tudatosan élek

Az így kapott eredményekből jól láthatóvá válna hogy hány százalék gondolja, úgy, hogy egészség tudatosan él és hány százalék nem. De ennek a kiszámolása nemenként, iskolázottságként, és korosztályonként nehéz és időigényes.

Ezért inkább a kapott válaszokat átlagolnám.

A 4 egészes átlag feletti személy törődik a legjobban az egészségével, tehát egészségesen étkezik, kerüli a káros szenvedélyeket, illetve használja az e témában megszerzett információit. A 3 egész feletti személy igyekszik odafigyelni az egészségére, tehát valószínűsíthető, hogy nem minden esetben étkezik egészségesen, vagy néha alkoholhoz illetve cigarettához nyúl stb. A 3 egész alatti egyén pedig elhanyagolja az egészségét, ez alapján nagy valószínűséggel dohányzik, több alkoholt vesz magához, és nem érdekli az egészséges életmóddal kapcsolatos információ.


Pl.:

Egyén 1: 19/9=2,1 - tehát ő elhanyagolja az egészségét.


Egyén 2: 31/9=3,4 - ő igyekszik odafigyelni az egészségére.


Egyén 3: 42/9=4,6 - ez a személy érte el a legmagasabb átlagértéket, így ő figyel a legjobban az egészségére.

Az excel táblázatot használtam volna, a rendezett és átláthatóbb eredmény miatt.

Az én megoldásom után kíváncsian várom, milyen eredményeket hoz a tantárgy szerinti megoldás.

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az objektumokat azon személyek adták akik kitöltötték a kérdőívemet, pontosabban azon személyek közül tetszőlegesen választottam ki nőket és férfiakat. Az attribútumok meghatározására a kérdőívemben szereplő kérdéseket használtam. A nem, kor, valamint iskolázottság szintén fontos szempont volt a kutatásban. Összesen 8 személyt választottam akik kitöltötték a skálás értékelést( 1-5-ös skálán), mely skálán arra adtak választ, hogy saját megítélésük szerint mennyire élnek egészségtudatos életet.

Objektumok(sorok): A kérdőívet kitöltő személyek

Attribútumok( oszlopok): X1: Családban kulcsfontosságú az egészség x2: Véleménye szerint egészségtudatos életmódot él-e x3: Véleménye szerint a káros szenvedélyek kerülése az egészséges életmód feltétele x4: Informálódik-e az egészséges életmódról x5: Egészségesen étkezik x6: Sportol-e rendszeresen x7: Káros szenvedélyeket kerüli-e x8: Használja-e az egészséges életmódról szerzett információkat x9: Rendszeresen eljár a szűrővizsgálatokra

A válaszok értékelése: Minél magasabb értéket jelölt meg a skálán( 1-5), annál inkább egészségtudatos(abb) életmódot él az adott személy.

A feladat által érintett célcsoportok

Célcsoportomnak azon a nőket és férfiakat tartom, akiknek fontos hogy egészségüket megőrizzék, testi és lelki szinten egyaránt fenn tudják tartani e harmóniát. Akiknek fontos az hogy betegségek nélkül éljék mindennapjaikat, valamint azon cégek (és vezetői) akik olyan munkavállalókat szeretnének a szervezetükben foglalkoztatni, akik hosszútávon tudják biztosítani a cég sikeres működését, azáltal hogy lelki és testi egészségük rendben van.

Akik számára hasznos lehet a végeredmény: - Cégek, szervezetek vezetőinek számára - Önmaguk és családjuk egészségét óvó, fenntartó személyek számára

Miért? - Cégek, szervezetek vezetői ennek a kutatásnak az eredményeivel rádöbbenhetnek arra, hogy a munkavállaló megfelelő egészségi állapota nekik is kifizetődő.

- Az egyének számára azért lehetne fontos, mert egyféle tükröt tart eléjük, hogyha valaki tovább folytatja az egészségtelen életmódot, akkor tovább romolhat az egészségi állapota, és akár kevesebb ideig is élhet. Valamint ha beteg valaki egyrészt lelkileg is le van terhelve a fizikai fájdalmat se felejtsük el. Így az adott személy társadalmilag is elszigetelődhet.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

A cégek számára nagy segítség lehet abban, hogy mely személyt alkalmazzák, a magánszemélyeknek is fontos lehet hogy rádöbbenjenek arra hogy az adott személy nem él egészségtudatosan így nagyobb az esélye a betegségekre. Manapság az emberek nem fektetnek nagy hangsúlyt az egészségükre ezért sok a túlsúlyos személy és az érrendszeri megbetegedés stb.


