Feladatterv:BG:Terjeszkedés, konkurencia
Tartalomjegyzék
- 1 A tervezett alkalmazás/megoldás címe
- 2 A feladat előtörténete
- 3 A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
- 4 A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
- 5 A feladat által érintett célcsoportok
- 6 A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
- 7 Az emergens modell komponesei
- 8 A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
- 9 Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
- 10 Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
- 11 Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
- 12 Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
- 13 Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
- 14 Kommentárok
- 15 A feladat megoldásához potenciálisan szükséges IT-kompetenciák
- 16 Egyéb
A tervezett alkalmazás/megoldás címe
Üzleti szimuláció alkalmazásával szeretném bemutatni egy multinacionális vállalat magyarországi terjeszkedési stratégiáját. A döntés-előkészítés során felmerülő kérdés az, hogy mi alapján választhatók ki a lehetséges területek, ahová érdemes lenne új áruházat telepíteni.
A feladat előtörténete
A szóban forgó cég Magyarország és Európa egyik legnagyobb műszaki cikkeket forgalmazó áruházlánca. Jelen feladat bemutatásához a magyarországi viszonyokat vettem alapul. Az adott céghez (nevezzük Nixfix Hungary Kft.-nek) munkahelyi kapcsolatok fűznek, ott alkalmazottként dolgozom. A feladatban szereplő stratégiai döntésekre csak részleges rálátásom van, hiányzó ismereteimet a kollégáktól igyekeztem pótolni.
A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése
A feladathoz kapcsolódó stratégiai kérdések és azok megoldása a felsővezetés hatáskörébe tartozik. A Nixfix Kft. az óvatos terjeszkedés híve, egyszerre sosem nyitnak több helyen, természetesen a tervezési folyamatok ettől még párhuzamosan is zajlanak. Ezek az expanziós problémák felsővezetői szinten állandóan jelen vannak. A nem elégséges nyereséggel bíró, alkalmatlan beruházásokat kiszűrik (ezeket későbbi időpontban, a különböző tényezők változásának következtében ismételten megvizsgálják).
Döntésnél figyelembe vehető szempontok, kockázatok: - meglévő konkurencia - piaci részesedés - szakértelem hiánya - partnerek hiánya
Az áruház megnyitása után tényleges adatok összevetése a tervezett értékekkel. Rossz döntések esetén a nyereség nem éri el az elvárt szintet, esetlen veszteség is képződhet.
A cég fontosnak tartja a konkurencia-elemzést, mert a piac egyre jobban telítődik és nagy a verseny. Elkészíti a leendő áruház SWOT- analízisét. A konkurencia visszaszorítása érdekében az anyagi háttér biztosítva van.
A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)
Üzleti titoktartásra és egyéb érvekre hivatkozva jelentős információ mennyiséget nem osztottak meg velem, így sajnos nem áll rendelkezésemre az összes szükséges adat.
A valós adatvagyon:
- vidéki városban a lakosság száma
- fővárosban a lefedettség
- vásárlóerő
- konkurencia
- milyen többletszolgáltatások vannak a konkurenciánál
- infrastruktúra
- költségek
- megtérülés
A feladat által érintett célcsoportok
- felsővezetés (stratégiai tervezők, döntéshozók)
- konkurenciaelemzők
- végrehajtói szint
- modellező
A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság
A megfelelő adatok birtokában meghatározható:
- befektetés megtérülése
- lehetséges kereslet (termékek, szolgáltatások iránt)
- várható haszon
Az emergens modell komponesei
Potenciális y-ok:
- vásárlóerő
- árrés
- bevétel
- nyereség
Potenciális x-ek:
- helységek (pl. vidéki terjeszkedés esetén Debrecen, Szeged, Székesfehérvár)
A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)
A vásárlóerő és a lehetséges konkurencia figyelembevételével kalkulálható az egyes áruházak várható bevétele és nyeresége. Az áruház létesítésének egyszeri költsége valamint az árrés viszonylag fix, a tervezettől nagyon kis mértékben térhet el. A nyereség és a költségek megtérülési idejével kalkulálható melyik városban gazdaságosabb áruház telepítése.
Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)
Figyelembe véve, hogy a népesség a három lehetséges település közül Debrecenben a legnagyobb (206 564 fő), az áruháznyitás költségei valószínűleg itt térülnének meg leghamarabb, várhatóan három éven belül. A városban több konkurens bolt is működik, de ezek kis méretüknél fogva nehezen veszik fel a versenyt a Nixfix Kft.-vel.
Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)
Ilyen fontos stratégiai döntésnél elengedhetetlen a cégnek, hogy minden lehetséges esetet figyelembe vegyen és megvizsgálja a legjobb-legrosszabb eshetőségeket is. Szakértői rendszer létrehozásával nyílik erre a legkézenfekvőbb és várhatóan a legköltségkímélőbb megoldás.
Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)
A szakértői rendszer létrehozásánál (probléma identifikálása, koncepció kidolgozása, formalizálás, átültetés gépi formába, tesztelés) valós adatokra támaszkodtunk, a rendszer didaktikailag helyes, jöhet ki mégis helytelen döntési alternatíva? (Igen, pl. már működő áruházakban készült vásárlói felmérés adataira támaszkodva, „Z” kerületbe telepített a Nixfix Kft. áruházat, amelynek bevétele nem éri el a kívánt szintet. Oka: nem vették figyelembe az emberi tényezőt, hogy a peremkerületi lakosok szívesen járnak be a belvárosba, ott is legszívesebben a plázákba.)
Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba
Árrés (átlagos) 17% 17% 17%
Lakosság(fő) 206 564 fő 163 699 fő 104 059 fő
Konkurencia van (kis szakboltok) van van (kis szakboltok)
Bevétel(Ft/év) 2,5 milliárd 2 milliárd 1,5 milliárd
Nyereség(Ft/év) 425 millió 340 millió 255 millió
Áruház létesítésének költségei(egyszeri) 1,2 milliárd 1,2 milliárd 1,2 milliárd
Városok Debrecen Szeged Székesfehérvár
Eredmény(döntési valószínűség) 1. 0,8. 0,5.
Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok
A lehetséges következő áruház helyszínének kiválasztásához közvélemény-kutatás alkalmazása: már meglévő áruházban a vásárlók válaszai alapján, oda telepítik a következő boltot, ahonnan a legtöbb vásárló érkezik hozzájuk.
Kommentárok
"Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba" feladatrésznél nem tudtam beilleszteni a word-ben elkészített, négy oszlopból és nyolc sorból álló táblázatot, ezért egy kicsit rendezetlennek tűnik. A különböző sorok a három városhoz tartozó értékeket tartalmazzák.
A feladat megoldásához potenciálisan szükséges IT-kompetenciák
Fontos a számítógép és az internet, valamint a feladat megoldásához szükséges különböző speciális szoftverek használatának ismerete.
Egyéb
Anonimizalt hallgatoi feladat...
A feladat valós kérdésre keres választ, DE:
- a feladat típusa jelen megfogalmazásban nem felel meg az üzleti szimulációkkal szemben megfogalmazott elvárásoknak, hiszen nem található benne emergens (pl. egyszerre több konkurens céget leíró) adatvagyon
- a kijelölt feladat sokkal inkább klasszikus beruházásgazdaságossági számítások gyanuját veti fel, AZONBAN
- a várható bevétel pozícióját pl. egy emergens inputot tartalmazó modellezéshez hasonlóan pl. COCO/COCS módszerrel (vagyis hasonlóságelemzéssel) logikusan fel lehetne dolgozni: ez az elemzés arra adna választ, hogy ismert szocio-ökonómiai hátterű és ISMERT bevételt produkáló értékesítési helyek alapján mekkora forgalom várható az új telephelyeken...
Helyes megfogalmazású feladat lett volna pl. a várható bevétel becslése a saját és a konkurens cégek reklámlépései alapján (vö. bankok versengése)...