Feladatterv:Borválasztás

A Miau Wiki wikiből

A tervezett alkalmazás/megoldás címe

Tokaji borok összehasonlítása ár - beltartalmi értékek alapján, mindazon borkedvelő vásárlók részére, akik nem rendelkeznek kellő borászati ismerettel.

XLS

A feladat előtörténete

Egy Tokaj melletti községben élek, ahol valamilyen szinten minden család foglalkozik szőlőtermesztéssel és bortermeléssel.Egyik szakértőm borokkal kereskedik , így tudom, hogy mennyire népszerűek az emberek körében a hegyaljai borok.Az utóbbi években az Európán kívüli vásárlók is érdeklődtek boraink iránt. Elmondásukból kiderült, hogy például Kínában, Japánban és Vietnámban a magyar borok egyre keresettebbek és nagyon kedveltek. Ám mind a külföldi,mind a magyar vásárlókról egyaránt elmondahtó, hogy nagyon kevés szakértelemmel rendelkeznek a borászat terén. A vásárlás során az eladóra vannak utalva, hiszen ők nem tudják fölmérni, valójában mennyit érhet az adott termék, és gyakran többet fizetnek egy kevésbé jó minőségű nedűért, mint amennyit az valójában érne.Lehetséges, hogy más kereskedőnél jobb minőséget kaphatnának jobb áron!

A feladat megoldás jelenlegi helyzete és ennek értékelése

Feladatom előkészítése során két szakértővel vettem fel a kapcsolatot : egy borásszal, valamint egy kereskedővel. Mindketten egyetértettek azzal, hogy az, aki bort vásárol,csak ritkán ért a borokhoz. Borász szakértőmtől több laboreredményt kaptam, melyek számos információt tartalmaznak az adott bor minőségével, karakterével kapcsolatban (pl.: hamutartalom,illósvak, cukortartalom,stb...) . A kereskedő ismerősömmel megbeszéltük, mik azok a szempontok, melyeket a vásárló figyelembe vesz választáskor ( borvidék, karakter , évjárat, ár, stb... ), valamint azt, hogy mi befolyásolhatja az árak alakulását (pl.: kapott -e valamilyen díjat vagy elismerést az adott termék ). A szakértőkön kívül megkérdeztem néhány vásárlót is, hogyan választanak bort.Elmondhtaó, hogy a legtöbben valóban az eladóra bízzák magukat , hiszen nagyjából annyit tudnak csak elmondani, hogy az édes vagy a száraz bort szeretik, de ha lehetőségük nyílna rá, szívesen megnéznék, milyen beltartalmi értékekkel rendelkezik a bizonyos ital. A laboreredmények mellé természetesen mellékelnék egy rövid magyarázatot is a vásárlóknak, hogy mit is jelentenek a mutatószámok. Források:

Offline forrás:

  • Borászat - Mezőgazdasági Kiadó, 1982
  • Borok Könyve - Kossuth kiadó, 1997

A tervezett megoldás adatvagyonának bemutatása (ANYAG)

Az adatok egy Erdőbényén működő szőlőbirtok -és pincészet tíz legkedveltebb , valamilyen díjjal vagy elismeréssel rendelkező borának részletes laboreredményét tartalmazzák a pincészet által kínált áron.Az adatokhoz a cég borásza valamint a termelési igazgatója segítségével jutottam hozzá.

Objektumok (a tíz legkedveltebb bor) :

  • Tokaji Hárslevelű, félédes, 2003
  • Tokaji 5 puttonyos Aszú,2003
  • Tokaji Száraz Szamorodni, 2003
  • Tokaji Furmint, száraz, 2004
  • Tokaji Cuveé, édes, 2004
  • Tokaji Sárgamuskotály, száraz,2005
  • Tokaji Hárslevelű,félédes, 2005
  • Tokaji Furmint, száraz, 2005
  • Tokaji Cuveé, édes, 2003
  • Tokaji Furmint,száraz,2003

A feladat által érintett célcsoportok

Feladatom célcsoportjának azok a borkedvelő vásárlók tekinthetők, akik nem rendelkeznek elegendő hozzáértéssel, hogy optimálisan válasszanak mind bort, mind kereskedőt. Mikor mélyebben gondoltam végig, hogy kik lehetnek a célcsoportok , rájöttem, hogy nem csupán a vásárlóknak , hanem a kereskedőknek és a termelőknek is segítséget nyújthatok, mert sszehasonlíthatják termékeiket olyan borok laboreredményeivel illetve áraival, melyek már kaptak valailyen elismerést.

A feladat megválaszolása kapcsán várható hasznosság

Feladatom célja, hogy a vásárlók reális áron jussanak hozzá a termékhez. Azt szeretném elérni, hogy a vásárló lássa, mit kap a pézéért és csökkenteni annak kockázatát , hogy a hozzá nem értő vásárlót "átverjék". Egy gyenge beltartalmi értékekkel rendelkező bor nem ér annyit, mint például egy remek laboreredményű termék, melynek kiváló minőségét valamilyen elismerés vagy cím elnyerése is alátámaszt.