Best Practice:

Kiadás költségei, ösztönös megoldás alapján:

Ráfordított idő: 2 óra (1 óra-1.000 Ft) - 2.000 Ft

Adatok értéke: 3.500 Ft

Excel táblázat használata: 0 Ft

Összes költség: 2.000 Ft+ 3.500 Ft= 5.500 Ft

Várható bevétel(értékesítés): 8.000 Ft Azt gondolom, hogy nem nagy összeg ahhoz képest, hogy a betegség alatt sokkal többet is elköltenek az emberek gyógyszerekre, és a cégek a betegállomány fizetésére.

Tervezhető hasznosság: A tervezett bevételemből kivonom a ráfordított időt és ezzel megkapom a hasznosságot: 8.000- 5.500= 4.500.-


COCO ELEMZÉS:

A ráfordított idő: 1 óra (1000 Ft/ óra)=1000 Ft

Adatok értéke: 3.500.-

COCO program használata: 0 Ft

Összes költség: 3.500.- + 1000.- = 4.500.-

A várható bevétel(értékesítés): 18.000 Ft Úgy gondolom, hogy egy ilyen fontos és összetett elemzésnek ez lehet a piaci ára.

Tervezhető hasznosság: A tervezett bevételemből kivonom a ráfordított időt és ezzel szintén megkapom a hasznosságot: 18.000-1.000= 17.000


Hasznosság - különbözet az ösztönös és tantárgy szerinti megoldás között:


Költségkülönbözet: 1000.- ( ennyivel olcsóbb a tantárgy szerinti megoldás 5.500-4.500 Ft) Megoldás- érték különbözete: 10.000 (ennyivel többet ér a tantárgy szerinti megoldás többet 18.000-8.000 Ft) Elért haszon: 12.500- ( 17.000-4.500 az elért haszon, a tantárgy megoldása alapján ennyivel lesz több)

Ebből az elemzésből kiderül, hogy a COCO elemzéssel tudom elérni a leghatékonyabb illetve legpontosabb eredményt.

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Objektumok meghatározása: Véletlenszerű volt a kitöltés. Bárki kitölthette. Vegyesen szerepelnek benne 30 és 40 éves korú nők és férfiak is. Közép és felsőfokú végzettségűek egyaránt.

Direkt munkalapon található: Objektumok száma 8.

Attribútumok meghatározása: Az egészséggel kapcsolatos kérdéseket vettem figyelembe ennek meghatározására. A hangsúly az egészséges táplálkozáson, a káros szenvedélyek kerülésén valamint azon információk megszerzésére irányul, melyet az egyén az egészségtudatossággal kapcsolatban szerez.

Szintén a direkt munkalapon olvasható le: Attribútumok száma 9. Ebből kiválogatva a 3 darab fentebb említett kérdések. Plusz az Y kérdés: Melyik objektum él egészségtudatos életmódot.

Lépcsők száma: 8 Eltolás: 0

Adatbázis: Online kitöltés

Sorszámozás: 8 sor, azaz 8 vizsgált objektum. Véletlenszerű sorszámok.

MY-X paraméterek: MY-X alkalmazás segítségével, COCO modell ábrázolása. http://miau.gau.hu/myx-free/index_e.php3?x=e01

Rangsor: Az elkészített OAM alapján a COCO elemzés megmutatta, hogy a kitöltők közül mely személy az amelyik a válaszai alapján egészséges életmódot folytat, és ki az aki nem. Azon személyek melyek alacsony pontszámot értek el a skálán, róluk megállapítható hogy nem élnek egészségtudatos életmódot. Ezzel szemben azok, akik a legmagasabb pontszámot érték el, teljes mértékben kijelenthető róluk, hogy odafigyelnek az egészségükre, illetve annak megőrzésére.

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY

- Nem minden ember fordít figyelmet arra, hogy egészségesen táplálkozzon, valamint hogy kerülje a káros szenvedélyeket és információt szerezzen arról, hogyan tudna egészségtudatosabban élni.

- Az eredmények jól mutatják, hogy kik azok a személyek, akik egészségtudatos életet élnek és kik azok, akik nem. A kevésbé egészségtudatos és nagyon egészségtudatos emberek adatait a "Becslés" oszlopból olvastam le. Zöld és sárga színűek a nagyon egészségtudatos és csak egészségtudatos személyek, a piros és narancs színű a kevésbé egészségtudatos vagy nem tudatos személyeket jelölik. A Tény= 1000, a "Becsült" értékek ehhez az értékekhez vannak viszonyítva. A nagyon egészségtudatos személyek 1000 fölötti értékkel rendelkeznek, míg a kevésbé egészségtudatos személyek 1000 alatti értékkel rendelkeznek.

Best Practice alapján kialakuló eredmények:

Sorszám(személy) ÁTLAG

  1:                3,8 
  2:		     2,1
  3:                3,4
  4:                3,4
  5:                4,2
  6:	             2,7
  7:                4,667
  8:                2,111

COCO alapján kialakuló eredmények:

COCO:Y0 Becslés Tény+0

O1 998,9 1000 O2 1005,9 1000 O3 1001,9 1000 O4 1000,9 1000 O5 993,9 1000 O6 1003,9 1000 O7 986,9 1000 O8 1007,9 1000

Ha az 1000=Y tekintjük egyfajta jóságpontnak jól látszik, hogy mely alanyok kaptak ez alatt, vagy e fölötti pontszámokat. Illetve a best practice megoldásban is jól elkülönülnek azon alanyok akik közelítenek a a maximálisan adható 5 pont felé és kik azok akik nem. A COCO elemzéssel azt gondolom egyszerűbben meghatározható a kérdés válasza, gyorsabb, egyszerűbb.

Az eredmények tekintetében teljes mértékben kijelenthetem hogy azok hitelesnek bizonyultak. A direkt 2 munkalapon, A oszlop 48.sora COCO YO táblázatban található Ellenőrzés (I oszlop) oszlop szerint minden kiszámolt adatom hitelesnek bizonyult. Így kijelenthetem: HITELTELEN eredmény az elemzés során NEM született!

A direkt 2 munkalapon található "L" oszlop 48.sorában az ellentmondás mértéke: Ami az ösztönös valamint a tananyag rangsorainak abszolút távolságát jelenti. E szerint számokban kifejezve a távolságok a következőképpen alakulnak:


Ellentmondas2.png


Tehát egy esetben egyezett a rangsor: a 03 számú személynél, az utolsó két adatlapkitöltőnél volt a legnagyobb az ellentmondás mértéke.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Azt gondolom nem késő sosem rádöbbenteni az egyéneket arra, hogy változtassanak az életmódjukon. Az időben felismert hiányállapotok, vagy már kialakult betegségek megfelelő időbeni kezelése megfelelő módszerekkel megkönnyítik az életet. De a legjobb ha a megelőzésre fordítjuk az időnket és energiánkat. Kamatostul hálálja meg a szervezetünk.

Cégek esetében úgy gondolom hasznos lehetne, ha például biztosíthatnának az egészséggel kapcsolatos plusz juttatásokat az alkalmazottainak. Valamint szorgalmazhatnának cégen belüli egészségfelmérést. Hiszen a jó és hosszútávú munka közös érdek egy cég vagy szervezet életében.

Ha a két módszer közül, tehát a bes practice és a hasonlóság elemzés közül választanom kellene, a a hasonlóság elemzést választanám. Sokkal precízebb, gyorsabb, pontosabb valamint HITELESEBB.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

Azt gondolom, a befektetett idő maximálisan megérte,hogy alkalmazzam ezt a módszert, hiszen az OAM elkészítése minimális időt igényel, valamint a COCO elemzés rendkívül gyors és precíz valamint hatékony.

A feladat elvégzése során, megállapított 17.000 Ft , véleményem szerint reális érték, hiszen olyan információk birtokába juthatunk általa, amely nagyban segítheti a különböző egyének és szervezetek/cégeknek abban, hogy melyek azon területek, melyekre jobban oda kell figyelniük akár a magánéletben, akár a cég életében. Pl: egy cég esetében hasznos információ lehet az, hogyha adott egyén(ek) nem járnak szűrővizsgálatra, akkor szorgalmazzák valamilyen formában ezen szűréseken való részvételt.

A hasznossága teljes mértékben megvalósult hiteles adatoknak köszönhetően, ami 12.500 Ft plusz bevételt eredményez számomra.

Kijelentem, hogy hiteltelen eredmény nem született az elemzésem során.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

A lépcsős függvény a hasonlóságelemzés lényege. Ennek a függvénynek a segítségével tudjuk megállapítani, hogy a különböző sorszámok a lépcsők összege alapján milyen értékekhez vezet.

Vagyis láthatjuk, hogy vajon mely személy az aki oda figyel egészségére, tehát egészségtudatosan él és ki az akit ez egyáltalán nem foglalkoztat. A COCO elemzés segít nekünk abban, hogy kinek érdemes jobban odafigyelni az egészségére és ki az aki az életét ennek megfelelően éli. A 9 attribútumhoz 8 lépcső tartozik, ennek értékeit skálás rendszer segítségével állapítottam meg és a használt program, a különböző értékeket hozzáadva végezte el a számításokat.


Lepcso1.png

Lepcso2.png

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Az egészséges életmódhoz kapcsolódó szócikkre nem leltem.

Segítségemre volt az interneten keresztül kitöltetett kérdőívem, valamint az OAM.

Internetes forrásom:

https://miau.gau.hu/mediawiki/index.php/Ide%C3%A1lis_sz%C3%B3cikk_2010