A válaszokat befolyásoló tényezők

Azt a tíz Tokaji bort vizsgáltam,melyek szakértőim tapasztalati szerint a legkedveltebbek a vásárlók körében és rangos borversenyeken már kaptak valamilyen elismerést, címet, illetve díjat. 11 tényezőt vettem figyelembe:

  • alkohol( v/v %)
  • CM extrakt (g/l)
  • invert cukor (g/l)
  • titrát sav (g/l)
  • illósav (g/l)
  • SO2 (mg/l)
  • ph - érték
  • glicerin (g/l)
  • vastartalom (mg/l)
  • hamutartalom (g/l)
  • bruttó palackár

A saját megoldás bemutatása (MÓDSZER)

Vizsgált objektumok : tíz hegyaljai bor,melyek rendelkeznek hazai ill.nemzetközi elismeréssel,díjjal.A tíz bort szakértőimmel választottuk ki.

Vizsgált attribútumok :glicerin,CM extrakt,illósav,kén-dioxid,vastartalom,hamutartalom,invert cukor,alkohol,pH,titrát sav,bruttó palackárár

Gyakorlati megoldás lépései:

  • meta-adatbázist készítettem az összegyűjtött adatokból
  • ellenőrzés céljából pivot-kimutatás
  • az adattábla elkészítése -> SORSZÁM függvény alakalmazása -> Rangsor táblázat elkészítése
  • COCO tábla készítése -> hivatkozás a Lépcsők táblára az FKERES függvénnyel
  • a SOLVER beállítása és futtatása
  • az eredmények kiértékelése , valós-és becsült ár különbségével, SZORZATÖSSZEG és HA függvények alkalmazása
  • kiegészítő számítások elvégzése ÁTLAG és SZÓRÁS függvények segítségével

Az eredmények értelmezése (EREDMÉNY)

COCO elemzéskor három féle ítélet születhet: 1.az ár túlértékelt 2.az ár alulértékelt 3.az ár-érték kiegyenlítve A SOLVER futtatása után az eredmények a következőek lettek: Négy bornál az ár-érték kiegyenlített, az eltérés 0 %. Név szerint:

  • Hárslevelű,félédes, 2003
  • Szamorodni,száraz, 2003
  • Furmint,száraz, 2004
  • Cuveé,édes,2003

Az elemzés alapján a következő három termék ára alulértékelt (eltérés: 36-193% között)

  • Tokaji 5 puttonyos aszú, 2003
  • Sárgamuskotály,száraz, 2005
  • Hárslevelű,félédes, 2005

Maradt még három borunk ,ami túlértékeltnek bizonyult:

  • Furmint,szárz, 2005
  • Cuveé,édes, 2003
  • Furmint,száraz, 2003

A szórás alapján állapíthatjuk meg,hogy mik a legfontosabb összehasonlítási tényezők.Esetemben az első 3 helyen a vastartalom,az illósavtartalom és az alkhol áll.Ezek valóban nagyon fontosak: a vastartalom értékére egészségügyi okok miatt ügyelni kell,valamint a magas vastartalom következménye lehet a bor zavarosodása,stabilitásának felbomlása.Az llósavak jelentősebb,érzékszervileg érezhető mennyiségben a beteg borokban fordulnak elő.Az illósavtartalom mennyiségéből tehát a bor egészségi állapotára lehet következtetni.Az alkoholok kiváló oldószerei a jellegzetes borillatot adó aldehideknek, a legtöbb káros mikroorganizmus ellen védelmet nyújtanak,a borokban lévő minimális alkoholtartalmat pedig szabvány írja elő. Zajnak minősülnek: a CMextrakt, a glicerin és hamutartalom, ezek nincsennek befolyásoló hatással az árra.

Ajánlások megfogalmazása (KÖVETKEZTETÉS)

Feladatom célja az volt, hogy a vásárlók reális árat fizessenek az italokért, valamint hogy legyen egy támpontjuk, amihez viszonyíthatják a többi árat, s hogy ezáltal az optimális kereskedőt ill. pincészetet válasszák ki. A nagy kérdés az volt, hogy az általam választott pincészet árai reálisak , vagy magas árat kérnek boraikért? Az eredmények szerint 3 bor túlértékelt, 3 alulértékelt, 4 pedig kiegyenlített.Véleményem szerint ez jó eredmény, merem állítani, hogy a vásárló, aki ehhez a pincészethez tér be, jól fog járni!Ezekről a borokról túlzás nélkül elmondható, hogy bejárták a világot , részt vettek a legnagyobb borversenyeken, s mindenhonnan érmékkel és oklevelekkel tértek haza.Ez nem lehet véletlen! Szakértőim szerint is jól választ a vásárló, aki ennél a pincészetnél vásárol,mert itt biztos lehet abban, hogy kiváló minőségű bort fog kapni reális áron. A túlértékelt termékek számán nem csodálkoztak, véleményük szerint máshol még több termékről is kiderülhetne, hogy drága. Mondhatni, szinte elégedettek voltak ezzel a hármas számmal. Megjegyezték, hogy egy bor árát nem csupán a laboreredmények alapján állapítják meg, sőt ! Minden bort minősítenek , és kategóriákba sorolnak.Ez fontos szempont az ár kialakításánál.Emellett figyelik a piac többi árát, és összehasonlítják a konkurencia termékeit és árait a saját termékeikkel és áraikkal. Másik fontos mozzanat a borkóstoltatás: ilyenkor közvetlenül a vevőkkel kerülnek kapcsolatba, és láthatják, hogy ők mit gondolnak a termékről, és annak áráról .Sokallják? Elégedettek vele? Ami növelheti az árat , az a borversenyen elért helyezés, ill. nemzetközi / hazai elismerés.Meg kell említenem a következőket: a 2003-as évjáratú Tokaji Furmintot (száraz) a három túlértékelt bor egyike, s ha megnézzük, magasan , 96.4 %- kal bizonyult túlértékeltnek .Nem véletlenül soroltam fel az imént, hogy milyen tényezők befolyásolják a borok árát .Amit eddig nem tudtunk: ez a 2003-as Furmint a szőlőbirtok és pincészet első bora volt, mely Londontól Tokióig 8 díjat nyert .Szakírók az évjárat legszebb magyar fehérborának értékelik . A Tokaji Cuveé szintén egy a háromból. Túlértékelésének magyarázata a négy nemzetközi elismerés, valamint szárazanyag-tartalma és 150 g/liter feletti cukra alapján akár fiatal 6 puttonyos aszúnak is tekinthetnénk.A 2005 –ös évjáratú Furmint a harmadik túlértékelt borunk, melyről elmondható, hogy az évjárat legkedveltebbje, ebből fogyott a legtöbb, valamint jelentős érlelési potenciállal rendelkezik, jó egyensúlyú, ásványos , testes bor, mely méltó folytatása az emlékezetes 2003-as Furmintnak.Bízom benne, hogy ezzel magyarázatot adtam , miért történhetett túlértékelés.

Az információ többletérték lehetőségének levezetése (VITA)

A vásárlók általában igyekeznek tájékozódni a piacon és hozzáférni minél több információhoz.Ám a borvásárlókra ez nem feltétlenül igaz, mert sokan hozzáértés hiányában meg sem próbálnak maximálisan tájékozódni. Remek módszer lehet egy ehhez hasonló összehasonlító elemzés készítése. A Coco segítségével a meglévő adatok alapján és a feladatmegoldás során szerzett tudással képesek leszünk optimális döntést hozni,ezáltal időt és pénzt is egyaránt megspórolhatunk, továbbá segítséget nyújthatunk azok számára, akik hasonló szituációba kerülnek.

Lépcsős függvény átforgatása szakértői rendszerként értelmezhető táblázatba

HA az alkohol 12,15 v/v% ÉS a CM extrakt 27,4 g/l ÉS az invert cukor 148 g/l ÉS a titr. sav 6,8 g/l ÉS az illósav 0,26 g/l ÉS a kén-dioxid 14 mg/l ÉS a pH 3,57 ÉS a glicerin 12,3 g/l ÉS a vastartalom 1,3 mg/l ÉS a hamutartalom 2,96 g/l AKKOR az ár 1300Ft.

Kapcsolódó, ill. konkurens megoldások, dokumentumok

Napjainkban szinte mindegyik nagyobb borászatnak és pincészetnek megtalálhatjuk a saját internetes oldalát.Ezeken az oldalakon ismertetik áraikat,termékeiket,az adott borvidéket ahol a termelés folyik, technikáikat, szolgáltatásaikat,stb...[4] [5] [6] Készítettek "speciális" borászati oldalakat, melyek például kifejezetten borkedvelő orvosoknak szólnak.[7] Emellett találhatunk több oldalt, melyek borfesztiválokat, borvacsorákat reklámoznak.[8]

Kommentárok

Amikor a borvásárlók betérnek egy pincészetbe, vagy egy adott borvidék községének termelőjével kerülnek kapcsolatba vásárlás céljából, általában turistaként érkeznek, akiknek a céljuk az, hogy jól érezzék magukat. Nyaraláskor pedig nagyon sokan hajlamosak úgymond megfeledkezni az árakról és nem feltétlenül a borokon akarnak majd spórolni.Sokan nyaralásból hazafelé fordulnak meg ilyen helyeken, s tapasztalatból elmondhatom, hogy ilyenkor a legtöbben a maradék pénzüket itt költik el.Ilyenkor már nem jellemző a turistára az "alkudozás".A kereskedő ill. terelmelő pedig hajlamos "kicsit drágábban" adni a borát.A legnagyobb veszélyben a mit sem sejtő külföldiek vannak, akiket a legjobban át lehet verni, hiszen nekik fogalmuk sincs, mennyi lehet a reális ár. A legtöbben pedig akkor is nagy örömmel térnek haza kezükben egy szép hungarikummal, ha át is verték őket.Arról nem beszélve, hogy sokan soha nem nyitják ki az üveget, csak díszként tartják a vitrinben, és sosem jönnek rá, mi is van valójában abban a palackban...